021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de primavara »

Buna seara, Luca!
Uite mie-mi pare rau pt ca te-ai resemnat...Ce sa-ti spun, viata asta asa cum este ea, cu bune si mai putin bune trebuie traita si nu oricum gandindu-ne ca oricum trece pt ca depinde cat si cum traiesti...Zic si eu si scuze ca ma bag in vorba neantrebata!
Citeam topicul tau de la inceputuri si erai atat de plin de optimism, umor si aveai incredere in viitor..., ce te-a facut sa-ti schimbi atitudinea?Poate ai in orasul tau un grup AA care cu siguranta te-ar putea ajuta.
O seara tihnita cu intelepciune iti doresc in continuare!
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Alliona »

Dragă Luca!
Mă bucur că ai scris.
Eu sunt bine.
Îmi pare rău că tu nu reușești.
Nu știu ce sfat să-ți dau, dar pot să-ți spun ce liberă mă simt, de când nu mai beau.
Te îmbrățișez cu drag.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Buna tuturor,
Am obosit sa caut rezolvarea in exterior, nimeni nu te poate ajuta, totul depinde de tine iar eu nu mai gasesc resurse sa ma ridic.
Asta e.
Zi buna tuturor.
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de primavara »

Buna dimineata, Luca!
Da, eu te inteleg pt ca la un moment dat in viata mea am spus la fel:"asta este"...pt ca tot ceea ce incercasem eu sigura pana atunci,daduse gres si mereu si mereu o luam de la capat cu acelasi rezultat...😓
Normal ca singura nu as fi reusit niciodata si este imposibil de realizat si cred ca pt fiecare om bolnav exista un licar de speranta in adancul sufletului, o motivatie cat de mica care sa-l ajuta sa merga mai departe dar in directia corecta...
Iti doresc sa-ti fie bine!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de lupica »

🙏🙏🙏
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Lukian
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2022, 07:31

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Lukian »

Imi place " capituleaza ca sa invingi " eu m-a regăsesc in asta....cand eram terminat dupa sărbătorile de iarna din ianuarie 2022 ....m-am uitat in oglinda mult ca sa ma vad bine.....am vazut un om mort.....iar m-am uitat....cam toata ziua.... zi fara alcool si pentru prima data in viata nu am zis nimic referitor la alcool....ma gândeam sa incerc sa mănânc sa traiesc .....Nu am cerut război cu alcoolul....ca gata ca nu mai beau....nimic.....am sa fac o pauză m-am gandit......si important pentru mine era sa scap de sevraj si primele nopti.....si pauza multumesc bunului Dumnezeu ca s-a marit mai mult decat ma asteptam. ...fara nici cel mai mic efort .....cred ca lui Dumnezeu la un moment dat i se face mila de unii si le ia demonul care mereu imi soptea ....cum eram bine cateva zile sau doua trei saptamini cum auzeam in ureche tre sa bei cum sa nu vei dar nu exista sărbătoare fara betie....petrecere fara alcool etc etc.....acum va întreb pe toți ....cum poate cineva sa lase alcoolul dupa 23 de ani....cineva care avea si halucinații in betie si bodoganea singur cate o noapte pana il rapunea alcoolul si adormea pe covor....de trezea si o lua iar....etc....sa se oprească fara sa faca nimic ...fara sa aiba niciodata nici o pofta....un lucru stiu sigur....Dumnezeu e mare.....si nu trebuie sa gust nici un pahar.....in rest am mai pățit cu bomboane de ciocolată pline cu alcool.....dar m-am oprit dupa trei bomboane ....Nu mi-au trezit nici un sentiment....
Lukian
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2022, 07:31

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Lukian »

Nu-ti pierde speranta dar nici nu cere război demonului alcoolului ...Luca....e mai puternic decat noi.....care ajutor celui mai puternic ca el.....capituleaza ca sa invingi....frumos citatul de pe forumul asta....seara buna tuturor....Lupul singuratic....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Vbc »

Ca sa învingi te predai.. cum ar veni...
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Lukian
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2022, 07:31

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Lukian »

Eu asa am tras concluzia....cu cat ma inversunam mai tare sa fie ultima mahmureala cu atât cadeam mai repede.....cand nu am mai zis nimic doar ma uităm la mine cu mila.....in perioada urmatoare am observat ca mi-au pierit poftele si mergeam la pescuit cu băieții care se făceau praf....acasa fratemiu e alcoolic .....tata bea ca mine in perioade dar tare .....etc.....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de Vbc »

Ai tras bine concluzia.
Eu încă sper ca e ultima mahmureala, zilnic de ceva timp
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns