021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de alexandra77 »

Buna dimineata,
sunt unul din oamenii care au ajuns sa admita ca au o problema cu alcoolul, aici, pe forum si mai tarziu in AA.Nu am mai scris de muuult,insa unul din prietenii de aici mi a reamintit cumva de inceputul drumului catre abstinenta. Am citit ce ai scris si ma bucur ca ai gasit puterea de a cauta solutii pt alcoolism.Eu am fost mai greu de convins ca singura solutie pentru aceasta boala este abstinenta. Cautam sa controlez consumul, sa imi gasesc motive de a nu fi alcoolica,insa timpul a dovedit ca nu am facut decat sa prelungesc agonia mea si a celor dragi.Cu rabdare, cu incredere in cei care mi au intins o mana de ajutor, am ajuns sa fiu abstinenta si sa particip activ la viata mea si nu la distrugerea mea, asa cum ma obisnuisem in ultimii ani de consum.Scrie cat poti de mult despre durerea ta si nu te izola in alcool. Problemele cu cei dragi se rezolva intr un fel , in abstinenta.Iti doresc muuult curaj si tine cat mai aproape. Zi linistita.
Criss
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Multumesc Criss, deja sunt foarte multumita de mine ca am reusit sa nu beau 5 zile, chiar daca sunt in concediu. E frumoasa viata si fara alcool, stiu asta. O zi frumoasa iti doresc.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de tudor »

Airam scrie:Multumesc Criss, deja sunt foarte multumita de mine ca am reusit sa nu beau 5 zile, chiar daca sunt in concediu. E frumoasa viata si fara alcool, stiu asta. O zi frumoasa iti doresc.
Imagine
Felicitari pentru abstinenta Maria !
In abstinenta invatam sa ne bucuram de viata ,fiecare zi la timpul ei .Sa pastram lucrurile simple si sa le luam asa cum suntsi sa nu despicam firul in patru
Iata o rugaciune care ma ajuta pe mine si pe multi altii in abstinenta :
Rugăciunea de seninătate

„Doamne dă-mi
Seninătatea să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj să schimb ceea ce pot, şi
Înţelepciune să le deosebesc.”
Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de styx »

Felicitari Airam! Abstinenta este pentru tine asa cum bine au spus si prietenii de mai inainte, dar cu timpul vei vedea cat de mult bine iti va face tie si implicit celor din jurul tau!
Fiecare zi la timpul ei, conteaza!
Criss, nu ai idee ce bucurie mi-ai facut citindu-te!
O zi senina plina da abstinenta sa avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de tudor »

alexandra77 scrie:Buna dimineata,
...Scrie cat poti de mult despre durerea ta si nu te izola in alcool. Problemele cu cei dragi se rezolva intr un fel , in abstinenta.Iti doresc muuult curaj si tine cat mai aproape. Zi linistita.
Criss
Iata ceva care potriveste sugestiei lui Criss si care ajuta la recuperare.
O pot spune si eu despre mine ca m-a ajutat pentru ca atunci cand mi-am spus (scris ) oful am primit sugestii si asa " mi-am scos piatra din pantof".
"Ce te face sa schiopatezi?
Un tanar si mentorul lui strabateau un drum prin padure. La un moment dat mentorul s-a asezat pe o piatra si si-a scos unul dintre pantofi.
"Ce faci?", a intrebat tanarul.
"Am o piatra in pantof", i-a explicat batranul.
"Si pentru asta te-ai oprit? Si eu am o piatra in pantof, dar n-avem timp sa ne oprim. Asta ne incetineste!".
"Pot sa te asigur ca oprirea mea nu ne incetineste, ci din contra va salva timp si probabil ne va scuti de durere mai incolo".
Tanarul a pufait si a decis sa o ia inainte, lasandu-l pe batran sa isi scoata piatra din pantof.
Dupa vreo 20 de minute a auzit pasi in urma lui si a fost surprins sa il vada pe batran ajungandu-l din urma.
"De ce schiopatezi?", a fost intrebarea batranului pentru tanar.
"Doar stii de ce... Am o piatra in pantof!", i-a raspuns tanarul.
"De ce nu te opresti sa o indepartezi?"
"Pentru ca nu am timp!", a venit repede raspunsul tanarului.
Cei doi au mai mers impreuna pentru o vreme, dar pana la urma, in ciuda eforturilor si a mandriei, piciorul tanarului a inceput sa doara din ce in ce mai tare.
Era hotarat sa nu-si arate durerea, dar de asemenea era constient ca isi incetinea partenerul de drum, asa ca s-a asezat pentru a indeparta piatra.
Cand s-a descaltat a observat o mica rana ce sangera.
"Stii ce inseamna asta, nu?", i-a spus batranul. "Ocupa-te de probleme imediat. Poate crezi ca nu ai timp, dar vei scuti mult timp si durere daca scoti piatra din pantof inainte de a parcurge o mare parte din drum".
In final, tanarul a fost nevoit sa ii dea dreptate batranului....
***
Viata este plina de pietricele ce ajung in "pantofii" tai. Poate fi trecutul tau, pot fi dificultati in relatii, dificultati financiare sau la serviciu.
Ia-ti timp chiar azi sa te ocupi de ele pentru ca ele pot duce la durere si alte costuri in viitor."
Simona Culea - Ieși din ceață
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Da Tudor, m-am oprit la timp, cred eu sa indepartez durerea si neplacerile care le provocam in primul rand mie. Multumesc Tudor. Zi senina.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Buna ziua,
Ilyuta scriu adresa mea de mail, daca vrei sa vorbim la telefon scrie-mi acolo, [...].
Te rog sa-mi scrii aici, dupa ce-mi scrii pe mail, acolo nu prea intru.
Zi frumoasa.
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de alexandra77 »

Buna Airam,
povestea ta cu berea imi aduce aminte de mine, care in concedii eram bine sau mai bine.Adica, acolo ma opream din baut(nu imi explic cum reuseam)...ca sa nu stric vacanta!Apoi, pentru ca ma simteam bine, cand veneam de acolo, reuseam sa incep cu o bere, eventual fara alcool, apoi reuseam sa ajung la mai multe dar cu alcool si fara doar si poate urma taria. Brr!Nici nu conta ce beam, important era sa beau.
Credeam ca eu controlez alcoolul, insa el ma facea praf intr un ritm tot mai alert.
Da, probabil ca obsesia bautului era asa de mare ca facea tot ce dorea cu mine. Important este sa nu uit ca sunt alcoolica si ca orice as face, in fiecare zi am nevoie de hrana sufletului meu, abstinenta. Cum o pastrez? Am mai multe elemente primite in dar...exercitii de respiratie, rugaciunea seninatatii si nu numai daca simt nevoia, materiale despre alcoolism, materiale pozitive, orice ma ajuta sa fiu astazi abstinenta.O zi usoara iti doresc.
Styx si Tudor multumesc :hug: .
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Multumesc Criss.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de ilyuta »

Scuze pt intirzire Airam si bineinteles ca te voi contacta.

Pai ce sa mai zic eu ca vre-o zece ani am baut numai bere ca sa ma las de baut! :ras: :ras: :ras: :plans: Dar incepeam cu una si restul il stiti si voi....

Foarte mult am incercat sa controlez alcoolul, eu fiind o fire f ambitioasa dar de fiecare data am revenit de unde-am plecat.Numai aici am inteles ca nu trebuie sa ma mai inversunjez si sa mai lupt, din contra am admis ca este mult mai puternic decit mine, il respect si mergem paralel fiecare pe drumul lui, ca sinele de tren. :wink: Stiu ca odata baut un pahar cu bere, voi fi facut KO si mai stiu ca 'un phar este prea mult si 100 prea putine".
Oricind pentru orice intrebari sunt si eu aici Airam si te caut si in privat. :jos-palaria:
Tine aproape si totul va fi bine! :zambetoi: :wink:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns