021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de tudor »

Iata ce mai m-a ajutat :
"Planul de 24 de ore"
"Pe vremea când beam, aveam adesea momente atât de neplăcute, încât juram: „Nu mai beau cât trăiesc”. Ne luam angajamente de nebăut ori promiteam cuiva că nu ne mai atingem de „pileală” trei săptămâni sau trei luni. Şi desigur, am încercat să le lăsăm de băut pentru intervale mai lungi sau mai scurte.. Viaţa este zilnică; astăzi este tot ce avem; şi oricine poate trăi o zi fără băutură.
...Încercăm înainte de toate, să trăim în prezent, numai cu scopul de a ne menţine abstinenţi – şi metoda se dovedeşte a fi bună. Odată ce ideea a devenit parte din modul nostru de a gândi, descoperim că trăitul în segmente de 24 de ore este o cale eficientă şi satisfăcătoare pentru rezolvarea majorităţii problemelor noastre de orice natură."
"Stând departe de primul pahar"
Expresiile cel mai des auzite în recuperare sunt: „Dacă nu te atingi de primul pahar, nu te poţi îmbăta” şi „Un pahar e prea mult, iar douăzeci nu sunt destule”
Mulţi dintre noi, la început, pe când ne apucaserăm de băut nu intenţionam să bem, şi nici nu beam, mai mult de unul sau două păhărele. Dar, cu vremea, am crescut numărul. Şi în ultimii ani, ne-am pomenit bând din ce în ce mai mult; mulţi ne îmbătam rău şi rămâneam aşa mult timp. Poate că starea în care ne aflam nu se vedea, pe vorbă sau pe mers, dar, de acuma, nu mai eram treji propriu-zis niciodată....Medici experţi în alcoolism afirmă că efectul primului pahar se bazează pe un fapt medical real. Exact acest prim pahar este cel care declanşează, imediat sau după un timp, nevoia aprigă de a bea din ce în ce mai mult, până când ajungem la necaz cu băutul. Mulţi dintre noi am ajuns la convingerea că alcoolismul este o dependenţă de un drog numit alcool; exact ca orice bolnav adictiv la orice fel de droguri şi care vrea să rămână în recuperare, trebuie să stăm şi noi departe de prima doză din drogul faţă de care am dezvoltat dependenţă. Experienţa pare să ne dovedească acest lucru. Mărturii în acest sens puteţi găsi în cartea Alcoolicii Anonimi "
"Ceva de mâncat sau de băut - de obicei, ceva dulce"
"...de îndată ce apare următoarea ispită de a bea, haideţi să mâncăm puţin sau să sorbim ceva delicios dulce. Aceasta ne va permite, cel puţin, amânarea consumului de alcool pentru o oră sau două, astfel încât să mai putem face un pas în direcţia recuperării... poate chiar pasul sugerat în capitolul următor."
. "Terapia telefon"
La începutul eforturilor noastre spre abstinenţă, mulţi ne-am pomenit bând nepremeditat, ba chiar involuntar, fără nici o deci¬zie conştientă de a bea şi fără nici un gând real cu privire la consecinţe; nu intenţionaserăm să declanşăm vreo beţie prelungită.
Acum, am aflat că, prin simpla amânare a acelui prim pahar şi prin înlocuirea lui cu altceva, ne dăm o şansă de a reflecta asupra experienţei trecute cu alcoolul, asupra bolii alcoolismului şi asupra consecinţelor probabile ale primului pahar.
Din fericire, nu numai că putem reflecta la toate acestea ¬acum putem şi acţiona, dând cuiva un telefon.
După încetarea băutului, ni s-a repetat mereu să acceptăm numerele de telefon ale CELOR CARE SUNT ABSTINENTI CU EXPERIENTA. şi să-i sunăm, în loc de a bea."

EU AM FOSLOSIT ACESTE SUGESTII SI ALTELE SI M-AU AJUTAt inca de la inceputul abstinentei .
SUCCES !!!


Alcoolul produce schimbări dramatice în corp şi creier: „Sunt afectate memoria, judecata, emoţia, şi viziunea”

Citeste mai mult: adev.ro/ocmla7
http://adevarul.ro/life-style/stil-de-v ... index.html
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Mihai »

E greu la început când nu știi  de unde sa începi, mai ales ca nu știi care e începutul.

Poți privi forumul ca pe un început sau il poți privi ca pe un felinar ce împrăștie lumină. 
Ești in beznă, stai la lumina forumului. Citește mult de tot. Încearcă si un grup de terapie, Aliat,  grup AA sau ședință AA online.
Unde sunt ceilalți ? Au stat ca niște fluturi la lumina forumului, apoi au descoperit o altă lumină - lumina soarelui. 
Unde sunt,
 Proco, Asido, Cristi de la Brăila , Relus, Georgeta, Criss, Hope,  Freedom,Danstop, Denispericolpublic,Mia, Bradul, Gladiator, Ovidiu,Sorel ...si alții ?
 Zboară liniștiți la lumina zilei .

Poate ca unii dintre ei si au rupt aripile, dar asta nu e relevant,  important e ca se poate.

Mulți știu ce inseamna abstinența, insa  scopul este sa o înțelegi, sa o simți!
Abstinența nu se obține,  abstinența  se trăiește.

Când ajungi sa trăiești zi de zi fara sa consumi alcool,  realizezi ca asta e viața pe care o meriți si nu viața de consumator fără de voie.

Îți doresc sa reușești, până la urmă e dreptul tău.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de ilyuta »

Vaaai, ce frumos scrii si adevarat, Mihaita!Multumesc si eu pentru postare!
Te ombratisez cu drag! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de luca »

Buna dimineata,

Dani, Sryx, OldTudor, Ilyuta, Mihai sunteti strajerii acestui forum, sunteti cei care au grija sa nu se stinga lumina .

Va multumesc ca existati.

Va dosresc o zi minunata.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Va multumesc mult pentru ca-mi scrieti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de styx »

O persoană nu alege să devină un alcoolic. În același timp, nu e nevoie să "atingi fundul sacului" – ”fundul sacului” poate fi ridicat atunci când înțelegem ce se întâmplă cu noi si căutăm ajutor, susținere. Sustinere care poate veni si de la forum, dar cea mai bună sustinere o obtii la grupurile de autosuport nu neaparat AA...

PLANUL DE 24 DE ORE:
Una dintre cele mai simple, mai practice modalități de menținere a abstinenței este planul de zi cu zi, planul de 24 de ore pe zi. Trăiește numai în azi. Uită ziua de ieri. Nu anticipa ziua de mâine. Poți trăi doar o zi, fiecare la rîndul ei, iar dacă faci o treabă bună din asta, vei reuși.

Suntem doar la o singură băutură distanță față de necazuri. Fie că ai fost treaz o zi, o lună, un an sau un deceniu, o singură băutură este un mod sigur de a recădea. Este prima băutură - nu a doua, a treia, sau a zecea cea care ne îmbată.

Știm că este posibil să rămânem abstinenți timp de 24 de ore. Am făcut-o de multe ori. În regulă. Stai treaz timp de o zi la la rîndul ei. Când te trezești dimineața pregătește-ți mintea că nu va lua o băutură pentru întreaga zi. Apoi, du-te la culcare noaptea, recunoscător pentru o zi de abstinență.

Repetă performanța în ziua următoare. Și următoarea. Înainte să-ți dați seama vei fi fost treaz o săptămână, o lună, un an. Și totuși, vei fi fost treaz doar o zi, la răndul ei.

ASTĂZI NU BEAU!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Multumesc styx. M-am trezit cu acest gand...Astazi nu beau. Mi-a reusit si ieri. Nu stiu cand am inceput sa beau, cred ca la inceputuri nu ma imbatam, dar am ajuns sa ma imbat...de multe ori...si pentru o femeie e jenant, m-a vazut si copilul, s-a suparat, e normal ca nu-i place sa ma vada beata. Dupa ce m-a vazut o data beata, a doua zi am stat de vorba cu el, era suparat tare, m-a intrebat de ce beau in wekend, ma plictisesc?? am vrut sa-l imbratisez..dar nu m-a lasat. Nu m-am lasat de baut nici dupa aceasta intamplare, beam cand el nu era acasa.
A doua zi e cumplit, sunt bolnava si fizic si sufleteste distrusa. Sunt suparata pe mine ca nu pot sa ma abtin.
Nu pot sa merg la AA, nici sa ascult on line, sotul nu ar intelege ca nu pot sa fac asta singura. El oricum nu ma sustine. Va imbratisez si va doresc sanatate multa. Va am pe voi aici, cu siguranta o sa reusesc.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Mihai »

Maria,

suntem cu toţii handicapaţi din punct de vedere sufletesc.

Copilul refuză sa își îmbrățișeze mama ,
un bărbat trăiește 20 de ani lângă o femeie fara sa o înțeleagă si (paradoxal )tot el face pe victima , alcoolicul ce bea, avarul dupa bani, drogatul ce își bagă heroină in venă, cel ce se îndoapă cu mâncare până la refuz...

Te ai doar pe tine, caută in interiorul tău, acolo e adevărata bogăție, apoi vor veni și bucuriile exterioare

Cele bune,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de styx »

Airam scrie:Nu pot sa merg la AA, nici sa ascult on line, sotul nu ar intelege ca nu pot sa fac asta singura. El oricum nu ma sustine. Va imbratisez si va doresc sanatate multa. Va am pe voi aici, cu siguranta o sa reusesc.
Maria nu e nevoie să mergi la AA, sau să intri online dacă nu simti nevoia sau esti în imposibilitate, poti citi literatura de specialitate despre alcoolism( găsesti pe net o multime) si da, poti intra aici pe forum si să-ți spui oful, există o vorbă care circulă între noi... numai un alcoolic înțelege alt alcoolic. Dar să stii că doar de bunăvoința ta de a face ceva ca să nu mai fi acolo unde esti depinde! Esti binevenită oricând cu întrebări, dileme si alte nelămuriri, sunt convins că se va găsi cineva printre colegii forumisti să aibă un răspuns.
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Va multumesc mult, cu siguranta o sa reusesc, fiindca imi doresc foarte mult sa fiu cu mintea limpede, sa pot trai frumos. Doar ca inca nu stiu cum sa gasesc bucurii singura. Inca mai cred ca pentru a fi fericita, chiar daca am 53 de ani, mi-ar fi de ajutor un barbat care sa ma vada ca exist ca om si sa ma inteleaga.
Va doresc o zi frumoasa.
Scrie răspuns