021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de tudor »

Bună ziua, Maria!

În abstinență am înțeles că fericirea nu că să ai tot ce îți dorești ci sa iti dorești si sa pretuiești ceea ce ai.
Aveam și am familie, soție, doi băieți, ;casă, părinți, prieteni conform pe care 90 la sută din locuitorii planetei nu îl aun insa eu îmi băteamai joc de mine și de viața mea bând.
Apoi am început să pierd :Prieteni, sănătatea oportunități, încrederea familiei, respectul celor cu intram în contact și nu în ultimul rand Stima de sine.
Mi se părea ca nu sunt înțeles că nimeni nu mă iubește.
O minte confuza duce la ganduri negre și la un consum mai mare.
Când soția m-a pus aleg intre familie și alcool am ales alcoolul insa numai mila lui Dumnezeu m-a ajutat sa aleg abstinenta căci altfel nu se explica .
S-a luat un val de pe ochi și mi-am dat seama ca al meu comportament era e atitudinea celorlalți fata de mine.
Am înțeles să fiu eu "schimbarea pe care o doresc sa o văd la ceilalți "
Încrederea vine cel mai greu și se pierde repede.
Ramai alături de învingători abstinenti împărtășește din gândurile tale pentru ca "numai un alcoolic poate înțelege alt alcoolic "
Vei primi sugestii și vei fi înțeleasă dacă nu măcar "ascultata"
Motivația abstinentei tale să fie una personala. Nu ca să te iubească copilul ci te va iubi dacă tu te vei iubi. Soțul te va înțelege când tu te vei înțelege nerecurgand la alcool.
Succes!
Acum nu mai ești singura.
Aceiași susținere i-o acord și lui Luca și oricui își dorește abstinenta.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Multumesc Tudor, pentru tot ceea ce imi scrii. Trebuie sa lucrez la stima de sine. Da,asa este cum spui, eu imi doresc sa ma las de baut, in primul rand pentru mine.
Avatar utilizator
luca
Senior
Senior
Mesaje: 179
Membru din: 04 Mai 2016, 14:29
Zile de abstinență: 06,11,2017

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de luca »

Mulțumesc Tudor, cuvintele tale au ajuns acolo unde trebuie. Încep să mă conving ca doar aici sunt înțeles, aici nu mă cearta nimeni, aici primes sfaturi din experiențele voastre a celor care ați fost odată ca mine.
O seară plăcută tuturor.
Luca
Dacă te simți bine, vrei mai multă exaltare, numai ca ce obținem e ceva artificial. Învăța să îți trăiești si gestionezi emoțiile in stare pura fără a aduga nimic artificial. Mihai
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

O zi frumoasa va doresc.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de ilyuta »

Airam, buna!Va salut dragii mei prieteni TUDOR, Styxisor si Mihaita si pe toti restul! :jos-palaria:

Airam, povestea ta este povestea mea! :surprins:
O viata m-am victimizat si am baut nestiind ce trebuie sa fac cu viata mea.Acest Forum mi-a salvat viata si stiu ca sunt ca un papagal repetind asta dar n-am cuvinte destule sa-i multumesc lui Dumnezeu pt ca prin prietenii de-aici, incepind cu TUDOR, eu traiesc astazi una dintre cele mai fericite zile din viata mea. :cuminte:
Am invatat aici ca nu sunt dirijorul lumii, ca nu-i pot controla si nu-i corect sa-i controlez pe cei din jurul meu ,drept pt care "ii omor cu blindete" :ras:Este doar o vorba si am devenit mult mai intelept si accept tot ceea ce mi se intimpla, rau sau bun si problemele le rezolv cu capul limpede, stiind cind este cazul sa iau un pas inapoi si sa dau pagina pt a merge mai departe.Inainte eram stocat intr-o problema ca si cum as fi vrut sa trec cu capul printr-un zid si nu renuntam, beeam pt asta ca sa pot.:plans:
In ceea ce priveste familia, nu te astepta la aprecieri, fii blinda si buna si mergi mai departe si aprecierile vor veni in timp.Incerca sa nu astepti nimic de la nimeni si nu vei fi dezamagita.Bucura-te de lucruri mici pentru ca cele mai valoroase lucruri in viata sunt gratis iar eu le consider a fi, sanatatea si iubirea de orice fel, pe primul loc!
Tot binele din lume ti-l doresc si tine aproape! :hug: :jos-palaria:

PS Despre problema mea cu alcoolul n-a stiut nimeni decit eu, Dumnezeu si prietenii de-aici. :wink: :zambetoi:

https://www.youtube.com/watch?v=KPKMIXdnnHc
Nume anterior: ilyuta
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Multumesc Ilyuta, sunt bine, in dimineata asta m-am trezit multumita rau de tot de mine, fiindca nu am baut ieri. O sa reusesc.
Multumesc pentru cantec.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de tudor »

Imagine
:zambet: Buna dimineata ,Maria !

Felicitari pentru ziua de abstinenta .Ma bucur enorm pentru tine .Vei reusi daca iti doresti asta.
"Inainte de abstinenta" nu mai imi puteam o zi fara sa beau alcool. Alcoolul era regele ,stapanul.
Credeam ca nu pot sa ma bucur de viata daca nu mi-o indulcesc cu un paharel care bineinteles ca se tranforma in mai multe (Un pahar este prea mult si o suta sunt prea putine") .
Alcoolucl falsifica perceptia asupra vietii si daca la inceput ti se pare mai acceptabil ce ti se intampla dupa ce ii trece efectul descoperi "o realitate mult mai cruda" decat este de fapt pentru ca se intra in depresie . Alcoolul merge " mana in mana" cu depresia si cu medicamentele. :trist:
Daca am incetat bautul nu inseamna ca probleme se rezolva de la sine.Nu am invatat sa am grija de mine si daca eu sunt bine se vor bucura si cei din jurul meu (unii :wink: ). Nu mqam asteptat la felicitari si la aprecieri .Ceilalticare pot bea normal li se pare normal sa nu bei alcool.E i nu stiu ce insemna ca sa spui seara :"- Numai ! Gataaaaaa! De maine numai beau !!!!" :plans: si a doua zi la prima furtunasa pui mana pe pahar "
Acum stiu ca acel prim pahar nu imi rezolva problemele ci dimpotriva .
Din terapia recuperarii din dependenta de alcool fac parte si impartasirile .Ele despovareaza si ajuta la "vindecarea sufletului " .Atunci cand vorbesti despre adictie si si acitiunile tale consitientizezi ce este ascuns si unde gresesti .Asa poti primi sugestii de la ceilalti cum au reusit ei si iei ceea ce ti se potriveste tie . 'Terapia de grup asta face . Si tu poti face asta
O zi frumoasa sa avem cu totii.
http://www.cinemagia.ro/trailer/when-a- ... meie-5876/
"...un film rar , despre dependenta alcoolica , artistic prezentata , la o femeie cu stare economica buna ; desi adictia la acool creeaza drame..."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Iti multumesc Tudor,pentru tot ce-mi scrii...deja sunt dependenta de acest forum, cand deschid calculatorul, intru direct aici, sa vad cine ce-a mai scris. E frumoasa viata si fara alcool, stiu asta, am avut 4 ani de abstinenta totala. Nu am nevoie sa-mi aprecieze nimeni abstinenta, e suficient ca ma bucur eu. Dar
am pe cineva care s-ar bucura...baiatul meu.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de ilyuta »

Buna Airam!Ai avut 4 ani de abstinenta totala?Pai zine si noua ca sa invatam, ce te-a facut sa recazi?Nu vreau sa stiu din curiozitate ci vreau sa invat pt mine ca sa ma pazesc.
Eu cred ca pe mine m-a ajutat Dumnezeu sa gasesc Forumul si prietenii de aici, incepind cu old TUDOR care mi-au salvat viata.Nu-ti pot spune ce tragedii am avut in viata mea(iti poate spune Danisor sau TUDOR in privat) dar temelia abstinentei mele am cladit-o cu ajutorul lor atit de solid incit nu m-am clatinat prin tot ceea ce am trecut.In fne.Impresionant ce ai spus!Pt mine cheia este sa nu uit de unde am plecat si sa cred ca sunt bine, stiu asta si ma feresc.
Iti doresc numai bine si tine aproape. :jos-palaria:

PS TUDOR iti multumesc si eu pt postari deoarece recapitulez si pentru mine. :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Buna Iliuta, eu sunt Maria. Ce m-a facut sa recad?? O vacanta de vis. Acu doi ani am fost 4 saptamani in Franta, la Nice. Ispita a fost berea. Au o bere de 250 gr. usoara. Acolo am baut de sete, placere... fara sa ma imbat. Cand am ajuns acasa, am zis ca pot sa beau si aici bere, dar...se intampla de regula vineri seara, sau sambata sa beau. Ma imbatam, nu reuseam sa beau doar o bere, doua. A doua zi nu eram buna de nimic, imi era rau, ma durea capul, nu puteam sa mananc, sau sa fac ceva treaba prin casa. Nici luni nu eram complet refacuta. Mi s-a intamplat sa beau uneori si duminica, luni mergeam la lucru, groaznica zi. O singura data s-a intamplat sa nu ma pot duce la servici. Dupa asta m-am lasat iar o vreme. Am inceput din nou, nu stiu cum si cand. Sambata trecuta am fost la o nunta, acolo nu am baut, dar duminica dupa masa am baut, de luni urma sa fiu in concediu...apoi am baut si luni putin a ma dreg...si marti la fel. Miercuri m-am trezit cumplit de suparata pe mine...de atunci n-am mai baut si ma simt foarte bine. O sa-mi reuseasca sa ma las de baut, sunt convinsa.
Duminica frumoasa tuturor.
Scrie răspuns