021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am recazut!

Aici puteti povesti experientele personale.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am recazut!

Mesaj de Airam »

Bine ai revenit Cala, stiu ca este greu sa-l ignori pe cel de langa tine cand te supara, dar incearca, doar tie iti faci rau cand te certi cu el. Cu siguranta are si calitati sotul tau, ia cei bun de la el, si fa tot ce poti sa-ti fie bine tie.
Te imbratisez cu drag.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Bine te-am regasit Maria. Da, asa este, sotul meu are si calitati bune. Daca ma gandesc la ele, parca nu mai sunt asa de revoltata. Azi nu vreau sa beau.
O zi buna!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna Ella. Sa stii ca ieri, dimineata, am fost la biserica. Am uitat cat de liniste si pace este acolo. Am stat o ora la slujba si m-am simtit mult mai bine. Te pup. Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Am recazut!

Mesaj de Mihai »

cred ca aici trebuia sa postez:)

Buna Cala,

si mie imi place cum scrii, esti o persoana echilibrata, ai initiativa…wow 7 ani de abstinenta, sunt ai tai, felicitari!! Cred ca am mult de invatat de la tine :)

De cele mai multe ori reusim sa gestionam situatiile critice dar uite ca vine o zi cand intervine ceva neasteptat ,ceva diferit decat de obicei si ritmul abstinentei se intrerupe, cand emotia devine mai puternica decat rationalul…(aici mi e frica si mie)

Pe viitor aminteste ti ca nu e vina/ problema ta, furia este problema persoanei care se enerveaza, asta in caz ca nu te identifici cu cele spuse de cel ce scuipa venin pentru ca atunci va trebui sa iti controlezi teama si vinovatia in momentele respective, apoi,

Inainte de a pune mana pe pahar, amana 10-15 minute lucrul acesta, instinctele sunt rapide si perverse, in astea 10 minunte vorbeste cu tine daca chiar vrei sa bei, eu am facut lucrul acesta si functioneaza, aceasta intarziere iti poate salva abstinenta si asta e un castig imens.

Observ recaderi ( nu stiu de ce ) in ultimul timp, Ella trei ani jumate, Maria patru ani, Cala sapte ani . Nu pot decat sa apreciez faptul ca impartasiti cu noi prin ce ati trecut, pe mine personal ma ajuta intrarea voastra pe forum si nu pot sa zic decat - Continuam impreuna !!

ma gandesc asa ca prostu’ cam ce gandeste alcoolul despre noi

sunt cu ochii pe tine…cand te vei impiedica si vei cadea, voi fi acolo... te voi prinde cu drag in brate …semnat ALCOOLUL !

nu mai recitesc, scuze eventuale greseli,

va imbratisez,

mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Am recazut!

Mesaj de Mihai »

Neața Cala, ești ok? Zi frumoasa!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna dimineata, Mihai. Da, astazi sunt mai bine. Am sa incerc si eu amanarea aceea de 10-15 minute, caci prea mare destept
se da ALCOOLUL ăsta 🙂. O zi buna!
Cala
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna ziua tuturor, dragii mei! Sunt bine, Catalin. Munca multa, bani putini . Nu am avut timp sa mai scriu pe forum, lucrez de dimineata pana seara, iar in weekend fac curat prin casa, caci... vine Pastele. Nu ma pot lauda ca sunt abstinenta total. De exemplu, o zi beau, o zi nu beau, dar s-a redus cantitatea de alcool semnificativ. Cu pasi marunti dar siguri, o sa "divortez" de nesuferitul Alcool.
Va pup. Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Am recazut!

Mesaj de Cala »

Buna ziua, oameni buni! De-abia asteptam sfarsitul saptamanii. Am muncit mult si am baut din ce in ce mai putin, dar inca nu am scapat definitiv. Citesc cu drag mesajele voastre.
Vin Floriile cu flori si cu...scrumbie!
Cu drag,
Cala.
P.S. Daca tu spui "nu pot", Dumnezeu spune "da-mi mana, eu pot".
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Am recazut!

Mesaj de styx »

Cala scrie: Daca tu spui "nu pot", Dumnezeu spune "da-mi mana, eu pot".
Bună Cala! mare dreptate ai!
Zi zenină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Am recazut!

Mesaj de sorel »

Ma rog lui Dumnezeu sa poti Cala!Doamne ajuta!Cu drag,Sorel alcolic!
Scrie răspuns