021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

o saptamana de cosmar

Aici puteti povesti experientele personale.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Airam »

😌😘
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

buna seara oameni buni,va impartasesc cu sinceritate din propria experienta traita nu de mult dar si in prezent;puterea rugaciunii si a credintei,m-am rugat dimineata,seara in timpul zilei si chiar primesc ajutorul cerut;semne.nu coincidente ca ar putea fi un semn de la Dumnezeu,in acele momente imi urmez instinctele si inima,iar pana acum furtuna s-a mai domolit,prietena mea vede ca lupt cu adevarat acum,nu ca alte dati cand era doar vorba de mine si atat,ar vrea sa aiba incredere in mine,acum sunt fapte;fapte de care nu ma las indiferent de pretul platit,vreau sa fiu exemplu bun si daca ma ajuta Dumnezeu sa ajut la randul meu pe cei ce sufera si sa le arat calea dreapta celor abatuti,e bine sa fiu ajutat dar e bine si cand ajut,e un sentiment aparte va doresc numai bine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Catalin ,
Asa este si nimic nu ajuta mai mult decat transmiterea mesajului altor alcoolici .Metoda functioneaza mai mult pe atractie decat pe propaganda , in sensul ca cel care este in problema sa isi doreasca si el sa ajunga la acea stare , la abstinenta alcoolica dar cu atat poate mai important , la sobrietatea emotionala :
Transmitand Mesajul :

Experienta practica ne-a aratat ca nimic nu asigura mai multa imunitate impotriva bautului ca raspindirea mesajului la alti alcoolici. Ea functioneaza si atunci cind orice altceva nu mai ajuta. Aceasta este a douasprezecea noastra sugestie: Duceti altor alcoolici acest mesaj! Puteti ajuta acolo unde nimeni altul nu poate. Puteti sa le asigurati increderea in viata, acolo unde ceilalti nu au reusit. Tineti mereu minte ca ei sint foarte bolnavi.

Viata va capata noi sensuri. Sa vezi cum isi revin oamenii, sa-i vezi cum se ajuta unii pe altii, sa vezi cum dispare insingurarea, sa vezi cum cresc prietenii in jurul tau, sa ai o multime de prieteni – iata o experienta care nu trebuie pierduta sub nici o motiv. Stim ca nu doriti sa pierdeti o astfel de experienta. Permanentul contact cu cei care abia incep terapia precum si cu ceilalti este partea cea mai luminoasa a vietii noastre.

Poate nu cunoasteti nici un alcoolic care sa doreasca sa se faca bine. Sa stiti ca puteti gasi usor daca intrebati doctori, preoti, predicatori sau administratia spitalelor. Ei vor fi fericiti sa colaboreze. Dar nu incepeti ca evanghelist sau ca un refomator. Prejudecati mai exista, din pacate. Veti suferi daca dati de ele. Preotii si medicii au multa competenta si puteti invata multe de la ei daca doriti, dar intimplarea face ca propria dumneavoastra experienta cu bautul va face unic in capacitatea de a ajuta alti alcoolici. Deci, cooperati nu criticati. Singurul dumneavoastra scop este de a fi de ajutor.

Daca descoperiti un om care are probleme cu bautul, incercati sa aflati cit mai multe despre el. Daca nu doreste sa inceteze cu bautul, nu va mai pierdeti vremea incercind sa-l convingeti. Impingindu-l de la spate acum, puteti rata o ocazie ulterioara de a-l ajuta. Acest sfat este valabil si pentru familia sa. Ei ar trebui sa aiba rabdare, dindu-si seama ca au de-a face cu un om bolnav.

Daca exista cel mai mic indiciu ca ar vrea sa se opreasca din baut stati de vorba cu persoana cu cel mai mare interes fata de soarta lui – de obicei sotia. Incercati sa va formati o imagine despre comportamentul sau, despre problemele sale, despre cit de grava este starea in care se afla. Aveti nevoie de aceste informatii ca sa va puneti in locul lui, pentru a vedea cum ati dori dumneavoastra sa fiti abordat de catre el, daca rolurile au fost inversate.

Uneori este bine sa asteptam pina la proxima betie. Familia s-ar putea sa obiecteze, dar daca starea sa fizica nu este in pericol, e mai bine sa ne asumam acest risc. Nu incercati sa-l abordati cind este foarte beat, decit daca este periculos si familia va cere ajutorul. Asteptati sfirsitul betiei sau cel putin un interval de timp in care este mai lucid. In acele momente, un membru al familiei sau in prieten sa-l intrebe daca doreste sa se lase de baut cu adevarat si daca pentru aceasta ar face orice. Daca raspunde cu da, atunci trebuie sa i se indrume atentia catre dumneavoastra ca fiind o persoana care a baut enorm dar care acum si-a revenit la sanatate deplina. Trebuie sa afle ca dumneavoastra, pentru a va mentine propria abstinenta, incercati sa-i ajutati pe altii si ca ati fi bucuros sa stati de vorba cu el daca bineinteles el doreste.

Daca nu vrea sa va vada, nu insistati. Nici familia nu trebuie sa pledeze isteric pentru a-l convinge, nici nu trebuie sa-i povesteasca mai multe despre dumneavoastra. Va trebui sa aiba rabdare pina la sfirsitul urmatoarei betii. Uneori este bine sa i se puna la indemina aceasta carte, undeva unde o poate vedea in acest interval. Aici nu exista reguli precise. Familia va trebui sa decida singura aceste lucruri. Dar atrageti atentia membrilor ei sa nu fie pripiti, repeziti, pentru ca ar putea strica totul.

De obicei, nu e bine ca familia sa-i spuna povestea dumneavoastra. Daca este posibil, evitati sa abordati omul prin familia sa. Aveti sanse mai mari de reusita daca o faceti prin intermediul medicului. Daca omul necesita spitalizare, e bine sa fie internat, dar nu trebuie dus cu forta decit daca este violent. Este foarte bine ca doctorul, daca este de acord, sa-i spuna ca are ceva care ar putea sa-l ajute.

In momentul in care starea omului este mai buna, medicul ar putea sa-i sugereze sa stea de vorba cu dumneavoastra. Desi ati stat de vorba cu familia, nu-i pomeniti despre aceasta la prima discutie. Abordat astfel, omul nu se va mai simti sub nici o presiune. Va simti ca poate sta de vorba cu dumneavoastra fara sa fie cicalit de familie. Stati de vorba cu el cind se simte rau de la bautura. Ar putea fi mai receptiv daca este deprimat.

Daca este posibil, incercati sa stati de vorba cu el intre patru ochi. Incepeti cu el o discutie generala. Dupa un timp, indreptati discutia spre anumite faze ale bautului. Povestiti-i multe despre obiceiurile dumneavoastra de a bea, despre simptome si experiente personale, ca sa-l incurajati sa se deschida si sa povesteasca despre el insusi. Daca doreste sa povesteasca, lasati-l s-o faca. Astfel va veti face o imagine mai buna despre cum sa procedati in continuare. Daca nu este comunicativ, povestiti-i mai pe scurt despre cariera dumneavoastra alcoolica pina in momentul opririi. Dar pentru moment, nu spuneti nimic in legatura cu felul in care ati procedat pentru a nu mai bea. Daca este abatut, accentuati necazurile pe care vi le-a cauzat bautura, avind grija sa nu fiti moralizatori si sa nu-i dati lectii. Daca starea sa spirituala este mai buna, povestiti-i faze plien de umor din escapadele dumneavoastra. Puneti-l pe el sa va povesteasca unele.

Daca observati ca l-ati convins ca stiti totul despre jocul de-a bautul, incepeti sa va descrieti ca un alcoolic. Povestiti-i cit de descumpanit ati fost, cum in final ati aflat ca de fapt erati bolnav. Dati-i toate amanuntele in legatura cu incercarile dumneavoastra de a va lasa de baut. Vorbiti-i despre gindurile intortocheate care duc la primul pahar al unei betii. Va sugeram sa faceti aceasta cum am facut noi in capitolul 3, despre alcoolism. Daca este alcoolic, va intelege imediat. Va recunoaste in rationamentele dumneavoastra eronate multe din ale sale.

Odata ce v-ati convins ca este alcoolic, incepeti sa descrieti caracteristica de boala incurabila a alcoolismului. Aratati-i din propria dumneavoastra experienta cum starea mintala bizara ce invaluie acel prim pahar strica functionarea normala a vointei. In acest stadiu, nu-i pomeniti inca nimic despre aceasta carte decit daca a auzit de ea si doreste sa discute acest subiect. Aveti grija sa nu-i spuneti ca este alcoolic. Lasati-l sa traga singur concluziile. Daca inca mai tine la ideea ca el totusi poate sa-si controleze bautul, spuneti-i ca probabil va putea – daca in el boala n-a progresat prea mult. Dar insistati asupra faptului ca daca la el boala s-a dezvoltat prea puternic, atunci exista foarte mici sanse sa-si revina singur.

Continuati sa vorbiti despre alcoolism ca despre o boala, o maladie fatala. Vorbiti despre starile in care aduce ea fizicul si psihicul. Mentineti-i in primul rind asupra propriei dumneavoastra experiente. Explicati-i ca multi dintre cei care sint deja osinditi nu-si dau seama de primejdia in care se afla.....
Big Book ,, Transmiterea Mesajului "
Colea , sa nu uit , un alcoolic
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Catalin. Ma bucur ca ti-ai gasit linistea prin rugaciune si credinta, trebuie sa mai invat si eu asta de la tine.. iti recunosc! Dar citindu-te, am luat aminte.. iata!
E minunat sa te poti sprijini pe umarul cuiva dupa ce ai luat decizia de a duce o viata de abstinent. Eu nu am avut norocul tau (asta doar din decizie proprie deoarece nu am afirmat nicicand fatis despre boala mea nimanui, doar voua, aici), asa incat, sa-i multumesti si din partea mea pentru abstinenta ta! 😀
Zile senine Catalin! Te sustin din tot sufletul.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
catalin87
Boboc
Boboc
Mesaje: 25
Membru din: 28 Ian 2017, 11:20
Zile de abstinență: 26,05,2017

Re: o saptamana de cosmar

Mesaj de catalin87 »

buna seara oameni dragi,dupa o scurta pauza de pe forum iata ca am revenit foarte bine dispus dar cu o mica exceptie,toate au decurs super misto" sapt trecuta si cu prietena cu toate,doar ca voi avea o'proba de maturizare' prietena mea va pleca cu treburi din localitate pt cateva zile iar eu voi ramane singur cu pisica,ispita stiu ca va fi imensa o incercare foarte dura,cu toate astea sunt constient ca va trebui sa lupt cu o forta mult superioara mie'subconstientul si gandurile'ma rog la bunul Dumnezeu sa ma apere,sa imi blocheze cumva ispita,mai mare este frica de a nu bea atat mie cat si prietenei mele,dar sa fiu si realist sa las teama deoparte ca daca aleg sa nu pun mana pe pahar totul va fi bine si nu va mai suferi nimeni,va doresc o seara minunata
Scrie răspuns