021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: o saptamana de cosmar

Aici puteti povesti experientele personale.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: o saptamana de cosmar

Mesajde Airam » 30 Ian 2017, 10:16

Buna ziua Catalin,
parerea mea este ca nu poti controla consumul, cred ca am incercat-o cu totii de nenumarate ori.
Zi linistita.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 30 Ian 2017, 21:53

Buna Catalin si daca as fi in locul tau, mi-as reface stocul de bautura , as bea si mi-as promite ca de-acum inainte voi bea controlat, nu ca pina acum. :surprins:
Daca as fi in locul meu, de buna seama ca nu as mai incerca sa beau controlat ca de sutele de incercari esuate si nici nu as mai incerca sa-i lamuresc pe prietenii de pe forum ca eu sunt diferit si daca as fi putut sa ma abtin un an as fi considerat ca as fi fost vindecat...nu! 😉 Cam asta am incercat si eu sa fac aici pe forum acum citiva ani cind am poposit aici si auzind ca ma contrazice unul si altul, am acceptat sa fac ce ziceau ei, pt ca EI Ca MINE AU FOST dar eu ca ei, NICIODATA pina atunci. :susoteli:
Deci este ALEGEREA TA daca vrei sa inveti din greselile noastre si sa calci in urmele celor care au reusit sau vrei sa reinventezi metode noi care n-au fost descopetrite pina acum pt un alcoolic... TU ALEGI! :jos-palaria:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalin87 » 31 Ian 2017, 11:53

imi pare rau,dar nu m-am exprimat corect,am vrut sa zic ca imi este frica sa mai beau vreodata, nu ca vreau sa mai incerc sa vad daca as putea controla,ca de asta m-am lamurit.La cate tampenii am facut gandindu-ma ca de data asta am sa reusesc,acum am obosit sa mai beau,am ajuns la rezervor"FULL",am lasat meseria deoparte,"paharnic,sticlar"..etc nu mai muncesc sunt prea obosit :cuminte: ma rezum doar la strictul necesar supravietuirii care nu consta in alcool, asa ca nu mai lupt,va doresc o zi superba si plina de soare :smecher:

catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde catalin87 » 27 Mai 2017, 08:03

am revenit pana la urma,si sa va povestesc cam cum au mers lucrurile in ultima vreme,nu am reusit sa ma las prea mult timp de acest viciu eram sa mor,sa intru la puscarie,dar inca mai sper ca totusi se poate va urez o zi buna

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 27 Mai 2017, 18:45

Catalin imi pare rau pentru tine, dar doar daca te lasi de baut, scapi de foarte multe necazuri, ganduri, deziluzii...
Incearca sa stai aici cu noi pe forum.
Maria.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 28 Mai 2017, 07:31

Salut Catalin si bine ai revenit .
Sunt o persoana dependenta si daca stau singur ajung sa ma duc in eroare ca ,, o gura,, de alcool nu imi poate face rau.Pentru ca poate reusesc sa pacalesc o singura persoana (pe mine insumi ) , dar sa pacalesc 10 este deja mai greu .Sansele ca eu sa raman abstinent fara ajutorul prietenilor abstinenti sunt foarte mici , aproape de nule , pentru asta eu incerc sa intreu sa citesc zilnic forumul si merg si la grupul AA de 2/ua , 3 ori pe saptamana .
Deci , te astept zilnic aici , pentru ca doar azi nu bem , maine vom mai vedea noi ;)
Colea , sa nu uit ,alcoolic
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde catalin87 » 29 Mai 2017, 07:02

va salut din nou,am aflat singur cate sanse din cate la viata,ultima bauta sau baute pot zice ca m-au tinut cam o sapt si ceva m-au facut sa vad mult mai clar lucrurile ca pana acum,cateva din ele pe timpu bautului care foarte repede au disparut au fost;tot sprijinul de pana acum si increderea tuturor fata de zisele mele ca vreau sa ma fac bine au disparut,sansele imi scadeau vazand cu ochii in timp ce mergeam haotic pe strazi fara nici o directie,parca cautam moartea si nu o gaseam,am pierdut privirea calda a tuturor,ce sa mai zic nu mai aveam nimic nici macar pe mine,nu mai stiam cine sunt,ce vreau,ce pot,acum mai am totusi una, finala meciului! ori inscriu glorios ori sunt un esec total pentru toti,este ultima sansa din sacul meu;sper sa recapat ultimul an pierdut acela ce putea fi cel mai frumos din ultimii 10,cu respect catalin

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 29 Mai 2017, 07:04

Zi senină!
Mă rog să reusesti!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 29 Mai 2017, 09:49

Catalin, iti doresc sa reusesti, stai pe langa forum, face bine.

catalin87
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde catalin87 » 30 Mai 2017, 06:27

va multumesc pentru sfaturi,chiar am sa intru zilnic pe forum,chiar ajuta la schimbarea gandirei in vederea unui viitor fara alcool,o mare usurare,va doresc tot binele posibil

Înapoi la “PREZENTATI-VA”