021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de tudor »

Alliona scrie:De ajun vă doresc vouă celor care vă chinuiți să aveți zi după zi, fără să puneți mâna pe pahar, putere.. să rezistați tentatiilor. De fapt, despre ce vorbesc eu aici, alcool este peste tot, in jurul nostru, nu doar de sărbători.
Sărbători liniștite vă doresc tuturor!
Maria!
Maria,

Sărbătoarea Nașterii Domnului cu bucurie și liniște sufletească îți doresc eu ție, familiei tale și tuturor celor care citesc.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Alliona »

Mulțumesc Tudor!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de HOPE »

Maria, îți datorez niște scuze. Sper să mă poți ierta că nu te am crezut pe cuvânt.
Crăciun fericit îți doresc!🤗🎊
Fa Rai din ce ai!
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de primavara »

Un Crăciun fericit,cu inimi calde pline de iubire si bunatate , sa aiba toata lumea , Maria!!!Craciun fericit alaturi de cei dragi si tie!🙏💗💗💗

"În acesta zi , între oameni, s-a născut un prunc special. Numele ales de părinții lui pământeni a fost Isus. Urma să crească, să învețe şi treptat să devină Învățătorul Iubirii. Recunoscut şi iubit de generații şi generații de ființe umane. Să Îi fim recunoscători şi noi, să Îi urmăm exemplul. Să ne protejăm viața cu iubire, să apreciem tot ce am primit la naştere, să fim buni pământeni, prin învățătură, cu răbdare, să ne cunoaştem pe noi înşine cu limitele pământene şi să ne bucurăm sănătos de toate moştenirile: fizice, emoționale, mentale, spirituale - energetice. Zi de zi, zi dupa zi. Deopotrivă, împreună - uniți ori separat - individual. Doar cu i u b i r e."🙏💝😊
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Alliona »

Hope, stai liniștită, e în regulă!
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Alliona »

Mulțumesc primăvara, pentru gândurile bune!
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Alliona »

Vă scriu despre un caz real, un bărbat abstinent de 18 ani.
La o discuție, l-am întrebat ce l-a determinat să se lase de băut. A zis că nu copilul, soția...ci gândul că va rămâne singur.
A mers la AA, și-a făcut prieteni acolo, cu aceleași probleme, deci a rupt relațiile cu prietenii de pahar
Nu este vindecat, după 18 ani.
Vă doresc să fiți bine.
Maria!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Vbc »

Mulțumesc pt mesaj.
Numai bine și ție Maria!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Alliona »

Cu drag!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de tudor »

Alliona scrie:Vă scriu despre un caz real, un bărbat abstinent de 18 ani.
La o discuție, l-am întrebat ce l-a determinat să se lase de băut. A zis că nu copilul, soția...ci gândul că va rămâne singur.
A mers la AA, și-a făcut prieteni acolo, cu aceleași probleme, deci a rupt relațiile cu prietenii de pahar
Nu este vindecat, după 18 ani.
Vă doresc să fiți bine.
Maria!
Mulțumesc pentru mesajul tau, Maria!
Eu trăiesc miracolul abstinenței in fiecare zi de 14 ani 9 luni și 10 zile și pot depune mărturie că am atâția prieteni cât nu as fi făcut în două vieți dacă aș fi fost un băutor normal. Prieteni abstinenti și nu numai. Cei care nu sunt abstinenti sunt ori prieteni vechi, băutori normali, care au revenit sau prieteni noi dar care știu să se bucure de viață nu sa se bucure de alcool și care ma acceptă abstinent.
Am 14 Sărbători de Crăciun în abstinență și toate petrecute frumos și cu bucurie reală.
Iată ce spune un psiholog
Secretul este să îi şi oferi ceva în schimbul alcoolului, ceva care să umple vidul creat de pierderea unei soluţii la o problemă.
Alcoolicii Anonimi reuşesc minunat să implementeze acest lucru. Efectiv, îi oferă un nou mod de viaţă, în schimbul alcoolului său. Comunitatea AA, a da o mână de ajutor la nevoie, împărtăşirea experienţei, şi dedicarea aproape totală serviciului pus în slujba altor alcoolici aflaţi în suferinţă, înlocuieşte alcoolul cu singurul dar măreţ, pe care cineva îl poate oferi – iubirea aproapelui
...sugestia mea este că odată ce găsiţi sentimentul de utilitate personală acompaniată de pacea interioară, prin acordarea iubirii dumneavoastră altor oameni, sunteţi pe cale de a deveni o persoană realizată.

Îmi căutam sufletul,
Dar nu-l vedeam nicăieri,
Îmi căutam Dumnezeul,
Dar El îmi scăpa mereu,
Îmi căutam fratele –
Şi i-am găsit pe toţi trei

- Autor Necunoscut
...
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns