021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Am recazut!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Cala
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Am recazut!

Mesajde Cala » 10 Mar 2017, 13:39

Buna ziua. Ma numesc Cala si sunt alcoolica. Am inceput sa beau din anul 2000. In 2004 am luat o pauza, pana in 2007, dar m-am reapucat de baut in 2008. In iulie 2009 m-am prezentat singura la spital pentru dezalcoolizare. Am stat internata 3 saptamani si m-am considerat "vindecata" pana anul trecut. Din iulie 2016 am inceput iarasi sa beau. Dupa 7 ani de abstinenta m-am apucat iarasi de baut. In iulie 2016 am fost la o nunta unde sotul meu s-a imbatat si mi-a vorbit urat de fata cu ceilalti invitati. De suparare mi-am turnat un pahar de vin convinsa ca va fi singurul, dar a urmat altul si altul....Din decembrie 2016 am inceput sabeau mai des, beau seara, dupa ce plec de la servici, beau pe ascuns in fiecare zi, sunt alcoolica si am nevoie de ajutor.

O zi buna tuturor.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Am recazut!

Mesajde styx » 10 Mar 2017, 13:47

Bine ai venit Cala!
ti-am scris un raspuns pe topicul meu unde ai scris prima data..
Zile linistite!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 10 Mar 2017, 15:22

Buna Cala,
Prin felul "nostru " de afi, totdeauna gasim motive pt a bea.Ca sa vb numai despre mine, tot timpul ii gaseam pe ceilalti
vinovati in toate problemele si imi gaseam o scuza pt a bea, cind de fapt problema era la mine.
Este bine ca realizezi ca ai o problema si incerci sa te ajuti pt ca inainte de noi, singura care te poate ajuta esti tu.Citeste la
topicurile tuturor si incet incet ai sa deslusesti si tu cum este cu bautul si ceea ce alegi tu pt tine din experientele noastre,
pentru a nu mai bea deloc, pt ca nu exista ca odata ce ai aceasta problema sa mai bei controlat.Ai sa inveti aici ca indiferentde probleme intilnite in viata, le poti rezolva sau trece peste ele, faraalcool. cind nu aveam probleme, eu le inventam: ca a venit primvara , ca a trecut iarna, ca vecinul s-a uitat urit , ca a fatat pisica, ca a murit ciinele prietenului meu, etc
Numai bine iti doresc si tine aproape.

PS Pina una alta, pina gasesti tu ce sa faci, cu toate ca nu se dau sfaturi pe-aici , eu indraznesc sa-ti dau unul:ALEGA ca ASTAZI SA NU BEI, nu-ti propune ca n-ai sa mai bei toata viata deoarece ai deja experienta si am si eu si nu lucreaza...Nu te mai gindi la trecut pt ca nu poate fi schimbat, viitorul nu stie nimeni care va fi, deci nu-ti ramine decit ziua de ASTAZI si fa asta ZILNIC:ASTAZi NU BEAU si tot asa!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 10 Mar 2017, 16:31

Buna Cala, dupa mica mea experienta de pe forum pot spune ca din moment ce ai pomenit de Dumnezeu (in mesajul catre Styx) vei gasi drumul spre vindecare mult mai usor ca altii..ca mine de exemplu. Mult succes si incearca azi sa nu bei. Ilie are mare dreptate, nu planui viitorul indepartat, ci doar ziua de azi. Cu drag, Catalin

ellavisin
Senior
Senior
Zile de abstinență:

Mesajde ellavisin » 10 Mar 2017, 18:54

Buna seara Cala.
Sunt ella si sunt alcoolica.
Si eu am cazut din caruta dupa trei ani de abstinenta.
Acum incerc din rasputeri sa trec peste deceptie si sa mai adun si eu cate o zi de abstinenta.(am abia 40).
E greu .Mai mult psihic decat fizic.Dar trebuie sa luptam.N-avem incotro.
Ella

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 10 Mar 2017, 19:38

Draga Cala.
Eu sunt Maria, mie nu-mi place sa-mi zic alcoolica. E al naibii de greu sa te lasi de baut, dupa ce te apuci. Dar, merita.
In primul rand pentru tine, apoi cu siguranta te va motiva sa devii din nou abstinenta, copilul tau. Nu vreau sa-ti dau sfaturi, dar incearca sa-l ignori, daca te jigneste (sotul). Eu asa fac.
O seara linistita iti doresc.

Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 11 Mar 2017, 00:06

Buna seara! Mi-e greu, deoarece sotul meu, la aceasta ora bea, si eu un pot rezista tentatiei de a nu-mi pune un pahar de bere. Oameni dragi, eu am 47 ani. Maria, Ella, Catalin, Styix, sunteti nemaipomeniti. La aceasta ora sunt depresiva, Ma rog de sotul meu sa se culce si nu vrea, simt ca sunt o sclava in aceasta casa. Copilul meu ma ajuta, ma intelege, am plecat de cateva ori de acasa la rugamintea lui. Nu stiu cu ce am gresit pe acest pamant. Noapte buna tuturor.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 11 Mar 2017, 00:31

Ilie, tot timpul am dat si eu vina pe altii, pentru dependenta mea dar, nu am inteles un lucru. De ce eu pot sa-i inteleg pe altii sa-i iert si sa-i accept in continuare (cu mult mai multe defecte), atata timp cât ei ma vad pe mine ca o alcoolista si betivanca? Eu de ce pot sa fiu buna si altii rai? Care este problema?
Catalin, iti multumesc pentru increderea acordata dar, trebuie sa recunosc, am baut in acesta seara, din nou. Rugamintea mea catre Dumnezeu nu a fost destul de puternica. Noapte buna!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Mar 2017, 01:06

Buna Cala, sa stii ca acolo unde esti tu am fost si noi.Uite, te rog din suflet nu te mai autocompatimi si te mai rog ceva:lasa copilul sa-si traisca copilaria, tineretea, nu-l impovara cu problemele noastre mature...Imi este foarte greu sa ma abtin drept pentru care incalc legea mea si te sfatuiesc: lasa-l pe sotul tau sa bea cite vrea si sa stea treaz cit vrea el.
Ignora-l total, raspunde-i frumos si nu aricios daca te intreaba ceva si beat fiind.Nu cred ca se va lua de tine fara motiv.deci evita confruntarile cu el atunci cind este baut.Si cind este treaz, evita sa-i reprosezi si sa-l certi, si in timp i se va face rusine de el ,
asta in cazul daca nu-i prost. Vezi-ti de ale tale treburi , servici, casa, copil, sport etc si nu te mai concentra pe ce face el.
Daca nu-i poti schimba pe cei din jurul tau, schimba-ti tu atitudinea fata de ei.Fii inteleapta Carla si incerca ceea ce-ti spun pt ca singurul om pentru care nu trebuie sa bei ESTI TU si fiindu-ti tie bine ii va fi bine si copilului tau.Copiii ramin marcati pe viata daca nu-i protejam de asemenea trairi...In fine, hai incerca , pentru ca orice drum lung incepe cu un pas mic.
Eu am fost astazi la AA si mi-a placut ceea ce am vazut scris la intrare:"NU ESTI SINGUR"
Hai Carla, daca noi putem, poti si tu!🙏

PS Ia sa repet si pt mine Rugaciunea Seninatatii , rugaciune pe care in primul meu an de abstinenta o spuneam intinctiv si daca ma trezeam noaptea din somn:

Doamne, da-mi seninatatea sa accept ceea ce nu pot schimba,
Da-mi puterea sa schimbi ceea ce pot
Si da-mi intelepciunea sa le disting.
Si faca-se voia ta, nu a mea, Doamne!

Nu este chiar exacta dar eu asa o spun.

Numai bine Carla si suntem aici si pentru tine!👍
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 11 Mar 2017, 08:04

Draga Cala.
Daca ai depresie nu ezita sa mergi la medic. Cauta un psihiatru bun si dute la el, nu sta asa, depresia nu trece netratata, se agraveaza. Eu iti spun din experienta mea, eu am fost atat de bolnava de depresie, incat nu mai puteam nici sa mananc, daramite sa gatesc, nu mai puteam sa fac nimic, zaceam ca o leguma. M-am internat la psihiatrie, acolo cu tratament de specialitate am revenit incet, incet la o viata normala. Psihiatrul meu m-a invatat, legat de relatia cu sotul...sa-l ignor si sa-mi vad de viata mea.
O sa-ti revii, incet, incet...si o sa fii din nou mandra de tine.
Esti o femeie tanara, nu lasa alcoolul sa-ti distruga viata.
Si al meu sot bea in weekend, cand el bea, eu imi vad de ale mele.
Te imbratisez cu drag, Maria.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”