021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Buna Luca,
eu nu prea ma pricep sa scriu, dar, parerea mea este ca acuma dupa ce te-ai lasat de baut, este greu sa renunti si la ciocolata, dar cu timpul o sa te obisnuiesti.
E greu sa slabesti, dar daca iti doresti mult, vei reusi.
O zi frumoasa si senina.
Maria.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

Salut, din nou, Luca!

"Se pare ca ne asemenam, eu am 1.68 inaltime si 86 kg si am plecat de la 76 kg. Problema care ma sperie este ca mananc f multa ciocolata, lucru pe care nu-l faceam inaite. Cat te-ai ingrasat dupa ce te-ai lasat de baut?" :zambetoi:

Da, Luca, asemănările continuă.
Îmi plăcea și îmi place sa mănânc ciocolată așa ca imediat după ce am intrat în abstinență am început să mănânc ciocolata "la greu ".
Piteam ciocolata ca pe băutură. Am conștientizat asta când deja nu mă mai încăpeau hainele. :zambetoi:
Am renunțat la ciocolata,sucuri, la aproape un an și jumătate de abstinență.Deja începusem sa mă simt bine în abstinență. În ianuarie 2015 am suferit o operație in zona inghinala care a constat în extirpareaunei tumori care s-a dovedit (Mulțumesc lui Dumnezeu ) a fi benigne.
După operatie nu aveam voie să fac eforturi dar puteam să ...mănânc fără frontiere " :zambetoi: așa ca intr-un an "am "crescut de la 76 kg la 106 .
La exact un an de la operație am ales sa îmi schimb atitudinea față de modul de viață cu o dieta adecvata fără restricții mari dar cu cu dorința și bunăvoința "m-am redresat".
Și tu poți.
Programul AA m-ajutat și în acest caz.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Buna Luca, salutare tuturor!
Draga Luca, ia sa-ti spun eu despre slabit pentru ca asemeni si cu alcoolul am o experienta vasta. :ras: :plans:
Deci,eu am avut si am o viata plina cu de toate, telenovelele sunt nimic pe linga a mea. :surprins: Sa nu deviez de la subiect si sa ma opresc la capitolul cu ingrasatul.
Deci, intr-o anumita perioada din viata mea, mincam ca porcul(cuze :rosu: ) fara sa mai fac sport si am ajuns gras.Ma uitam in oglinda si cind ma vadeam cum arat mai micam o ciocolata pt ca eram nervos si nu-mi placea de mine. :plans: As fi mincat si lemne si se depunea asa de repede...
Ambitios fiind am dat-o pe cura de slabire si am ajuns mai slab decit eram in zilele mele de glorie.Eram exagerat in a nu mai consuma dulciuri(nimic) si traiam cu brinza , lapre si apa(adict , ce vrei).N-am mai rezistat dupa un timp si am inceput iar sa maninc si m-am ingrasat mai mult de cind ma apucasem de cura de slabire.Mi-am spus ca asa nu pot trai si am inceput sa maninc masura din toate, sa nu-mi fie pofta de nimic, inclusiv ciocolata dar in loc de una intreaga, doua, mincam 2-3 patratele si eram echilibrat in tot ce consumam.Nu mai am probleme cu ingrasatul plus ca fac sport de placere. :wink:
Numai bine-ti doresc si tine aproape , Luca! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata,

Va multumesc tuturor pt raspunsuri.
A mai trecut o zi fara alcool.
Am o problema cu tot ce bag in gura ( noroc ca nu-s femeie) de la alcool la mancare, pana nu simt ca nu mai pot nu ma opresc. Exceptie face apa. Din aceata cauza consum mai multe legume si fructe decat carne pentru ca oricat asi manca nu se pune. La carne e invers.
Dar m-am linistit, ma focusez pe ASTASI NU BEAU si atat, respul e poveste.
Maine plec la munte, probabil nu voi intra pe forum din lipsa de net dar mi-am pregatit 2 sezoane din serialul Supernatural si sper sa nu ies din camera pana duminica.
Airam cum esti ? suntem de aceeasi varsta (de abstinenta), sa sti ca nici eu nu ma pricep la scris. De foarte multe ori ma apuc sa scriu, sterg iar scriu , ma enervez si ies de pe forum , iar revin si uite asa , cu chiu cu vai scriu si eu cateva randuri. Ti-ai facut cativa prieteni pe care nu intereseaza calitatea textului, ortografia sau greselile gramaticale, aici , din cate mi-am dat eu seama,si sper sa nu gresesc, singurul lucru care conteaza este sa nu mai bem ASTAZI si atat.

O zi buna tuturor

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Luca
Sunt bine, ma bucur ca si tu esti bine. Foarte important, azi nu bem.
Zile frumoase si senine iti doresc.
Maria.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor !
Luca, aici nu este cercul de literatură ci grupul celor care au ales sa fie abstinenti la alcool.
Eu scriu de pe un smartPhone!
Când mă ajuta corectand când postează alt cuvânt din cauza neatenției mele. Esențial este MESAJUL.
Scuzele sunt incluse în text. :zambetoi: :zambetoi:
Vacanta plăcuță!
Eu mă pregătesc pentru Conferința AA care începe mâine la București .
Toate cele bune și abstinenta senină celor care si-o doresc.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Buna, dragii mei prieteni!
TUDOR, te-am sunat ieri dar se vede ca erai ocupat.Am vorbit cu Danisor insa si mi-a spus ca numai eu si Adi Minune suntem minuni. :ras: :ras: :ras: :ras: :ras:
Apropos de scris, mi-am adus aminte de inceputurile mele pe forum, cind pentru fiecare postare a mea te intrebam pe tine TUDOR daca este buna si ulterior ai fvazut ce-am devenit, 'adictul" forumului la scris si exact acelasi sfaturi mi le-ai dat si mie, "sa scriu, indiferent cum" si bine am facut.

Luca, distractie placuta la minte si "sa nu uiti Darie" ca nu se merita iadul de dupa pentru 15 minute de placere. :plans:
O zi frumoasa tuturor asa cum imi doresc si pt mine. :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Buna seara Luca,
Spune-ai la inceput ca ti-ai suparat sotia, din cauza consumului exagerat de alcool. In alta postare scrii ca i-ai cumparat bere, ea nu te sprijina? Eu credeam ca sotiile sunt mai intelegatoare, decat sotii celor care-si doresc abstinenta. Zile frumoase fara alcool. Maria.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Faranume »

Salve Luca.
Sa știi că m-am simțit destul de rușinat ca fac parte din cei ce cereau ajutor și pe urmă au lasat-o moarta.,si da,văd ca sunt mai putini cei ce scriu aici( uite cine vorbește).Te felicit pentru cele 15 zile de libertate si -ti doresc ca tot ce faci să-l faci in primul rand pentru tine( fi egoist) si apoi pentru alti.
E bine fără alcol si tu ști asta.
Te salut cu respect. :jos-palaria:
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata tuturor,

Au trecut 20 de zile fara alcool.
Ieri am avut mult de lucru si ca de obicei, in vremurile trecute ma energizam cu o tarie, tot asa ieri am simtit nevoia de o mica energizare. Momentul a fost amplificat de plecarea de azi si de gandul ca exista posibilitatea sa cedez la munte. Cum gandul se amplifica si nu gaseam nici o iesire m-am pus pe mancat si am mancat nu m-am jucat. Si cum spunea zilele trecute un clasic in viata aici pe forum, citez din Ilyuta Pofta vine ca un val si ca valul trece asa a fost dupa care mi-am vazut linistit de treba pana seara tarziu.
Multumesc Faranume pentru incurajari, e super fara alcol, problema mare este ca uitam cum a fost si de fiecare data cand imi vin poftele ma gandesc la ce spune Ilyuta , nu merita iadul de dupa pentru 15 minute de placere.
Ilyuta, nu stiu ce sa-ti spun, suntem pe aceeasi lungime de unda, iti multumesc ca existi.

Multumesc Maria, da mi-am suparat sotia, numai ea stie de cate ori si cum, eu nu mi le amitesc pentru ca nu eram prezent iar pe cele pe care mi le-a povestit, nu vreau sa povestesc cel putin pentru moment, pentru ca m-ar aduce intr-o stare proasta. Da ii cumpar bere, seara cand isi termina treaba savureaza o bere pe terasa fara nici o problema. Si Da , ma sustine, am avut o discutie legata de faptul ca sunt alcoolic acum cateva luni. E prima data cand am avut curajul sa vorbesc deschis cu ea despe aceasta problema.

Va doresc weekend placut tuturor
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Scrie răspuns