021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hei! Boboc vă deranjează!

Aici puteti povesti experientele personale.
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de Adorable »

Foarte curios si sigur nu intimplator cum de ati scris amandoi aceasi rugaciune .Sunt si eu aici la ora 22 sa ne rugam impreuna pentru asido .
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de asido1973 »

va multumesc mult , si am ramas foarte impresionat !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de boboc »

Am revenit. Nu mi-ati fost de nici un ajutor. DOAMNE Doamne sa va binecuvanteze.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de admin »

Hei boboc, bine ai revenit. Vrei sa detaliezi ? Ca nu am inteles la ce te referi.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de boboc »

ce nu se intelege, din ,,nu mi-ati fost de niciun ajutor,, ? nu m-am lasat de baut. ce nu-i clar?
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de admin »

Asta am inteles.
Vroiam sa aflu despre celelelate lucruri pe care le-ai facut pentru a te vindeca.
Forumul este pentru suportul moral al utilizatorilor lui iar programul online AlcoHelp se adreseaza persoanelor cu probleme mici si medii legate de consumul de alcool. Problemele severe (cum ar fi dependenta de alcool) necesita interventii mai puternice (de exemplu, consult psihiatric, psihoterapie). Vroiam sa aflu de ce au dat gres aceste interventii (daca l-ai abordat).
Boboc, nu iti pierde curajul. Timpul este aliatul tau.
Cu drag,
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
sebi
Boboc
Boboc
Mesaje: 20
Membru din: 20 Dec 2009, 10:55

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de sebi »

Hei boboc, imi pare rau sa aud. Cum a spus si admin, cand vine vorba de dependenta nu o putem vindeca doar in online. Eu in prezent merg in terapie la un psihoterapeut, parcurg din nou cele 10 sedinte si completez zilnic jurnalul de consum. Sunt foarte multumit cand la sfarsitul unei zile pot sa completez cu zero in jurnal. AlcoHelp doar ne ajuta sa ne ajutam. Cu drag, Sebi
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de tudor »

Salut BOBOC !Salut Sebi !SALUT PE TOTI !

Este foarte usor sa dai vina pe ceilalti de nereusitele tale .Crezind si zicand ca ceilalti sint de vina iti vine mai usor sa te absolvi de propria-ti vina si a te scuza .Atita timp cit eu am sperat ca pot bea fara sa sufar consecintele bautului meu am baut facandu-mi un rau si mai mare,fara sa mai vorbesc de cei apropiati mie.Beam si dadeam vina pe ceilalti (sefi ,sotie ,societate)
Acum in abstinenta am cam aceleasi probleme ca inainte de abstinenta ,insa mi le rezolv si nu ma vait.Asta pentru ca imi este mintea limpede ,si mai urmez si un program,ba chiar am completat si jurnalul de consum timp de 6 luni ,desi aveam 20 luni de abstinenta.Este simplu! M-am recunoscut invins si am vrut sa ma recuperez ,insa mi-au trebuit 5 1\2 ani de cosmar pentru mine pana am acceptat ca sint bolnav !Nu este o lauda este baza recuperarii mele din dependenta de alcool.


“Am admis că eram neputincioşi în faţa alcoolului – că
nu mai eram stăpîni pe viaţa noastră.”

"Care om ţine să-şi recunoască înfrîngerea totală? Practic, nimeni – desigur. Toate instinctele naturale se răzvrătesc împotriva ideii de neputinţă personală. Este într-adevăr groaznic să recunoaştem că, ducînd paharul la gură, ne-am pervertit mintea într-o asemenea obsesie a băutului destructiv, încât numai un act Providenţial ne-ar mai putea salva.
Nu există alt eşec mai mare. Alcoolul, devenit acum creditorul rapace, ne absoarbe toată autonomia şi toată voinţa de a opune rezistenţa presiunilor sale. Odată ce acceptăm acest fapt concret, ruina omenescului din noi este completă.
Doar printr-o înfrîngere absolută devenim capabili de primii paşi spre eliberare şi putere. Faptul că ne admitem neputinţa personală se dovedeşte, în final, temelia solidă pe care se poate construi o viaţă fericită şi care are un rost. "


Citind astea si mie mi-a fost greu sa ma recunosc invins dar am facut-o si acum sint liber nu mai sint sclavul alcolului!

Sint Tudor ,alcolic si va sint recunoscator pentru abstinenta mea!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: Hei! Boboc vă deranjează!

Mesaj de boboc »

Nu am dat vina pe nimeni, iar faptul ca beau ma deranjeaza numai pe mine din principiu. Dar voi reciti viata lui Seneca, mai precis romanul Testamentul lui Seneca, si poate ma va impulsiona sa-mi schimb modul de viata, desi , din nou , numai pentru mine.
la buna vedere
:P
Scrie răspuns