021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: o saptamana de cosmar

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

o saptamana de cosmar

Mesajde catalin87 » 28 Ian 2017, 11:40

buna ziua ma numesc catalin si sunt alcoolic,am o povestioara despre un 'vis' urat care a durat 1 saptamana si.....totul era destul de bine munca mergea relatia cu iubita era in floare eram pe drumul cel bun,dar nu a durat prea mult,intr-o zi la munca mecanic auto fiind colegii miroseau ingrozitor a alcool,eu ma zbateam din rasputeri sa nu beau cu ei dar cum exista acest rau m-a pus naiba si am gustat un vin.....pana acolo a fost..am inceput sa beau sa-mi pierd mintile si nu ma-m mai oprit,locul de munca pierdut,iubita pierduta,casa; m-a dat afara parintii dezamagiti pana in maduva oaselor,eu la pamant cu toate..nu mai aveam nici o speranta pana cand am lasat-o moale vreo 2 zile si puteam sa gandesc,acum mi s-a oferit inca o sansa nu stiu a cata din sutele pe care le-am avut si nici nu stiu daca mai sunt poate s-au terminat dar poate nu trebuie sa mai aflu,inca sunt varza cu psihicu dar am o ultima speranta ca totul va fi bine si am sa pot ridica privirea din pamant,multumesc Domnului ca sunt viu,intreg si nu am murit,SFATUL MEU.....NU INCERCATI ASA CEVA ACASA,va pup aveti grija de voi

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: o saptamana de cosmar

Mesajde Joy » 28 Ian 2017, 15:49

Catalin, daca vrei sa nu patesti la fel data viitoare, FA CEVA DIFERIT, SCHIMBA ceva deoarece "cel care face acelasi lucru si se asteapta la un rezultat diferit, este nebun", scuze! :rosu: :jos-palaria: Fa ceva cu viata ta pt ca una ai si daca tot nu scapam vii de-aici niciunul, totusi conteaza cit si cum traiesti... 😉 :susoteli: :jos-palaria:
Numai bine iti doresc!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde catalin87 » 28 Ian 2017, 16:01

va multumesc,sunt cuvinte mari si cu valoare

ellavisin
Senior
Senior
Zile de abstinență:

Mesajde ellavisin » 28 Ian 2017, 19:49

cataline esti de groaza....As vrea sa iti dau nr de tel. sa vb cu tine.dar nu stiu cum sa fac...sa nu apara pe forum...

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 29 Ian 2017, 09:09

Bine ai venit Catalin 87 , esti in locul potrivit .
S-a dovedit din expierenta multor alcoolici ca este foarte important sa fim concentrati pe ziua de astazi , sa nu scapam din vedere prezentul si sa stau atent sa nu beau astazi , maine o sa vad eu ce o sa mai fac .
Deci , iti doresc bune 24 de ore si te astept zilnic aici , pentru ca doar azi pot sa fac ceva pentru abstinenta mea .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde catalin87 » 29 Ian 2017, 10:27

neata tuturor,acum ca sunt mai intreg la minte si pot gandi,cand ma gandesc ca am fost la un pas de catastrofa ma trec fiori de groaza prin tot corpul,era o vorba mare 'DUMNEZEU II IUBESTE PE BETIVI SI PE PROSTI' este clar si m-am convins inca o data,M-a salvat din nou si mia aratat ca Are alte planuri cu mine si acum in sfarsit dupa socul avut am sa astept sa vad ce rea El sa faca cu mine,dar nu am sa astept cu mainile in san,am sa fac orice pentru ziua de azi sa nu beau,va urez o zi buna fara bautura

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Ian 2017, 15:04

Da, Catalina, asteapta sa vezi daca vrea sa te salveze Dumnezeu si pe tine dar ia aminte printr-o pilda:

"Initr-un sat uitat de lunme, se anunta o mare furtuna .In biserica satului, unde oamenii au venit sa se roage era mare panica..Oamenii erau inspaimintati dar preotul i-a linistit, zicindu-le ca ii va salva Dumnzeu.Incet incet, apa a inceput sa creasca si oamenii inspasimuntati paraseau locul dar preotul spunea ca el va ramine pt ca pe el il va slva Dumnezeu.La un moment dat, singurul ramas era doar preotul iar apa crestea amenintator sub rafalele mari de ploaie.Intre timp, salvamarii cu barca il somau sa paraseasca biserica la care preotul raspundea la fel, ca va fi salvat de Domnul, un elicopter a venit sa-l salveze dar acesta iarasi a refuzat cu convingera ca va fi salvat .In final, deznadajduit, preotul striga cu miinile care cer - Doamne, de ce ma lasi sa mor tocumai pe mine deoarece eu sunt atit de credincios si de bun?, la care Dumnezeu ii raspunde : pai bine mai omule, slvamarii ti i-am trimis si i-ai refuzat, elicopter ti l-am trimis si l-ai refuzat, etc., eu te salvez dar drebuie sa vrei si tu, pt ca altfel nu pot! :susoteli:
Concluzia este Catalin ca sa vrem si noi, pt ca " daca aduci un cal la apa nu-l poti face sa si bea apa, daca el nu vrea" sau nu putem face pe cineva sa urce o scara daca nu vrea si el".Dumnezeu ne iubeste si ne arata CALEA , numai de noi depinde sa o si vedem pt ca EL lucreaza prin oameni si pentru mine personal a lucrat prin TOTI acesti prieteni minunati de pe acest FORUM. :cuminte: :zambetoi:
Acum voi merge la biserica mea unde merg merg s-i multumesc pt minunea pe care a infaptuit-o cu mine...Iti doresc la fel... :jos-palaria:

catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

astazi,un bebe cu pofta de viata

Mesajde catalin87 » 29 Ian 2017, 17:17

mergeam catre casa de la parintii mei unde a fost acea saptamana de cosmar,eram uimit si ma minunam,vorbeam singur pe strada cum de astazi nimeni nu mia mai zis nimic,nu m-a criticat si nu am mai avut capul facut calendar cu tot felu de lucruri si motive care acu cateva zile ma trimiteau direct la baut,Eram treaz,minunatul raspuns care ar putea rezolva multe dintre problemele mele,stiam si in trecutul apropriat dar nu am gustat cu adevarat din VIATA fara alcool ca sa pot gandi limpede si sa nu mai recad,micile ganduri si MIILE de multumiri care imi treceau prin cap ma faceau sa ma intreb cum de Dumnezeu ma mai inghite inca si nu m-a curatat de pe fata pamantului,nu m-a lasat sa mor desi am incercat de mai multe ori nu m-a interesat de mine in ultimii 15 ani de consum deloc,si acum ma minunez cum arat,cat de sanatos sunt ca siau facut cruce si medicii dupa nenumarate aterizari pe la urgente,DIHANIA asta malefica care ucide oameni nu are lege,nu are limite,nu are un scop nu simte si nu iarta,eu unul sunt si mi s-a sus cat de minunat sunt si ce fel de suflet am cand nu beau,dar mi s-a spus si ce fel de alta Dihanie fara mila si suflet ma transforma,acum mie frica sa mai beau sa nu iasa dracii din mine ce m-ar impinge la ceva ce as putea regreta toata viata sau sa nu mai am ce regreta

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Ian 2017, 17:48

Draga Catalin, la fel ma intrebam si eu in trecut si chiar l-am intrebat pe preotul la care ma spoverdeam atunci, cum este Dumnezeu atit de bun cu mine?Si el mi-a raspuns , pt ca te iubeste si daca nu te vrea mort , te vrea ABSTINENT!
Cu cit faceam eu mai multe rele cu atit Dumnezeu imi arata iubirea lui prin tot ce mi-a dat in viata mea... :cuminte: :zambetoi:
O Dumnica frumoasa in continuare sa aveti toti!

Multumesc Doamne, va multumesc Prieteni! :hug: :jos-palaria:

catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

cate sanse din cate?la viata,

Mesajde catalin87 » 30 Ian 2017, 08:38

minunata mea dilema in legatura cu aceste sanse care ne sunt date noua,tuturor.Oare cate sunt cu adevarat?stie cineva daca au termen de valabilitate?eu unul pana acum am tot folosit din ele si multumesc Domnului ca nu s-au terminat,dar nici nu prea as vrea sa mai incerc sa vad pana unde tine....nu am numarat pana acum dar sunt sigur ca au fost foarte multe si nu stiu daca mai am s-au deja sunt 'STOC EPUIZAT' si de asta mie frica acum sa mai incerc inca o data sa vad daca pot controla intr-un final alcoolul,va doresc o zi minunata

Înapoi la “PREZENTATI-VA”