021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Vbc »

La multi ani frumosi inainte!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

BogPam scrie:Mulți ani frumoși cu multe bucurii și liniște-n suflet!
Multumesc mult pt. urari Bogdan si iti doresc viata frumoasa si tie si drumul tau este drumul meu...de unde seninatatea si bucuria de a trai, peste ani...!🙏

In alta ordine de idei, oricand doresti sa vorbesti cu cineva, iti scriu adresa mea de e-mail aici si putem schimba numere de telefon .In timp eu am vorbit cu toata lumea si in privat si cu extrem de putine exceptii sa stii ca m-a ajutat foarte mult si eu pe ei.

Zi frumoasa in continuare si clar omul este atat de fericit pe cat vrea el sa fie...🤔

“People are about as happy as they make up their minds to be.”🙏😊🍀👍
Ultima oară modificat 10 Ian 2023, 12:42 de către primavara, modificat 1 dată în total.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Vbc scrie:La multi ani frumosi inainte!
Multumesc frumos Vbc si-ti doresc tot binele din lume si tie alaturi de cei dragi!😊🍀👍
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Si sa incheiem ziua frumos, asa cum am inceput-o, nu? Zece, numar castigator, magic...🙏😉😊🍀👍
Noapte buna!🙏😊🍀

https://www.youtube.com/watch?v=DQbv1HS47qs
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Dupa cum se vede la mine exista si adictii pozitive...🤔😂😂👍

Maria buna si vreau sa povestesc neaparat si aici ceea ce ti-am povestit si tie.
Deci in vremurile din trecut cand eram extrem de nefericita si deznadajduita pt ca nu ma puteam lasa de baut indiferent cat de mult incercasem cu toata ambitiamea mea, o f buna prietena se lasase de baut si nu intelegeam in nici-un fel cum de a reusit ea si eu nu.Am continuat sa mai beau cam 3 ani si gasind acest Forum🙏😊🍀 am reusit si eu.Nu mi-am explicat niciodata cum de poate sa se mentina abstinenta fara a avea habar despre ceea ce invatasem eu aici ...🤔
Acum doua zile a venit in vizita sa sarbatorim ceva si nu va puteti inchipui cat de trista am fost sa o vad ca a baut doua pahare cu vin.Am sunat-o seara si i-am tinut un discurs cum numai un prieten adevarat iti poate spune sincer ca te duci la vale daca nu te opresti pt ca daca reiei bautul(in cazul ei 14 ani de abstinenta) organismul va reactiona si mai rau si este ca si cum niciodata nu ai fost abstinent...A participat la mai multe petreceri cu ocazia sarbatorilor de iarna si altii au indemnat-o sa bea si asta a facut...
Mda, sunt lectii triste pt mine cu "asa nu" si niciodata nu trebuie sa uit de unde am plecat si sa cred ca sunt bine pt ca dupa cum vad alcoolul este foarte parsiv, viclean si rabdator ani si ani ca sa loveasca si sa te distruga...asadar, eu il respect si mergem PARALEL fiecare cu drumul lui... 🤔👍
Sper din suflet sa-si revina!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Vbc »

Cred ca si ea a vrut sa bea, nu doar au indemnat-o altii, in 14 ani ar fi trebuit sa stie destul de bine cum sa gestioneze situatiile ...cred.
Sigur a mai participat alaturi de consumatori in tot acest timp, la alte sarbatori....
Eu cand am baut dupa 2.9ani tot asa am fost indemnat, sa dam noroc...atunci m am "pierdut" Initial am vrut doar sa dau noroc si sa pun paharul pe masa, dar l.am si baut :( apoi am zis "beau doar noaptea asta...."
In cei 2.9 am participat la multe petreceri, iesiri cu consumatori care beau si alaturi cu care beam in trecut ...aia ma indemnau nu gluma, mai ales in prima parte a abstinentei mele, dar rezistam fara sa consum
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Asa este Vbc, in toti acesti ani a participat la foarte multe petreceri in care s-a baut alcool, inclusiv in compania mea.Am fost vecine si departe...si acum si in primii trei ani cat eu am mai baut fata ea, imi era putin ciuda cum de ea poate si eu nu.Ma abtineam si eu un timp si reveneam de unde am plecat pt ca imi propuneam sa nu mai beau niciodata ceea ce era total gresit.Dupa ce am invatat aici pe Forum cum este cu abstinenta ma minunam ca ea desi habar nu avea despre ceea ce trebuie sa stii ca sa-ti mentii abstinenta totusi ramanea in continuare abstinenta si nu-mi explicam fenomenul pana acum doua zile...Ba chiar spuneam eu pe aici ca sunt unii care reusesc si fara AA si fara cunostinte dar uite ca nu este asa.I-am explicat mult ceea ce stiu si eu despre si sper si am incredere ca nu va pierde ceea ce a castigat in atatia ani pt ca ar fi pacat.
Scuza ei a fost ca cei care sunt alaturi de ea acum au tot insistat sa bea putin, ei neavand prbleme cu alcoolul nu stiu ce inseamna asta pt un alcoolic dar i-am explicat eu si o voi fac si de acum inante.
Si desigur ca nici ea nu a realizat ce face in necunostinta de cauza, asa cum stim noi ce inseamna sa poti sa crezi ca poti bea putin sau un pahar...
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de joystick »

Bun, si totusi, admiteti ca exista si varianta ca dupa 14 ani sa fi inteles ce face alcoolul baut in cantitati mari?
Daca peste 14 ani nu a baut...poate ca a invatat ceva. Poate ca nu...

Dar daca a baut....oare avea nevoie sa i se spuna ca se duce la vale? Oare avea nevoie de cearta? Eu sincer...nu as fi avut nevoie de asta. Nu de alta dar cred ca mai tare m-as afunda. Zic si eu...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Am scris mai jos raspunsul ca sa se inteleaga ca este pt tine Joystik.
Ultima oară modificat 17 Ian 2023, 21:39 de către primavara, modificat de 2 ori în total.
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

joystick scrie:Bun, si totusi, admiteti ca exista si varianta ca dupa 14 ani sa fi inteles ce face alcoolul baut in cantitati mari?
Daca peste 14 ani nu a baut...poate ca a invatat ceva. Poate ca nu...

Dar daca a baut....oare avea nevoie sa i se spuna ca se duce la vale? Oare avea nevoie de cearta? Eu sincer...nu as fi avut nevoie de asta. Nu de alta dar cred ca mai tare m-as afunda. Zic si eu...
Dar cine a spus ca a fost cearta?
La gradul nostru de prietenie nu exista asa ceva si un prieten adevarat iti spune si ceea ce nu-ti place sa auzi si chiar mi-a multumit ca i-am atras atentia de ceea ce se poate intampla.
Nu a invatat pt ca nu are cunostintele mele de ex intr-ale abstinentei ea nestiind ca un pahar este prea mult si 100 prea putine si multe altele.
Mesajul meu este clar si anume ca cel mai bine este sa inveti din greselile altora decat dintr-ale tale, cel putin asa am facut eu de cand am devenit abstinenta .
Scrie răspuns