021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Buna Luca si sa stii ca mi s-a facut pielea gaina, citindu-te! :jos-palaria:

Pai cine sa te inteleaga cel mai bine decit unul ca tine? :surprins: Toti suntem la fel Luca, noi cei care am trecut prin asta si asemeni tie si eu am invatat aici pe forum cum sa gestionez siuatiile de risc,rele sau bune(pt ca si bucuriia prea mare este un pericol in a recadea).Ti-am mai spus, eu am experienta din prea multii ani de baut si tot aici am invatat ca nu sunt deosebit sau mai destept decit altii care devenisera abstinenti inaintea mea si daca vreau sa reusesc, sa las orgoliul de-oparte si sa calc in urmele lor deoarece nu exista metode noi ci doar drumul batatorit de altii si este ca si cum incercam eu sa reinventez roata. :plans:

Parca tu spuneai(daca nu, scuze) ca dr-ul ti-a recomandat odata sa bei un pahar sau doua, controlat. :surprins: Pai dr-ul ala habar nu are despre alcoolism si ar trebui sa fie un dr alcoolic abstinent ca sa stie ca odata ce ai probleme cu alcoolul nu mai te poti atinge deoarece mai devreme sau mai tirziu vei recadea. :plans: Eu le-am incercat pe toate: sa beau numai la sfirsit de saptamina, sa beau numai bere, sa beau doar 2 pahare, sa beau cu masura, ce mai...le-am incercat pe toate si singurul tratament care lucreaza este sa-mi iau zilnic pastila de abstinenta, ASTAZI Nu BEAU si inca una de IUBIRE(de orice fel) care presupune, acceptare, bunatate, intelepciune, calm etc, intr-un cuvint iubire pentru toti cei din jurul nostru .

Da' oare nu vorbesc eu cam mult? :ras: :ras:

Ok, Luca ia un nr. de tel de-al nostru cu tine la munte si suna inaintede a te dobori ispita, pt ca fara doar si poate cel cu care vei vorbi va sti sa te domoleasca...Si nu uita, "un pahar este prea mult si 100 prea putine!" Sa vezi tu ce fericit te trezesti a dupa zi fara sa fi baut! :wink:
Iti doresc tot ceea ce-mi doresc si pentru mine, Luca!Distractie placuta si viata poate fi extrem defrumoasa fara alcool. :wink: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna dimineata,

Au trecut 2 zile in care am lipsit de pe forum, 2 zile petrecute la munte fara net si fara semnal la telefon, 2 zile in care am stat in camera si m-am uitat la seriale, 2 zile in care m-am odihnit, 2 zile in care din cand in cand m-am rugat sa nu beau si sa rezist tentatiei, 2 zile in care am mancat la fel cum respir de frica unui prim pahar. Am avut 2 tentative stand la masa cu buteliile de vin in fata, pentru ca nu stiu de ce toata lumea a baut vin chiar daca sunt bautori de bere.

Am fost 15 din care 14 au baut nonstop, cativa au picat la datorie.

De fiecare data cand coboram din camera se gasea cineva care sa ma imbie cu un pahar de vin si ntrebari De ce Nu bei?.

A fost o persoana care a insistat asa de multa ca am fost nevoit sa plec. De fiecare data cand ma vedea ma lua la intrebari, de ce nu beau, dar numai un pahar, dar eu sunt doctor si stiu ca un pahar nu face rau, raspunsurile mele nu au moltumito asa ca am plecat.
Am simtit o rautate in acea insistenta, stia ca de fiecare data la aceste iesiri ma faceam muci cum de altfel stiau toti sau aproape toti cei de acolo .Nu stiu de ce isi dorea sa ma vada muci, probabil sa rada de mine,sa aiba ce povestii la altii, nu-mi dau seama. In fine a trecut si nu i-am dat satisfactie.

A fost greu, foarte greu sa raspunzi la aceeasi intrebare fara sa spui adevarul,sa rezisti tentatiei sa faci fata fara sa ai cu cine vorbi cu cineva care sa te inteleaga si sa te sprijine.

Abia am asteptat sa intru pe forum sa va citesc si sa revin la normal .

Va dosrec o saptamana linistita.

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

Salut, Luca !
Răspund pe repede înainte de la fitness-ul meu dea serviciu.
Felicitări pentru abstinența de la munte.
Ai grijă ca acum sa nu te premiezi.
Cel care insista sa bei te cunoaște foarte bine și "îi place să te vadă slab.
Mai pote fi și alt fel de oameni care insista sa bei ca sa își justifice băutul lor. Dacă tun exagerat eraîn tu "vizibil ", nu ei.
Bravo. Poți dacă vrei cu adevărat. :jos-palaria:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Luca,
Se poate, daca vrei...
Trebuie sa mergi cu gasca neaparat la munte?
Zi senina.
Maria.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumesc Tudor, ai dreptate , ii place sa ma vada slab . Asta e.
Cred ca la un moment dat al existentei si eu faceam asa si acum imi dau seama ca o faceam pt a-mi justifica bautul.
Buna Maria, da, trebuie sa merg impreuna cu gasca, mai devreme sau mai tarziu trebuie sa faci sai asta. Nu am crezut ca voi reusi sa nu beau, cum spuneam , am avut 2 tentative la care era cat pe ce sa -mi pun in pahar dar mi-am zis ca nu merita o ora doua de placere pentru chinul de a doua zi. Cred ca cel mai teama imi este de acest chin.

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Luca, e minunat ca ai reusit sa te abtii.
Haideti sa ne bucuram impreuna, cu mintea limpede, de zilele acestea minunate de toamna.
Zi frumoasa.
Maria.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Lucuta, esti mare, dom'ne! :hug:
Sa stii ca numai la inceput este asa apoi te vor amuza insistentele celorlalti si ca sa te simti mai bine hai sa-ti repovestesc eu una de-a mea, adevarata... :surprins:
Aveam un coleg la munca care era betiv ca si mine si dupa munca totdeauna beeam impreuna.De fapt eram 3 "betivi", in fine.Dintre noi trei, acum doi suntem abstinenti si unul nu mai este cu noi.RIP! :plans:
Intr-o zi a venit la lucru unul dintre ei si ne-a zis ca i-a spus dr-ul ca daca mai bea, moare si nu mai vrea sa bea.Atit de tare mi-a parut rau ca nu va mai bea cu noi incit eu, cu puterea mea de convingere l-am facut sa stea si sa bea "numai o bere" dupa care a revenit in "formatie". :plans: Gindindu-te ce am spus, asta sunt frustrarile celor care ar vrea sa nu mai bea dar nu pot sa se atina si cam au ciuda pe ei, pt ca orice om normal accepta ce vrea sa faca sau sa nu faca cineva...
Felicitari si ma bucur mult ca te-ai gindit ca pt 15 minute de placere nu se merita iadul de dupa...
Numai bine iti doresc si tine aproape! :zambetoi: :jos-palaria:

PS Si nu , nu este un chin , ai sa vezi cum te simti in viitor, nu ne vezi pe noi cit de eliberati si veseli suntem?Asa vei fi si tu!Calca in urmele celor care au reusit si nu vei regreta... :wink: Eu fa exact ceea ce faceam inainte, merg la petreceri etc si ma simt excelent, unii cred ca am baut, hahaha :ras: :ras:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna tuturor,

A mai trecut o zi fara alcool, 24 in total.
Azi nu am inspiratie, probabil vremea e de vina, sau nu.
Am vazut saptamana trecuta filmul You Kill Me 2007, bun, bunicel, merita vazut, daca mai stiti alte filme de genul va rog sa-mi scrieti, vremea e prielnica pt asa ceva.
Am vazut aproape toate filmele din biblioteca mai putin:
All the good times are killing me,
28 Days,Things we lost in fire cu Hale Berry ,
8 milions ways to die cu Jeff Bridges si
Blind date cu Kim Basinger si Ghita Wilis.

Vin cu rugamintea de a ma indruma spre locul de unde le pot descarca traduse.

Sa fiti iubiti!
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Airam »

Buna Luca,
Banuiesc ca te simti bine fara alcool.. si eu la fel..eu nu mai numar zilele, ma bucur mult ca nu-mi mai vine sa beau. Ma simt minunat, chiar daca afara ploua.
Maria.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Salutare!
Vizionare plăcută!
http://vezi-online.com/things-we-lost-i ... -2007-6153
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns