021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

salut

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: salut

Mesaj de styx »

Salutare Cezar, salutare tuturor!
Cezarica, seninatatea abstinentei nu inseamna sa te fatai prin viata cu zambetul pe buze ci inseamna sa treci peste tot ce iti ofera viata bune sau rele, cu liniste si calm astfel incat sa nu intinzi mana spre acel prim pahar...
E greu dar nu imposibil, momentan e necesar sa scapi de dependenta fizica, ca de dependenta psihica nu scapam niciodata, de aceea e necesar sa avem o abstinenta zilnica, caci alcoolismul nu este despre a bea zilnic sau antitati industriale, este despre a pierde controlul bautului dupa primul pahar. Cu timpul o sa capeti acea seninatate despre care vorbim aici... Abstinenta este despre a sta departe de primul pahar, cu timpul acel Azi nu beau iti va intra in reflex... nu stiu in ce tara lucrezi dar daca ai nevoie de un grup de suport AA( numai daca vrei!) iti pot face rost de o adresa si un nr de contact dim zona ta, sau car mai apropiat de tine.
Sanatate si seara senina!
P.S. Aveam o postare de cand aveam 6 luni de abstinenta despre a trai bucuria abstinentei si abstinenta in bucurie. Asa simteam atunci, asa simt si acum!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Mulțumesc Styx da la acea abstinenta mă refeream si eu de a lua viață cu bune si rele în liniște și pace fără a fi nevoie să depinzi de alcool sau mai stiu eu de ce substanță acea pace o caut de o viață se pare că nu am căutat o unde trebuie
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Dependenta fizica nu prea o am sau când o aveam nu era așa de grava o putem gestiona mai greu sau mai ușor în funcție de cât turnam in mine pb cea mai mare o am cu cea psihică ... Atacuri de panica sentiment de vina de neputință de condamnare si tot tacâmul la AA încă nu m-am gândit locuiesc în Belgia zona flamanda si nu vb limba e stalcita rău și la cat sânt eu de inteligent ...oricum sa înveți limba olandeza chiar dacă ești normal la cap trebuie să faci școala nu o prinzi așa aici mă descurc în engleză dacă sânt pregătit de AA am să ți spun sigur tre sa fie ceva und vb engleză mulțumesc oricum si ținem legătura în privința asta sânt deschis la orice numai să ies din starea asta mie de ajuns
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Din experienta voastră va întreb cum faceți fata cum treceți de stările. de anxietate sau panica dacă le aveți un sfat ar fi bine venit va mulțumesc
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: salut

Mesaj de Tudor. »

Salut,
Abstinenta senină găsești în AA. Ăia dețin patentul.
Dar până atunci, încearcă abstinenta normală ( sfatul meu).
Abstinenta însăși te modelează.
La început o să ai frustrări pe care le rezolvai cu ajutorul alcoolului(alcoolul este un mijloc, o unealtă).
Apoi trecând prin ele o să le înțelegi: "A fi inteligent este a înțelege ce nu îți convine".
Mult succes.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: salut

Mesaj de ilyuta »

Cezarica, salut!
Pai asta cu fricile eu si cu Danisor suntem campioni. :surprins: Daca ai stii cit de frica imi era cind am venit pe forum si exact aceeasi intrebare am pus-o si eu, cind imi vor trece fricile si uite ca nu s-a mai intimplat nimixc in 5 ani aproape si asa cum spunea si Styx am gestionat toate necazurile mele(si am avut nenumarate si foarte dureroase perioade) fara a ma gindi macar ca mi-ar putea alina sau diminua durerea cu alcool.
Tu nu te mai gindi la viitor ci ia fiecare zi in parte si gindeste-te ca "ASTAZI NU BEAU" si mergi inainte cu viata ta si ia sa vezi cum se aduna anii si la tine.Ai sa ramii uimit cit de usor este si citeste la prietenii nostri, tu dind dovada de o inteligenta nativa(asa sunt si eu :ras: ) si cu siguranta ca vei intelege ceea ce nu trebuie sa faci. :wink:
Suntem aici zi si noapte si pentru tine, Cezarica.
Numai bine iti doresc si tine aproape! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Va mulțumesc mă ajută foarte mult sfaturile voastre și că sunteți lângă mine. Tudor ai punctat bine am impresia ca si cum mai știi de o viață . Ok azi o nouă zi încerc să trăiesc doar pt azi Astăzi nu beau.V reau să am puterea să iau viata în piept lucid Doamne ajuta la toată lumea
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

M-am trezit si ce bine e când nu tie rău când mă pot duce la muncă liniștit că nu arăt că și transformers ca gura nu mi mai duhneste dacă o țin tot așa o să am curaj sa ma uit in ochii celor din jur fără să am vreun sentiment de vina Ok mai vb Va mulțumesc :hug:
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: salut

Mesaj de admin »

Bine ai venit cezarica. Ma bucur sa te avem pe forum. Te felicit pentru decizia de a te desparti de alcool si iti urez si eu multa putere si intelepciune. Colegii de pe forum au sfaturile cele mai bune. Sfaturile noastre sunt sa parcurgi sedintele alcohelp de pe site, sa te informezi despre pofta de alcool si strategiile de a o depasi, gaseste lucruri noi de facut care sa acopere timpii ramasi dupa renuntarea la alcool, fii alert in debutul tau de abstinenta si incearca sa autoconstientizezi gandurile care forteaza recaderea. Si vor forta, pentru ca asta face parte din procesul de recuperare. Tine aproape si imprieteneste-te cu forumul si oamenii lui. Ai nimerit unde trebuie.
Cu mult bine,
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
cezarica
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2016, 21:57

Re: salut

Mesaj de cezarica »

Mulțumesc admin pentru o primire călduroasă. Neacceptarea unei situații dificile în viață apelând la alcool e ca si cum ai merge cu mașina pe un drum cu gheata derapezi te duci în stânga și tu tragi de volan dreapta crezând din reflex ca așa e bine pe moment și faci mai mult rău decât bine.... Asta mi-a venit dimineața când veneam la muncă și am zis so postez aici :zambetoi: si caldura care o primesc de la voi să topească gheata de sub rotile mele
Scrie răspuns