021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

salut

Aici puteti povesti experientele personale.
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

salut

Mesaj de cezarica »

Ma numesc Cezar si cred din experianta proprie ca sant alcolic si am nevoie de ajutor de unul singur nu pot . Asi dori sa intru in detalii dar sant la inceput aici pe forum si nu prea am curaj :trist:
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: salut

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit aici pe forum Cezarica , esti in locul potrivit.
Citeste topicul prietenilor care au reusit sa stea abstinenti si fiecare este plin de invataminte cum pot sa stau treaz , cum sa depasesc momentele mai dificile fara sa ma ating de nici o gura de alcool , pentru ca s-a dovedit ca singura solutie in alcoolism este abstinenta .
Stai langa cei care au reusit si drumul impreuna este mai usor .Doar un alcoolic poate intelege alt alcoolic .
Abstinenta este mai usor pe zile , sa ma concentrez pe prezent , deci sa fiu atent sa nu beau astazi , maine om mai vedea noi .Si tot azi sa scriu pe forum , sa nu ma indepartez de prietenii care m-ar putea ajuta .
Bine ai venit Cezarica , sa fie intr-un ceas bun ! :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

multumesc pt un raspuns asa rapid . citesc acest forum de cam o saptamana ce sa spun mau impresionat profund povestile voastre cam tot de atunci sant abstinent cu timpul poate am sa mi fac curaj sa mi spun si eu povestea dar deocamdata nu am curaj tot ce pot sa fac acum e tin aproape de acest forum nu mi place ideea de a mi numara zilele de abstinenta dar tot ce stiu e ca nu mai vreau sa am de aface cu alcoolul
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: salut

Mesaj de ilyuta »

Buna Cezar!
Nimic nou sub soare si sa stii ca asemeni tie am poposit si eu pe acest forum acum citiva ani si asemeni tie imi era cam rusine sa povestesc despre mine dar cu timpul si in ziua de astazi nu mai pot sa ma opresc. :lol: :jos-palaria:
Citeste povestilie celor care au rusit, Asido si Old TUDOR sunt "profesorii" nostri de pe acest forum, Colea, Dani, Auras , Proco si ceilalti si nu vei fi dezamagit, viata ta putindu-se schimba asa cum s-a scimbat si a noastra.
Eu imi cer scuze daca sunt putin mai vesel si fac haz si de necaz dar la cite mi s-ai intimplat in viata acum ma bucur pentru orice pt ca sunt abstinent. :zambetoi:
Mult succes si tine aproape! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Mulțumesc Ilyuta si bună dimineața azi cu ajutorul lui Dumnezeu fără alcool revin mai încolo Cezarica un alt alcoolică :zambetoi:
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: salut

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Cezarica,

bine ai venit pe acest forum.

Este foarte bine ca ai constientizat, ca ai o problema cu alcoolul. Este primul pas spre abstinenta. Nu-i asa ca e minunat sa te trezesti dimineata cu capul limpede?
O zi minunata.
Maria.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: salut

Mesaj de styx »

Salutare Cezar si bine ai venit pe forum!
”...simpla intentie de a nu mai bea nu este suficienta pentru ca un alcoolic sa se lase de baut.”

Daca citesti de o săptamână ai idee despre ce este vorba pe acest forum... Nu ai decat sa alegi cu ceea ce rezonezi si sa actionezi ca atare sau nu, doar de bunăvoința ta depinde sa faci ceva si de cat de mult îți doresti abstinența... abstinenta nu abtinerea care te va împinge din nou spre pahar.

In general noi incepem cu un plan de 24 de ore cu simplul Azi nu beau!

Una dintre cele mai simple, mai practice modalități de menținere a abstinenței este planul de zi cu zi, planul de 24 de ore pe zi. Trăiește numai în azi. Uită ziua de ieri. Nu anticipa ziua de mâine. Poți trăi doar o zi, fiecare la rîndul ei, iar dacă faci o treabă bună din asta, vei reuși.

Suntem doar la o singură băutură distanță față de necazuri. Fie că ai fost treaz o zi, o lună, un an sau un deceniu, o singură băutură este un mod sigur de a recădea. Este prima băutură - nu a doua, a treia, sau a zecea cea care ne îmbată.

Știm că este posibil să rămânem abstinenți timp de 24 de ore. Am făcut-o de multe ori. În regulă. Stai treaz timp de o zi la la rîndul ei. Când te trezești dimineața pregătește-ți mintea că nu va lua o băutură pentru întreaga zi. Apoi, du-te la culcare noaptea, recunoscător pentru o zi de abstinență.

Repetă performanța în ziua următoare. Și următoarea. Înainte să-ți dați seama vei fi fost treaz o săptămână, o lună, un an. Și totuși, vei fi fost treaz doar o zi, la răndul ei.


aici ai câteva adrese utile http://www.abstinenta.com/424387633 dacă îți doresti să iei contact cu cineva care să te ajute si altfel decât socializând cu tine pe forum desi si asta ajută foarte mult...

Iti doresc multă sănătate!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Mulțumesc Styx ai dreptate în ce zici pe lângă pb care o am cu alcoolul am si o stare depresivă de ceva timp mai concret de vreo trei după ce am citit cam toate postările si informațiile de pe site si de pe forumul vostru văd că aceasta stare tot de la alcool mi se trage oricum povestea e mai lungă când am să fiu pregătit am so împărtășesc cu voi până atunci trebuie să țin aproape
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

De ceva timp mi am dat seama că am pb cu alcoolul dar acum după ce v-am citit postările si testul de pe site nu au făcut decât să mi confirme ce bănuiam deja .Nu am băut la viață mea cantități. în dar destul ca să știu că am o pb cu alcoolul .De sevraj fizic am trecut de fiecare dată cum am putut dar în ultimele timp din ce în ce mai greu cel psihic mă deranjează cel mai mult un sfat ar fi binevenit . Sper sa fi ajuns la fundul sacului asta numai timpul o poate confirma mi as dori sa am o abstinenta senină nu de frică dar până la urmă mă mulțumesc și cu cea de pe urma poate cu timpul o să o dobândesc pe cealaltă totul e să rămân serios si sa tun aproape de voi
La capitol seriozitate trebuie să lucrez am un caracter foarte slab dar cu ajutorul lui Dumnezeu și al vostru am să învăț să trăiesc și altfel
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

A mi cer scuze de felul cum scriu o fac de la servici în o pauză de țigară pe fugă
Scrie răspuns