021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

salut

Aici puteti povesti experientele personale.
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Bună tuturor sânt ok încă o zi de înfruntat cu bune si mai puțin dar mă bucur că sânt cu mintea limpede si asta va doresc si vouă .
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: salut

Mesaj de Airam »

E minunat sa te trezesti cu mintea limpede.
Tot mai multe zile limpezi,Cezarica.
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Da Airam chiar e minunat mulțumesc pentru încurajare
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: salut

Mesaj de colica zis alcoolica »

Din experienta voastră va întreb cum faceți fata cum treceți de stările. de anxietate sau panica dacă le aveți un sfat ar fi bine venit va mulțumesc
Salut Cezarica !
Eu eram foarte timid si beam ca sa prind curaj sa pot vorbi , sa ma exprim , dar primele atacuri de panica cu fuga le-am avut pe la 25 de ani dupa multe blackout-uri .
Am inteles acum in abstinenta ca frica are si partea buna , sa o utilizez ca si luare aminte , precautie in relatie cu oamenii .
Am avut cateva atacuri de panica , lucram la singurul bar intr-un spital de 16 nivele unde veneau zeci de persoane odata , chiar sute si mi-am sunat sponsorul sa-l intreb si el mi-a spus :
,, Stai linistit ca nu esti atat de important pe cat ai vrea , azi nu operezi tu pe nimeni !" :ras: si am tras o portie de ras si a trecut .
Apoi am discutat si cu medicul meu de familie si i-am spus ca sunt si alcoolic si mi-a dat un anxiolitic de luat la nevoie ( cred ca l-am utilizat de vreo doua ori )
Eu eram foarte mult concentrat pe pararea celorlalti despre mine , dar acum trebie sa ma intorc sa ma concentrez cum pot fi util celorlalti .Sper sa reusesc .

O zi buna Cezarica :hug: , bune 24 de ore tuturora , :jos-palaria:
Doamne ajuta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

multumesc colica pentru sfat :hug: primul atac de panica l am avut cand sotia trebuia sa nasca cel de al 4 lea copil ceilalti 3 au venit pe lume prin cezariana si pt sotia mea a fost foarte riscant si in loc sa fiu langa ea in momentele acelea eu eram cu turba in cap tin minte ca conduceam masina si aveam impresia ca stau pe loc si drumul vine spre mine :zambetoi: si multe altele nu mai vreau sa mi aduc aminte ce a fost sa dus acum multumesc bunului DUMNEZEU ca sunt cu mintea limpede cea ce doresc la toata lumea. OK maine e o noua zi Doamne ajutane pe toti
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: salut

Mesaj de colica zis alcoolica »

SAlut Cezarica , sarbatori fercite iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Și ție Colica și la toată lumea Sărbători fericite
Adriana.s
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 27 Dec 2016, 13:01

Re: salut

Mesaj de Adriana.s »

Cezarica... Si eu sunt la inceputurile abstinesntei si nu e senin pentru inceput, inca ma ia panica daca ies in oras cu prietenii, dar nici un lucru valoros nu ne este oferit usor, ci trebuie sa luptam pentru el. O noua zi, inca zece litri de ceai/apa :))))o carte de colorat pentru adulti cand simt ca gandurile mele se indreapta intr-o directie gresita, inca un final de zi unde mai bifez o victorie si inca o dimineata senina. Un an nou minunat si mult curaj!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: salut

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Adriana , salut Cezarica si multumesc de urare !
Adriana , mi-ai adus aminte apropo de prieteni , ca eu m-am gasit la ziua unui prieten si cand am vazut ca cineva insista prea mult , am plecat .
MI-a fost oarecum teama si cand m-am dus acasa in Romania sa imi revad cei doi prieteni cu care am inceput sa beau prima mea jumatate de bere cu 20 si de ani inainte ,dar oricum imi era dor de ei si nu voiam sa imi reprim ceva pozitiv , de a sta in companie , asa ca am mers si in bar , dar eram atent si gata sa actionez daca imi vine vre-un gand ( sa dau un telefon , sa plec , etc ) doar ca am ajuns sa se faca vreo 2 noaptea si m-am trezit sa ma intreb : "dar ce caut eu aici ?" Pentru ca nu ma mai regaseam in discutii si chiar ma plictiseam , asa ca m-am scuzat si am iesit .
Acum ies la toate intalnirile cu colegii ( am avut una joia asta ) dar mai mult se mananca , dar la cele doar de baut cum ieseam inainte eu personal le evit , prefer sa fiu prudent .
Prieteni , va doresc un an nou cat mai bun .
Colea , alcoolic
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns