021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

La toți ni-i greu, dar nu la fel

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

Salut Luca si ce mult mi-a placut cum ai descris ceea ce ai facu?Parca te vad spalind ciinele, o ora...saracul! :ras: :ras: Foarte fain si sa stii ca si Danisor are catelus si multi dintre noi(eu nu pt ca nu am rabdare si-l chinuiam si l-am facut cadou unui lucrator)M-a certat Danisor dar ce sa-i fac frate pta ca nu aveam timp de el.Danisor imi poveste ce face Lesie a lui si mi-e draga si mie si-l intreb de ea mereu, cind vorbim.Ultima data o durea un dinte.Mai Danisor da' de unde stii tu cind are durere? :surprins:

Luca, dupa cum vb despre intilnirea pe care o vei avea si faptul ca tu beeai mai mult cind spuneai ca "astazi nu beau" este ca si cum deja iti pregatesti urmatoarea "bauta".
Fii atent si invata din greselile noastre, spune-ti ca "azi nu beau" si tine-te de cuvint.Pofta vine ca un val si ca valul trece si este mai greu la inceput, apoi iti va intra in reflex si va fi ca si cum respiri, nu vei mai bea fara sa-ti impui asta.Iti dai seama, m-am insurat eu si nu am baut la nunta mea! :ras: :ras: Nu mi se pare ceva deosebit ce fac ci totul vine natural acum.Lucrez insa pt asta, nu uit nici-o clipa de unde am plecat, citesc forumul zilnic si de aici am "furat" eu tot ce scriu.
Inca ceva, gindeste-te la ptetrecere la ceea ce -ti spun eu acum:se merita pt 15 min de placere, sau 2 pahare cu vin sa te intorci din iadul din care vrei sa scapi?Spun asta dupa prea multi ani de experienta si dupa cele 2 pahare incep remuscarile, dorinta de a bea si uita ce ai facut, se merita raul de noaptea si a doua zi si gindurile sumbre de dupa? :plans: Odata ce stii cum este sa fii abstinent, niciodata nu te vei mai putea bucura de bautura, niciodata... :surprins:
No, iti doresc numai bine si tine aproape! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Felicitari Luca!
Instinctual ai gasit solutia perfecta pentru pofta de alcool, ai pus altceva in loc. Este celmai bun lucru pe care il putem face ... A pune ceva in locul alcoolului, orice altceva care iti abate gandul de la consum e cel mai bun licru. Desigur cu timpul pofta fizica de alcool dispare, insa pofta psihica va ramane, nu o sa te straezi fiecare zi cu ea, dar vine pe nepregatite Am patit-o la innan si jumatate de abstinenta, dar programul a fumctinat si nu am baut.
Abstinenta senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Bună Ilyuta, Bună Stix,
Ilyuta rămân surprins de ceea ce spui , de unde ști toate acestea? Dacă ai știi de câte ori am monitorizat timpul, cât ține euforia, starea de bine și cât ține starea de rău de după si culmea ai dreptate . Parcă am fi fost împreună in acele momente. Nu știu cum se face, dar suntem pe aceeași lungime de unda. Aseară înainte de a mă culca mă gândeam să întreb astăzi pe forum care este perioada critica si uite ca răspunsul aventura. Mulțumesc mult Ilyuta Mulțumesc Styx.
Până acum credeam că numai mie mi se întâmplă, că numai eu trec prin aceste situații, că numai pe mine mă chinuie gândurile dar se pare că m am înșelat.
Duminică plăcută va doresc.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de styx »

Salut Luca! Imi cer scuze pt greselile de ortografie, dar asa e cand scrii in graba de pe tf.
Pai da, pentru asta e forumul sa ne ajutam reviproc.
Multumesc de urare, si tie o duminica placuta!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de ilyuta »

:ras: :ras: Citeodata ma faci sa rid foarte tare Luca si nu rid de tine, ridem impreuna, auzi la el intrebare, de unde stiu eu cit dura euforia? :ras: :ras: :surprins: Pai cam din vre-o 30 de ani de baut :ras: :plans: Scuze, pt ca nu-i de ris , este de plins dar m-a amuzat intrebarea ta.Da Luca, as fi fost pierdut fara prietenii de aici , incepind cu rabdarea si intelegerea lui TUDOR care m-a citit din prima ca nu-mi place sa citesc. :ras: :rosu: Da, si vorbea cu mine la telefon ca cu un scolar si "nu stiu ce s-a declansat in creierul meu" de am inteles ca alcoolul pt mine este OTRAVa si vreau eu sa beau de buna voie si nesilit de nimeni un pahar cu otrava? :surprins: Nu! :wink:
Acum am alta belea, am devenit adict la sport. :ras: :ras: Asa suntem noi , firi adictive si am fost adict si la pacanele dar m-am lasat si de astea si nu mai intru la cazinouri.
Orice vrei sa ma intrebi, iti raspund cu drag deoarece ma ajuti si pe mine sa nu uit ceea ce stiu. :wink:
Tine aproape Luca si totul va fi ok! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

A mai trecut o zi fara alcool.

Am fost plecat cateva zile la munte. De obicei la plecare puneam in bagaj o sticla de wisky si 2-3 de vin. Primul lucru la destinatie era un pahar de wisky. De data asta nu am pus nimic.

Cand ajungeam intr-o noua localitate in concediu sau la vreo iesire, primul lucru era sa localizez toate birturile, ce bauturi au, orar si de foarete multe ori nu gaseam sau nu aveau bauturile preferate.

De data asta am gasit birturi pe fiecare straduta si aveau de toate pentru toate gusturile.

Am avut totusi 2 tentative ,nu stiu cum s-a facut dar m-am trezit in fata raftului cu vinuri si cautam...... mi-am revenit repede, m-am trezit ca dintr-un vis si am plecat .

Nu am baut nimic in schimb am pus 2 kg pe mine.

Vineri am alta iesire dar pana atunci mai este.

Sa auzim numai de bine.

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

Salut, Luca!
Felicitări pentru abstinență.
Poți sa reușești dacă îți dorești cu adevărat.
Unul din secretele unei abstinențe senine este sa pui altceva in golui lăsat de alcool.
Eu pus mersul la grup , plimbărilecu bicicleta, fotografiatul și ...mancatul. Apoi m-am îngrășat. Nu a fost ușor dar am rezolvat cu mâncatul compulsiv. Am făcut pace. .mănânc ca sa trăiesc. :wink:
Tine aproape și o sa fie bine.
Fiecare zi la timpul ei.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

Multumesc Tudor,

A mai trecut o zi fara alcool. Ma simt excelent, am o energie de nu stiu de unde vine sau unde a fost pana acum. Greutatea insa ma sperie. Acum cativa ani am fost la nutritionist si am reusit sa slabesc 20 de kg in 6 luni, dar de aproape un an de cand incerc sa ma opresc din baut am pus 10 kg si sunt in crestere .

O zi buna va doresc tuturor.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de tudor »

SALUTARE! :)
"Ai grijă ce îți dorești ...."
Este greu dar este si ușor.
Este greu sa slăbești dacă nu o faci cu bunăvoința și. Este ușor dacă te iubești
. An avut pana pe 18 ianuarie 106 kg
Pe 13 august am urcat pe Transfagarasean cu bicicleta eu având 79 de kg la 1,69 m înălțime mea.
Mi-Am dorite asta. Am"lucrat "pentru asta cu drag și nu mi s-a părut greu. Acum mă mențin în greutate corporala cu minimum de efort.
Ai sa poți și tu

"Bărbatul  din oglindă

 

Când obţii ceea ce vrei în lupta pentru tine însuţi; Şi te simţi rege pentru o zi; Mergi la oglindă şi uită-te le imaginea ta. Şi vei vede ceea ce are să-ţi spună.

Şi pentru că nu soţia, familia sau prietenii Sunt cei care sunt judecătorii modului prin care tu treci prin viaţă; Persoana care te priveşte din oglindă este accea a cărei judecată şi verdict contează în viaţa ta.

S-ar putea ca unii să te considere direct; Şi să te considere o persoană minunată; Dar imaginea din oglindă te va numi o persoană de nimic dacă nu poţi să o priveşti direct în faţă.

Trebuie să mulţumeşti bărbatul care te priveşte din oglindă, nu contează restul; Pentru că el este cel care va fi cu tine până la sfârşit, orice s-ar întâmpla; Iar tu ai trecut peste cel mai dificil test dacă bărbatul care te priveşte din oglindă este prietenul tău.

Poţi să păcăleşti oamenii de-a lungul vieţii tale; Să primeşti bătăi pe umăr în semn de prietenie; Dar recompensele finale vor fi lacrimi şi dureri în suflet dacă ai înşelat bărbatul din oglindă. "
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: La toți ni-i greu, dar nu la fel

Mesaj de luca »

multumesc Tudor,

Se pare ca ne asemenam, eu am 1.68 inaltime si 86 kg si am plecat de la 76 kg. Problema care ma sperie este ca mananc f multa ciocolata, lucru pe care nu-l faceam inaite. Cat te-ai ingrasat dupa ce te-ai lasat de baut?
In 2008 m-am lasat de fumat si in 6 luni am pus in jur de 15 kg dupa care m-am oprit. Si atunci ca si acum am inlocuit tigarea cu mancare dar eram mai tanar. Acum 4 ani am dat kilogramele jos si nu mi s-a parut a fi greu. Acum am o teama in a ma retine de la mancare. De obicei cand imi este foame mi se face pofta de una mica din obisnuinta si prefer sa bag ceva in gura altfel ne se stie. De fiecare data cand am reluat bautul dupa cateva zile de abstienenta, indiferent de nr acestora, s-a produs pe un fond de foame si stres sau foame si oboseala sau foame si o reusita. Acum nu vreau sa mai gresesc, sunt hotarat sa nu mai beau.

Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Scrie răspuns