021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sora/fiica de alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.
JustMe
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2014, 17:37

Sora/fiica de alcoolici

Mesaj de JustMe »

Buna seara!
De atatea ori am vrut sa va scriu, insa am preferat sa plang si am amanat scrisul. Am citit de nenumarate ori povestile voastre, ale alcoolicilor, in speranta ca poate mai aflu cate ceva nou sa-l pot ajuta pe fratele meu, care este alcoolic. (pe tata nu-l mai pot ajuta, pt ca el s-a dus deja tocmai din cauza alcoolului). Am citit cartile recomandate de voi, stiu deja mare parte din raspunsurile voastre, ca sa nu ma mai gandesc sa-l ajut pe el, ci pe mine! Ma doare sufletul sa-l vad cum se distruge zilnic. Ma simt din ce in ce mai neputincioasa! Si simt ca nu mai am vlaga!
V-am scris in seara asta sa ma descarc, pt ca simt ca nu mai pot. Sa aveti o seara minunata si multa liniste in suflete, linistea pe care o caut si eu! Cu drag, Ana!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sora/fiica de alcoolici

Mesaj de Airam »

Buna seara Ana,
Nu ai cum sa-l ajuti tu. El trebuie sa-si doreasca, sa vrea sa renunte la alcool. Cred ca tu ar trebui sa-ti vezi de viata ta, nu ai cum sa-l schimbi, daca el nu-si doreste. Suferi si te consumi in zadar.
Ai grija de tine Ana.
Cu drag Maria.
JustMe
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2014, 17:37

Re: Sora/fiica de alcoolici

Mesaj de JustMe »

Airam scrie:Buna seara Ana,
Nu ai cum sa-l ajuti tu. El trebuie sa-si doreasca, sa vrea sa renunte la alcool. Cred ca tu ar trebui sa-ti vezi de viata ta, nu ai cum sa-l schimbi, daca el nu-si doreste. Suferi si te consumi in zadar.
Ai grija de tine Ana.
Cu drag Maria.
multumesc frumos, Maria! Zilnic imi zic asta, ca eu contez, dar degeaba... tot la gandul cum sa fac sa-l ajut! I-am cumparat toate cartile recomandate aici, dar le-am citit tot eu! A acceptat ca este alcoolic, stie asta, insa mereu spune ca nu stie cum sa faca sa renunte! :(
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sora/fiica de alcoolici

Mesaj de Airam »

A intrat aici pe forum? Sau nu vrea sa citeasca povestile altora? Ca sa renunte trebuie sa nu bea. Alta solutie nu-i.
JustMe
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 05 Dec 2014, 17:37

Re: Sora/fiica de alcoolici

Mesaj de JustMe »

Airam scrie:A intrat aici pe forum? Sau nu vrea sa citeasca povestile altora? Ca sa renunte trebuie sa nu bea. Alta solutie nu-i.
A citit unele mesaje scurte selectate de mine! Putine! Refuza sa citeasca. spune ca stie deja despre ce este vorba, dar nu reuseste sa se lase! Este omul cel mai bun de pe Pamant cand nu bea! Cand bea este trist, deprimat si cand il vad asa, ma doare sufletul! As fi dispusa sa merg cu el la intalnirile AA, dar daca bea intruna, nu pot merge cu el beat acolo!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Sora/fiica de alcoolici

Mesaj de Airam »

Daca vrea sa mearga,nu cred ca-i o problema in ce stare e cand merge acolo. Cei de acolo cred ca inteleg.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sora/fiica de alcoolici

Mesaj de styx »

Bună seara just me!
Da, Airam are dreptate,poate sa vina si dacă e baut, dar nu poate sa vorbească( nu i se dă cuvântul), cred că întelegi de ce, însă după sedință cineva va sta de vorba cu el. Repet, toata treaba trebuie sa vina de la el ,daca nu-si doreste asa ceva nu vei reusi niciodată să îl faci să intre în abstinentă. Ce poti face este să ai grijă de tine pentru că starea asta pe care o ai se numeste codependență... există grupuri si pentru așa ceva se numesc Al-Anon, o să-ți dau câteva adrese utile. Poate i-ar prinde bine si cateva sedinte de psiho-terapie, ia legatura cu ALIAT.
E greu sa ajuti un alcoolic activ dacă el nu-și doreste să înceteze băutul, crede-mă stiu ce spun si cât mi-a trebuit să înțeleg acest lucru, eu unul am făcut si psihoterapie si AA, m-au ajutat enorm amândouă, acum tot de el depinde si asta, mă gandesc doar că i-ar fi mai usor să discute mai întâi cu un psihoterapeut în particular si după aceea dacă simte nevoia poate frecventa si un grup de autosuport.
Să auzim de bine!

P.S.
Adrese utile:
Al-Anon https://alanonromania.wordpress.com/ DA SE MAI TIN SEDINTELE! AM VAZUT CA AI INTREBAT

alte adrese utile http://www.abstinenta.com/424387633

mai exista si cateva centre pentru recuperare , reabilitare si reintegrare sociala a persoanelor dependente de alcool si alte droguri, găsesti adresele lor tot pe forum la sectiunea Centre de tratament.

dacă te pot ajuta cu mai multe detalii scrie-mi un mesaj pe adresa http://www.abstinenta.com/424379909 sau lasa un mail si te contactez eu si te pot pune in legatura cu cineva din Al-anon.

Seara linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns