021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

ma numesc Adi

Aici puteti povesti experientele personale.
adriand
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mar 2017, 16:25

ma numesc Adi

Mesaj de adriand »

Ma numesc Adi. Si... incerc de cateva luni sa lupt singur cu mine si cu ideea sinuciderii. Am reusit sa distrug doua vieti afara de a mea. Beau sa uit, beau sa....
Azi am aflat ca imi voi pierde casa; casa parinteasca. Sint singur si certat cu unica persoana in viata din familia mea. Fratele meu. Sint certat cu multi, am respins tot ce am avut. Am stricat totul. Am trecut demult de 40 de ani. O sa pierd apartamentul datorita unui lucru ingrozitor pe care l-am facut. As vrea sa se sfarseasca totul acum. Sa pot sa inchid ochii si... totul sa nu mai fie sau... nu stiu.
Tremur si va scriu. Nu stiu de ce. Nu mai stiu nimic.
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: ma numesc Adi

Mesaj de ellavisin »

Buna seara Adi.
Acum cand tu crezi ca e cea mai neagra perioada din viata ta ai facut un lucru care poate te va salva pina la urma.Ai intrat pe acest site si te-ai gandit totusi la viitor.Ce vei face?Aici esti printre prieteni.Oameni care au trecut prin ce treci si tu acum.Parte de disperare,frica si rusine am avut toti.
Incearca si nu dispera.Pina la urma toate problemele au o rezolvare.Numai moartea nu are.
Si cel mai important incerca si suna-ti fratele...nu sta singur.Cere iertare fa orice numai nu fii singur in aceste perioade.
Ella
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: ma numesc Adi

Mesaj de asido1973 »

2008 martie, stateam in bucatarie si plangeam. Pierdeam diin cazua unor lucruri ingrozitoare facute de mine apartamentul familiei. 2008 am pierdut permis si afacere de peste 4 miliarde lei vechi. Am pierdut in decurs de 1 an jumate casa, afacere , bani , permis, totul , material peste 6 miliarde lei vechi. Taote astea din cauza lucrurilor groaznice pe care le-am facut din cazua consumului de alcool din cauza ca imi placea sa beau. 21 sep 2009 seara , am baut si am crezut ca mor. Am zis ca daca nu mor pana dimineata nu mai beau in viata mea. Nu am murit, m-am trezit dimineata si am ales sa traiesc. Pierdusem casa , afacere, masini , bani totul si ma astepta si 1an jumate de puscarie cu executare. Am ales sa traiesc, am facut 11 luni de puscarie .Din data de 22 sep 2009 nu am mai baut. Astazi am casa, am familia din nou langa mine, am din nou permis , am terminat o facultate , muncesc sunt bine.
Mergi mai departe si viata va rezolva multe.

Citeste povestea mea

http://www.simonatache.ro/2012/09/20/bomba-patru-roti/
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
AneLida
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mar 2017, 19:53

Re: ma numesc Adi

Mesaj de AneLida »

Adi...

Poți închide ochii....pentru a visa...pentru a spera....pentru a schimba....pentru a căuta....pentru orice crezi că ai putea face mai ușor, așa, cu ochii închiși...în spatele ploapelor suntem esență... ceea ce nimeni altcineva nu poate ști. Acolo înlăuntrul tău ești doar tu fără bagajul de măști pe care le tot folosim în relaționarea cu ce din jurul nostru.Pătrunde acolo și stai de vorbă cu tine, fără reproșuri, fără acuze, fără”dacă făceai așa și nu așa”, iubește-te, înțelege-te, acceptă-te.


Greșeli facem cu toții, suntem supuși greșelii, însă a recunoaște că ai greșit e o noblețe .... în primul rând față de sufletul tau, doar așa poți găsi o rezolvare de folos.
Sufletul tău a rămas, încă, neviciat, faptul că te doare pierderea casei, cearta cu fratele .... toate astea demonstrează că rădăcinile încă îți sunt sănătoase. Ce ai de făcut!? Este primăvară... taie tot ce este uscat și mâncat de viermi...dă-ți voie să înverzești...să înflorești...să rodești...să semeni viitorul.

Spui că ești singur...aici nimeni nu e singur...iar tu ești AICI și NOI suntem cu tine. E drept, poate părea absurd însă on-line-ul, uneori poate fi mult mai aproape decât realul!


Suntem alături de tine, spune doar....ce simți, ce te doare, ce nevoi ai ....
....aici putem sta de vorba ca de la suflet la suflet....


Ai încredere în tine Adi, ești puternic și meriți să-ți încălzești sufletul.
GATA CU IARNA! Soare, lumină, căldură și speranță


Să-ți fie pace-n suflet ADI!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc Adi

Mesaj de tudor »

Buna seara,Adi !

Acum cativa ani eram intr-o situatie asemanatoare cu a ta .Eram la un pas de divort, imi pierdusem serviciu a nu stiu cata oara.
Parinti ,socrii ,fratii nu mai aveau de mult cuvinte bune pentru mine iar eu imi piredusem de mult stima de sine .Nu odata mi-a trecut prin minte gandul sinuciderii insa ceva imi spunea ca mai am o sansa sa fac ceva sa ies din IADUL ALCOLISMULU MEU .
Era iadul meu dar sufereau multi din cauza mea .Trebuia sa incep cu mine sa fac ceva .Si am facut .M-am oprit din baut, nu usor ci m-am internat pentru detox.Se spune si dezalcolizare. La externare mi-am dat seama ca nu este asa usor sa ma mentin abstinenta asa ca la externare am cautat grupurile de Alcoolici anonimi dar am intrat si am scris si aici, pe ALCOHELP despre mine si dependenta mea de alcool. Asa am descoperit ca exista "viata si dupa alcool".. Ba chiar dimpotriva ma pot bucura de viata fara sa ma mai minta alcoolul sau pot sa imi rezolv problemele fara sa beau .
"-Nu exista problema mare pe care alcolul sa nu o faca si mai mare !" a fost ce am auzit inca de la prima sedinta .
Faptul ca m-am oprit din baut a fost CEA MAI BUNA ALEGRE PE CARE AM FACUT-O IN VIATA MEA .
Cu mintea limpede ,fara alcool poti sa faci ALEGERI BUNE ceea ce nu poate face cineva cu mintea tulbure de la alcool.
Draga ADI , opreste-te din baut ,hraneste-te ,odihneste-te ,lasa mintea sa limpezeasca, furia si mania nu le mai lasa sa te cuprinda si apoi incetul cu incetul vei vedea ca nu este totul asa de negru ,cat timp esti in viata ,esti sanatos si ai speranta.
Nu intamplator ai "deschis usa forumului ALCOLHELP" asta inseamna ca ai o noua sansa si trebuie sa profiti de ea neband si scriind pe acest Forum despre tine si gandurile tale iar noi iti vom impartasi din experienta noastra.
TINE APROAPE SI NE SCRIE .
Cu drag ,
Tudor , abstinent de la alcool

"Apasă butonul încrederii. Credința înseamnă să faci primul pas, chiar dacă nu vezi toată scara. Ai tot ce trebuie în tine. Poți tinde către orice, ai o mulțime de calități, de pasiuni și cred cu tărie în puterile tale. Ne uităm în trecut fără să judecăm, fără să ne blocăm într-o poveste. Să luăm putere din lumină, nu din întuneric! Există mereu atitudini şi viziuni alternative la orice poveste de viaţă. Curaj!
Nimeni nu îți poate lua ceea ce Dumnezeu ți-a pus deoparte!"

https://www.facebook.com/hrisostom.filipescu?fref=nf

P.s. Iata povestea mea scrisa acum cativa ani aici pe forum :
viewtopic.php?f=9&t=182&start=10
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc Adi

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Iti spun si eu Adi , aici nimeni nu judeca pe celalt pentru ca am trecut cu totii prin aceasta boala si stim cum este , asa ca te asteptam cat mai des aici pe forum , pentru ca drumul impreuna cu prietenii nostri este mult mai usor .
Si eu ajunsesem la aceiasi idee , pentru mine mult timp aceasta idee m-a tinut pe linia de plutire , in sensul ca era ca solutie pe care o purtam la mine in caz ca viata se va inrautati . Si am ajuns spre finalul alcoolismului meu activ sa caut si sa ma gandesc serios la asta , cautand metode de suicid pe internet , pentru ca simteam ca sunt o greutate si o rusine pentru toti ai mei si nu reuseam sa ma mai suport pe mine insumi . Dar am gasit o fraza care m-a pus pe ganduri :
Si apoi, cine dintre voi, chiar ingrijorandu-se, poate sa adauge un cot la lungimea vietii lui?
Si mi-am zis o data sa incerc sa traiesc cu adevarat , cate o zi , apoi am gasit forumul cu toti prietenii nostri si multe materiale care m-au ajutat sa inteleg cate ceva din aceasta boala .
Iti doresc o zi frumoasa sa ai !

Colea , imi repet ca sa nu uit , alcoolic 😇
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: ma numesc Adi

Mesaj de ellavisin »

Adi,buna ziua .
Mai ai vreo indoiala ca esti printre prieteni dupa aceste mesaje?.
Intra,stai de vb cu noi.
Iti doresc liniste si seninatate.
ella
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: ma numesc Adi

Mesaj de admin »

Bine ai venit pe forumul Alcohelp Adi. Ai nimerit unde trebuie.

Da-ne te rog un semn sa stim ca esti bine.

Cateodata, viata poate da impresia ca suntem intr-un "loc" fara solutii, fara viitor, fara speranta, dar este de fapt locul din care putem incepe sa crestem, sa luptam, sa ne reinventam, pentru ca mai jos de atat nu pare posibil.

Alcoolul contribuie la aceasta stare fiind una dintre cele mai depresive substante pentru sistemul nervos central, avand legatura directa cu depresia la peste o treime de consumatori abuzivi de alcool.

Te asteptam pe forum,
Cu respect,
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: ma numesc Adi

Mesaj de ellavisin »

Buna adi.
Mai esti acolo?
Da si tu un semn.
Scrie răspuns