021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu sunt...o minune!

Aici puteti povesti experientele personale.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

:ras: :ras: :ras: :ras: :ras: ai dreptate Styxisor , eu ma gindeam la strut! :surprins: :rosu: :ras:

Vezi cum aplic eu acum lectiile? :surprins: Iau un pas inapoi si spun, "scuze", am gresit! :wink: :jos-palaria:
Va pup cu drag pe amindoi! :wink: :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Buna dimineata tuturor! :jos-palaria:
In primul rind as vrea sa va spun ca ieri m-am intristat foarte tare. :plans: In lift, m-am intilnit cu un vecin care mi-a spus ca are cancer si era asa de hotarit sa se faca bine si m-a rugat sa ma rog pentru el . :cuminte: Il cunosc foarte bine si este un om extrem de echilibrat , fara abuzuri de nici-un fel.
A doua intristare a venit de la fiica unui prieten de-al meu care a fost internata la urgenta tot cu o problema grava de sanate. :plans:
M-au marcat aceste 2 evenimente si m-am gindit imediat la mine, la noi, ca oamenii ar da orice sa fie sanatosi iar eu ma straduiam inainte vreme sa ma autodistrug... :plans: Nu scapam vii de-aici niciunul dar depinde cit si cum traim si ar trebui sa ne straduim sa pastram ceea ce avem ...

Ok, sa terminam cu ceva mai vesel dar periculos. :wink:
Tot ieri, jumatatea mea era sa faca infarct. :surprins: Am prins-o la bucatarie cu o sticle de vin alb in mina dorind sa puna putin la salata verde facuta , crezind ca-mi va face placere fiind mai gustuoasa si cind am urlat odata la ea:"NUUUUUUUU", s-a speriat atit de rau de era sa scape sticla jos plus ca si-a pus mina la inima. :ras: :ras: :ras: Cred c-o si bateam sa ma fi facut sa pacatuiesc. :ras: :ras:
O zi frumoasa si abstinenta va doresc tuturor cu drag! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Buna dimineata tuturor!

Va spuneam acum citeva zile ca eu sunt o minune... :ras: Pai stiti cum am ajuns eu sa fiu asa? :surprins: Prin perseverenta in a merge pe noul drum care mi-a schimbat viata(bineinteles cu ajutorul vostru) :cuminte:
Pentru cei care nu au suport acasa , nu trebuie sa renunte si pot aveaavea incredere ca totul va fi bine si va fi... Aceasta este inca o scuza in a bea, "Pt ca nu am suport" :plans:
Uitati-va la mine, scrie lumea , nu scrie eu n-am nici-o treaba, eu scriu si ma bucur de viata sau ma consum , dupa cum este cazul fara sa ma anesteziez, asa cum faceam in trecut. :wink:
Haideti sa va dau si o pilda pentru situatia respectiva si sunt sigur ca o veti aprecia. :wink:

"Pe un drum statea un batrin care lovea cu o dalta intr-o piatra foarte mare si rezistenta.Nu-l interesa ca nu se vede nici-un efect si la un moment dat trece un om si vede ca el nu era afectat ca piatra rezista ci continua sa o loveasca.Dupa un timp, la o lovitura piatra se desfacu in doua iar omul nostru il intreba pe batrin care lovitura a provocat spargerea, la care patrinul raspunse-TOATE loviturile au contribuit!"

Asa si cu mine, dragii mei, tot ce am facut, bine sau rau a contribuit la fel si nu m-am oprit ci am continuat sa cred ca pot si eu sa calc in urmele celor care au reusit si am devenit...o MINUNE! :wink: :jos-palaria:

Si o melodie super frumoasa pt voi toti:

https://www.youtube.com/watch?v=eqgAVNn1Ezo
Nume anterior: ilyuta
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de Airam »

Ilyuta draga, esti perseverent, imi place sa citesc tot ce scrii. Esti si haios, imi placi.
Melodia e frumoasa, uitasem de Savoy. As scrie si eu, dar nu am harul tau.
Seara frumoasa.
Maria.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de tudor »

Salutare, Ilyuta !
Salutare, tuturor !

Draga Ilyuta nu incetez sa ma minunez de tine :wink: .
Te felicit pentru atitudinea ta si pentru reusitele tale in abstinenta .Se vede ca "ai lucrat la schimbarea ta" a mentalitatii tale .
Iti mai aduci aminte de "ILIE CEL RAZBOINIC " ? :zambetoi: .Ce se mai batea el cu toti si cu toate sa demonstreze ... Acum il ador pe Ilyuta cel senin insa insaplin de energie .
Daca ti-ar fi spus cineva cum va fi viata ta dupa aproape 6 ani de abtinenta ce i-ai raspuns ?
"-Esti dus cu capul? "
:lol:
Drag Iliuta iti urez sa ai in continuare abstinenta senina si sa fi exemplul ca se poate daca iti doresti cu adevarat.
Acum iti daruiesc simbolic medalia de mai jos cu avertismentul direct ca voi inceta sa mai scriu daca mai imi aduci laude aici pe forum sau oriunde in alta parte .Spun serios acest lucru :exclamare:

Imagine
Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate chiar înainte de a ajunge la jumătatea drumului.
Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
Nu vom regreta trecutul şi nu vom dori să zăvorâm uşa dinspre el.
Vom înţelege cuvântul seninătate şi vom cunoaşte pacea.
Nu contează cât de jos am ajuns; vom vedea cât de mult vor putea beneficia alţii de experienţa noastră.
Sentimentul de inutilitate şi auto-compătimire vor dispărea.
Vom lăsa de o parte interesele egoiste şi ne vom interesa mai mult de soarta semenilor.
Nu ne vom mai frământa cu gânduri legate de propria persoană.
Atitudinea faţă de viaţă şi unghiul din care o privim se vor schimba radical.
Teama de oameni şi insecuritatea financiară ne vor părăsi.
Intuiţia ne va dirija în situaţii care odinioară ne derutau.
Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine.
Sunt acestea promisiuni extravagante? Credem că nu. Ele se împlinesc zi de zi, în cazul nostru uneori repede, alteori încet. Ele se concretizează întotdeauna, dacă facem efortul necesar.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

TUDORel, lasa-ma sa-ti spun intii ca te iubesc si apoi citesc ce mi-ai scris! :ras: :ras: :ras:


Ok, fug la citit! :zambetoi: :hug:

Ps TUDORelllllllll, nu ma pedepsi pt ca scrisesem si acum am citit postarea. :surprins:
Pai ce sa zic, mai pot spune ceva???? :surprins:
No, hai sa tinem aproape si eu continui sa tropai linga voi in continuare, "ca pricele linga elefanti". :ras: :ras: :hug: :hug: :hug:
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Ok Luca, nu scriu aceasta postare la tine ca sa nu treci peste postarea mea anterioara. :ras:

Ce trebuie sa intelegi tu din ce scriu eu acum? :surprins: :wink: Ca atunci cind ai probleme majore care te depasesc, in loc sa bei, cauti dom'ne o muzica de dans si dansezi si ia sa vezi ce bine te simti, ca si mine. :ras: :ras: :ras: Daca-ti descriu ultimile probleme ale mele, imi ridici statuie si uite , nu beau ci ...dansez. :wink: :ras: :ras:

Stai sa-ti gasesc eu o melodie imediat pt cura! :ras:
Pfuaiii, mor de drag! :ras: Ia uite! :ras:
sa nu uiti sa dai muzica tare! Enjoy! :ras:

https://www.youtube.com/watch?v=EDf8KVetv5Q

https://www.youtube.com/watch?v=oCVCip5iqSo
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Buna dimineata! :jos-palaria:

Draga Reni, ti-am recitit postarea cu atentie si este absolut fenomenala. :jos-palaria: Pentru mine, pe o scara de la 1 la 10, ar fi valabil nr-ul 6, ca sa ma intelegi. :surprins: Este mult mai complicat decit pot explica aici si sub nici-o forma nu este vorba despre faptul ca as fi neinteles in familie sau neapreciat asa cum sunt, indiferent de decizie.Nu, este cu totul altceva... :susoteli: Pina una alta ma bucur ca indiferent de probleme, n-am ginduri "nastrusnice". :wink:
O Duminica binecuvintata tuturor! :cuminte: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Iliuta Fratelo , am trecut sa te salut si sa te felicit pentru constanta ta aici pe forum .
Si o copilita talentata din Moldova ta :
https://www.youtube.com/watch?v=DhKmf0PFQ8I
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Eu sunt...o minune!

Mesaj de ilyuta »

Buna dimineata tuturor!

In primul rind vreau sa spun ca adict fiind iarasi am recitit postarea ta, Reni(referitoare la mine si mi-am dat seama ca tu chiar stii despre mine...A? Am dreptate? :wink: :ras:
Si pt ca tot am eu mintea odihnita, ma gindeam la cele spuse si eu cred ca generatia mea nu prea a fost educata asa cum spui tu, ci au fost educati la fel ca si mine majoritatea.Eu am fost un copil bun care a facut cinste familiei din care provin si nimeni n-a avut grija de educatia mea, eu orientindu-ma dupa modele din jur(care au fost pozitive si am dorit sa ajung ca si ei).Cei care erau educati pt a-si proteja self-esteemul erau copiii membrilor de partid, politicienilor vremii etc si care ulterior au devenit spoiled-teens, copii care au capatat totul de-a gata , considerind ca lor li se cuvine totul, fara efort.Este o parere personala si cunosc foarte multe exemple... :plans:Se considerau superiori fata de restul, ce mai , aveau blue blood. :ras: :ras: In fine, in ziua de astazi o fi cum spui tu! :jos-palaria:
Cert este ca sunt cazuri si cazuri si nu toti care actinam intr-un anumir fel, cu teama sau neicredere in luarea deciziilor, am avut copilaria asa cum spui tu si eu daca stau bine si ma gindesc acum, problema mea este ca nu am fost pus pina acum in situatie de a lua eu deciziile ci totdeauna le lua cea de linga mine. :surprins: De aceea sunt stresat, pentru ca sunt propriul meu stapin si de mine depinde viitorul meu, astea sunt dilemele mele si ma rog lui Dumnezeu sa ma inspire ca sa nu gresesc. :cuminte: Ce mai, am fost prea protejat! :ras: Ti-am spus, intr-una dintre probleme m-am descurcat, am fost inspirat sa convoc persoana care trebuia pentru a-mi da sfatul ca nu trebuie sa fac nici-o schimbare si eram gata gata sa fac o mare greseala. :wink: Multumesc Doamne! :cuminte: Acum mai am de rezolvat o alta mare probleme si dupa ce o voi rezolva(sau nu) sunt pregatit pt urmatoarea (nu stiu ce va mai urma)pt ca asta este viata, asa cum am mai spus. :jos-palaria: Citeodata in viata facem greseli care se pot repara alta data nu...

Colisor fratello mie, multam pt dedicatie si sper ca sunteti bine toti dupa cutremur. :hug: Nu-mi prea vine sa rid acum.

Astazi am fost la biserica mea si a fost foarte frumos, ca de obicei.Ca sa nu va plictisesc am sa va spun numai ideea principala:..."oamenii sunt facut ca sa fie iubiti si obiectele folosite si din pacate, multi uita asta si este tocumai invers".
Eu va iubesc pe toti neconditionat si va doresc o zi si o saptamina minunate! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns