021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

poveste despre esec

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

buna,sunt ella si sunt alcoolica
dupa trei ani jumatate am„CAZUT DIN CARUTA”.am mai auzit expresia de nenumarate ori dar eram atat de sigura de abstinenta mea incat am crezut cu ingimfare aproape ca mie nu poate sa mi se intimple.IN ajunul Craciunului mi s-a intimplat.Am avut noroc ca de obicei cu sotul care m-a sprijinit dinnou.Dar ma intreb cat o sa mai suporte si omul asta.
Dezamagirea si suferinta clor de linga mine dar mai ales a mea nu o mai descriu pentru ca sunt sigura ca stiti sentimentul in primul rand,iar in al doilea rand inca imi este foarte greu.Imi este extraordinar de greu sa accept ca am cazut.Motivul nu il stiu..pur si simplu am zis ca un pahar nu imi face rau.(parca nu stiam ca unul n-o sa fie de ajuns).Si culmea este ca am trecut prin periade foarte grele(cu parinti bolnavi si chiar moartea unuia din ei,soacra mea)si nu m-am gaindit macar sa beau.Am baut cand totul imi mergea foarte bine.
Ajutati-ma sa inteleg de ce.va multumesc
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: poveste despre esec

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai revenit Ella !
In AA se spune ca alcoolismul este o boala INCURABILA si PROGRESIVA , potential fatala .Singurul mod ,spunea cofondatorul, de a sta departe de alcool este lucrul cu alti alcoolici , aceasta intrajutorare .
Eu scriu aici nu doar pentru a ajuta pe ,,noul venit " , dar mai mult pentru mine ca sa nu uit cine sunt , pentru ca eu spuneam ca nu mai pun gura in viata mea pe alcool dupa o bauta serioasa si a doua zi cel tarziu , spuneam , hai , bea o bere dar ai grija sa nu te mai inbeti .Uitam . Propriul meu creier este de persoana dependenta si incearca sa gaseasca un motiv pentru a bea din nou .
Eu stiu sigur ca singur ca nu reusesc , am reusit cu aceste principii sa stau jumatate de an sobru , dar dupa o cearta in familie , pentru ca nu stiam sa imi gestionez emotiile , am recazut , am mers direct si mi-am cumparat o bere...apoi a doua , a treia....Am baut inca jumatate de an , dar apoi mi-am dat seama ca grupurile online nu mi-ar fi deajuns si am iesit din zona de confort proprie si am inceput sa frecventez si grupurile AA reale , fata in fata .
Bine ai revit Ella , eu spun ca drumul impreuna , zi de zi , este mai usor .
Doamne ajuta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de Mihai »

Mereu va fi o parte intunecata in noi. Tot ce putem face e sa avem grijă ca lumina sa fie acolo.
Nu i un capăt de lume, ai fost in abstinență si stii drumul !
Dacă te putem ajuta cu ceva, asteptam sa ne scrii.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de Ovidiu73 »

Neata, bine ai venit,

In primul rand...titlul topicului..."esec"...vax albina, poate il schimbi, ca nu e potivit.
O terapie draga mie ( ele e mai multe dragi) are vorba asta : nu exista esec ci doar feed-back.
Evenimentul pe care l-ai descris poate fi privit din m multe perspective. E doar o lectie, inveti.
Te-ai crezut scapata, ai lasat garda jos, se mai intampla, au patit-o si altii cu ani mai multi. E simplu, mergi mai departe!

In al doilea rand, dintre toate intrebarile cea mai grea : "de ce?"
Cauzalitatea e intotdeauna circulara, mai multi factori care se aduna altfel decat o suma, se inmultesc , se potenteaza reciproc.
Centrarea pe cauze e mai putin eficienta decat centrarea pe obiective si solutii. Unde vrei sa ajungi, ce resurse ai, cine te poate ajuta, cum iti poti optimiza sansele, etc.Asta ar trebui sa te preocupe.

De dragul vremurilor trecute, cand cautam raspunsuri la "de ce?", o sa zic asa: o data alcoolic, toata viata alcoolic ( eu, despre mine). Voi cauta orice motiv ca sa beau, mai subtil : voi cauta cele mai nepotrivite momente ca sa beau ( dpdv social, familial, etc). Celule corpului meu sunt specializate pe functii ( vaz, auz, gust, miscare, etc) dar, toate sunt specializate pt baut ( vorbesc despre mine).
Si doar inca una, dintre multe tampenii pe care le-am gandit in ultimii ani : Apostolul zice ( unul dintre) " neincetat va rugati" discipolii intreaba " cum sa facem asta, in toata vremea? " raspunsul : " eu dorm dar inima mea se roaga". ( aprox). Asa si eu: eu dorm dar, toate celulele mele se roaga : " mai da-ne un pic de alcool, pentru ultima oara, te rugaaaaam!"
E posibil ca si tu sa fi atipit putin si rugaciunea celulelor cu ochi rugatori, sa se fi implinit...

In al treilea rand si ultimul: esti unde trebuie sa fii. Asta am auzit-o : "stai langa invingatori!". Slava Domnului, sunt destui pe aici.

Keep going!
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

buna seara.
In primul rand vreau sa va multumesc pentru incurajari,conteaza foarte mult.
In al doilea rand pot sa va spun ca am implinit 2 sapatamani de abstinenta.Fizic sunt bine.Psihic, asa si asa.
Incerc din rasputeri sa imi vad mai departe de viata si imi iese cat de cat....dar imi apare cate o intrebare in creier:oare cand o sa mai imi vina sa beau?pentru ca stiu foarte bine ca odata tot o sa imi vina cheful ala nebun.Oare o sa fiu destul de puternica sa spun NU?Sau o sa cad iar si iar o sa trec prin ce stim foarte bine ca se trece:rau fizic,dazamagire,disperare.....
As vrea cateodata sa imi pot programa creierul asa cum se programeaza un computer(asta e bine,asta e rau..asta poti,asta nu poti).Nu-i asa ca ar fi mai usor?Dar nu ptem face asta si ce te mai pui ca mai e si SUFLETUL.CU EL CE MAI FACI? :rolleyes:
Inca odata va multumesc si va pup.A mai trecut o zi....
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

Bună Ella!
Felicitări pentru cele 2 saptamani de nebăut! Recăderea face parte din boală, indiferent câte zile ,ani de abstinentă avem, nimeni , dar nimeni nu este scutiti de pericolul recăderii, cunosc oameni care au baut după 8 ani de abstinență, după 15... acum sunt bine si-au revenit, au învățat lectia si ne-au spus si nouă așa cum ai făcut si tu, ca să învățăm si să nu credem că ne-am vindecat de alcoolism. De fapt singutul lucru pe care îl avem cu siguranță sunt cele 24 de ore în care nu ne atingem de băututră. Îți multumesc pentru împărtășirea ta. Abstinență senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Buna seara
Multumesc Colea;Catalin,Mihai,Ovidiu si Styx.Sunteti niste oameni buni.
Sunt cativa ani buni de cand ma confrunt cu alcoolismul si totusi cateodata as vrea sa uit ca am o asemenea boala.
Aici cred ca a fost greseala mea.Am vrut sa uit ca sunt alcoolica si am uitat de fapt ca sunt abstinenta...dar cu o adictie de care nu o sa scap toata viata.
Deacum o sa incerc sa nu uit in nici o zi ca sunt alcoolica (in proces de recuperare a abstinentei).
Va imbratisez cu drag.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

”Patru lumanari ardeau incetisor, si daca ascultai cu atentie puteai chiar sa le auzi vorbind:
Prima a spus:
-Eu sunt Linistea. In ziua de astazi oamenii au uitat ca pot face parte din viata lor…
Flacara s-a micsorat din ce in ce mai mult si s-a stins.
Apoi a vorbit cea de a doua:
-Eu sunt Credinta. Oamenii spun ca pot sa traiasca foarte bine si fara mine, nu cred ca mai are vreun rost sa ard…
Cand a terminat de vorbit, si aceasta s-a stins.
-Eu sunt Iubirea, a spus cea de a treia. Nu mai am putere sa ard, oamenii ma dau la o parte ca pe un lucru fara valoare, ei uita sa-i iubeasca chiar si pe cei mai apropiati oameni din viata lor…
O adiere blanda care trecea pe langa ea a stins-o fara sa vrea.
Un copil a intrat in incaperea unde mai ardea o singura lumanare, si vazandu-le pe celelalte trei stinse, a inceput sa planga.
-Voi ar trebui sa fiti mereu aprinse…
Cea de a patra lumanare i-a soptit usor:
-Nu-ti fie frica, atat timp cat eu ard, le putem reaprinde pe celelalte. Eu sunt Speranta!
Cu ajutorul ei, copilul le-a reaprins si pe celelalte.!!”
Speranta mai am si eu.Doamne ajuta.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: poveste despre esec

Mesaj de styx »

Seara bună Elle , seara bună tuturor!
Faină pilda, de câte ori o citesc îmi vine să zâmbesc aducându-mi aminte de prima mea întâlnire cu psihoterapeutul de la Aliat căreia m-am prezentat zâmbind: ~Eu sunt Inconstientul si am venit la dvs plin de sperantă, pentru că speranta moare ultima nu-i asa?...~
Multumesc de readucere aminte!
Speranța asta ne tine în viață! Doamne ajută!
... întrând zilnic aici nu vei uita că ai o preoblema cu alcoolul, iar fiind abstinentă nu vei mai avea nici una, 24 de ore la rândul lor! Abstinență senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: poveste despre esec

Mesaj de ellavisin »

Astazi a fost ziua mea..Am sarbatorit cu fanta si prajituri.
A fost o zii linistita.Sunt multumita .Va imbratisez cu drag.
Scrie răspuns