021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

poveste despre esec

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

O zi și încă o zi si încă o zi... Nici nu sti când trece timpul. Da din fercire pofta fizică de a consuma trece relativ în câteva luni sau mai mult un pic depinde de mai multi factori din timpul consumului. Din nefericire pofta psihică nutrece si ne urmăreste toată viața, de aici si recăderile care se întâmplă după multi ani de abstinență când cel în cauză crede că dacă nu a mai consumat de atât timp poate să controleze băutul... realitatea a dovedit că nici un alcoolic nu a reusit să facă acest lucru până acum, cel puin din câte stiu eu.
Deci, zile linistite si senine să avem si să nu uităm pentru ce suntem aici!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Tragic este,draga Styx,faptul ca eu am stiut mereu ca nu pot controla bautul.Chiar cand am pus mana pe primul pahar dupa 3 ani am stiut ca nu pot bea decat unul singur.Si totusi nu m-am oprit.
Cumva trebuie sa tin in frau boala asta teribila.Abstinenta totala trebuie sa imi fie telul in viata.
Cu drag ella.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de dani »

Buna Ela, eu sunt Ilie!

Nimic de judecat, nimic de mirat si nici nu vreau sa-ti dau sfaturi.
Ceea ce pot spune este doar din experienta mea si la grupurul AA pe care-l frecventez din cind in cind, am auzit despre cazuri asemanatoare de la care eu invat(si dupa mult mai multi ani de abstinenta)
Ca o concluzie pt mine, este ca eu NICIODATA sa nu ma cred ca nu mai am nici-o probleme si sa continui sa-mi iau zilnic pastila de ABSTINENTA.Numai cu asta pot reusi!
Nu ti s-a intimplat o tragedie , te-ai impiedicat doar si nu ai cazut.
Multa intelepciune si seninatate iti doresc in continuare si tine aproape!
ilie
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: poveste despre esec

Mesaj de Airam »

Draga Ella,
Si eu am avut 4 ani de abstinenta. Dar m-am convins, mai mult decat oricand, ca nu pot controla consumul. Sa bea cei care pot controla consumul. Eu nu pot.
Te imbratisez cu drag,
Maria.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Buna seara
Ce bine ar fi ca abstinenta sa fie o pastila.Nu-i asa ca ar fi fain?Dar nu, e o lupta continua din carre vreau sa ies invingatoare.In fiecare zi.
Deocamdata ma multumesc cu ziua de azi.
Multumesc Ilie,multumesc Maria.
ella
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: poveste despre esec

Mesaj de Airam »

Draga Ella,
mi-ai amintit de o boala pe care am avut-o, depresia.
Mi-am dat seama de boala de care sufar, dupa vreo doua saptamani. Am mers la psihiatrie. Mi-a dat tratament. Dupa vreo doua luni am inceput sa-mi revin. Atunci imi doream asa de mult, ca depresia sa poata fi vindecata cu o pastila, precum durerea de cap. Abstinenta consta in dorinta noastra a fiecaruia de a o avea. Eu imi doresc sa reusesc, si tu, si multi altii ca noi.
Seara linistita.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

ellavisin scrie:Dar nu, e o lupta continua din carre vreau sa ies invingatoare.In fiecare zi.
Deocamdata ma multumesc cu ziua de azi.
Da, la inceput a fost o luptă si pentru mine, dar, când am înțeles că alcoolismul este o boală incurabilă, posibil fatală am abandonat lupta , pentru că e obositor să lupti tot timpul, așa că azi mă multumesc cu 24 de ore de abstinență si sunt mai linistit, mai echilibrat.Desigur nu e totul asa de simplu...
Nu e usor, dar merită tot efortul! Pentru bucuria Vietii trăite în luciditate si pentru gestionarea oricăror stări cu mintea limpede fără să mă gândesc la pahar.
Zile senine si linstite!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Asta e tot ce vreau:zile senine si linistite.
Dar nu le am.Din cauza mea.
Simt ca am creierul in flacari,nelinistea ma cuprinde din senin si ma bufneste plinsul.Mi-e frica de depresie dar cred ca intra-colo ma indrept.
Nu stiu de ce..familia mi-a fost aproape ,mai ales sotul.Toti m-au inteles si au incercat sa ma ajute cum au putut ei...
A mai trecut o zi fara alcool dar nu prea a fost senina.
Cu drag ella
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Poate o sa imi gasesc si eu Calea.
Sunt zile si zile.Am norocul ca va am aproape.
Va doresc o noapte linistita.
ella
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

Bună Elle, bună seara tuturor!
Mai sunt si zile proaste, asta nu înseamnă că nu putem trece peste ele fără să bem, uite de exemplu tu-ai avut o zi proastă si ai trecut cu bine peste ea, fără să bei, asta ar trebui sa te bucure, esti pe Calea cea Bună! Cătălin are dreptate, si pe mine m-au ajutat plimbarile in aer liber, mi-am pus ordine in ganduri adeseori plimbandu-ma pe strada... Nu prea e vremea acum de plimbari prelungite dar va veni si vreme bună (inclusiv pentru tine) Încearcă să-ti găsesti preocupări care să-ți abată gândurile negre, dacă rămâi ancorată în starea de rău e posibil să iesi foarte greu din ea. Un film , o carte bună, discutii cu prietenii , apropiatii ajută mult. Îl ai pe sotul tău lângă tine si asta contează foarte mult, crede-mă că dacă sotia mea nu ar fost alături de mine poate nu as fi scris astăzi pe aici... ai multe lucruri pentru care să te bucuri, poate ai si de iertat multe lucruri, dar doar tu poti face asta, nimeni altcineva nu poate să ierte ce ai tu de ierta asa cum nimeni altineva decat noi nu poat sta abstinent în locul nostru.
Seară magică cu bucurie în suflet!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns