021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Cris17
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesajde Cris17 » 01 Apr 2017, 07:39

Codependenta de cand ma stiu, pentru ca tatal meu a fost alcoolic. Cu o zi inainte sa moara, am avut o imagine a tatalui meu, cel fara alcool ... a ceea ce ar fi putut fi viata noastra daca nu ar fi avut aceasta boala ...
Intr-un fel aceasta experienta mi-a prins bine, nu pot bea, urasc alcoolul, mi-as dori sa dispara de pe fata pamantului.
Am ocolit barbatii care am simtit ca au probleme in a se opri dupa un pahar, m-am maritat cu unul care nu putea medical sa bea pentru ca lesina dupa o bere.... casnicie frumoasa, pana s-a terminat : ))))
Acum, vad la un prieten de-al meu semnele alcoolismului si nu stiu ce sa fac. Ceea ce am citit pana acum (nu destul) nu m-a luminat. Sa-l las pana da de fundul prapastiei, nu mi se pare o alegere (tatal meu dupa diagnosticarea cu ciroza si celelalte boli derivate, a hotarat ca "macar sa moara fericit cu paharul in mana si tigara in gura" I-au trebuit 9 ani de chin, ca sa-si indeplineasca "visul" :(
Este viata amicului meu ... deciziile lui ... corpul lui ... CE POT FACE EU, CA SA-I DESCHID OCHII!? (mai devreme/in timp util)
Cei dragi voua, au avut vre-o putere in lupta voastra cu boala, in faptul ca ati constientizat-o si ati decis ca sunteti mai puternici decat un pahar!?
Ce pot face eu, pentru amicul meu!?

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesajde Joy » 01 Apr 2017, 12:29

Buna Cris17!
In primul rind imi pare rau pentru xexperienta nefericita a tatalui tau, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si a familiei alaturi de
el...

Din nefericire, oricit de mult ne-ar pasa de cineva si am dori sa-l ajutam, nu se poate face nimic pina si persoana in cauza intelege si vrea ca sa fie ajutata.Nu poti face pe cineva sa urce o scara daca nu vrea si el...Ceea ce poti face pentru a te simti mai bine, este sa vb cu el deschis si sa-i spui ca vezi ca are o problema si ai dori sa constientizeze si el si eventual lasa-l sa citeasca
singur...ACCEPTAREA este singurul lucru care va lucra pentru tine si daca va accepta si el , va incepe recuperarea lui daca nu, nu... nu vreau sa scriu despre fluturi si floricele deoarece stii foarte bine ca alcoolismul este o boala care netratat la timp duce
spre nenorociri.
O zi frumoasa si sper ca prietenului tau Dumnezeu sa-i dea intelepciune si tie rabdare!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 01 Apr 2017, 20:41

Multumesc, pentru raspuns!
Suna asa de ... implacabil, intr-un fel, ceea ce mi-ai scris.
Incerc sa ma inarmez cu rabdare, nu stiu daca voi reusi, deocamdata studiez ce-mi pica sub ochi, in putinul timp liber si incerc sa invat cum il pot ajuta, daca v-a dori...
Banuiesc ca prima miscare pozitiva facuta de mine, pentru mine (pentru el nu stiu) este faptul ca nu am fugit mancand pamantul, cand am observat, ca ar avea o problema cu alcoolul (chiar daca el, la prima vedere nu este de acord) si ca am avut rabdare sa cunosc OMUL
In acelasi timp ma intreb, daca nu ar fi fost mai bine sa fug, pentru binele amandurora, si sa scap de o suferinta sigura si multe lupte de dus, cu el si cu mine insumi.
Pana la urma, din ceea ce am citit si inteles pana acum, este lupta LUI, pe viata, pentru viata. Pare mai mult un sport individual decat unul de echipa (sau echipa este formata doar din cei care trec prin aceeasi lupta, nu si cei "sanatosi" care au alte batalii de dus, cu alte reguli)
Nu prea vad ce pot face eu. Sa stau si sa privesc de pe margine si sa comentez, ca un suporter de fotbal, rontaind seminte, eventual sa arunc si un comentariu catre alt suporter ... "eu as fi jucat mai bine!" sau "asta nu-i tactica potrivita!"
Ma simt neputincioasa ... din nou

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 01 Apr 2017, 21:40

Buna seara.
Imi pare rau pentru suferinta ta. Dar daca el nu constientizeaza ca are o problema cu alcoolul, tu nu poti sa-l ajuti. Daca el nu-si doreste sa nu mai bea, tu nu poti sa faci nimic. Ori il accepti asa cum e, ori fugi...e alegerea ta.
O seara linistita, Maria.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Apr 2017, 22:24

Mda, la politica si fotbal, ne pricem toti de pe margine...Comentariul tau mi se pare un pic iritat (din partea ta) si pe buna dreptate, pentru ca este foarte greu de inteles mecanismul si doar unul "ca noi" poate intelege cum lucreza.Din fericire sau din nefericire eu iti vorbesc din punctul de vedere al alcoolicului, deci din punctul de vedere al amicului tau care ar intelege ceea ce spun eu daca ar dori sa fie ajutat...Atita timp cit neaga ca are o problema, este inutil efortul oricui in a-l ajuta...
Tu, nu prea ai ce face si ceea ce spuneam eu este ca in afara de a-i atrage atentia ca are o problema cu alcoolul , nu prea poti
face multe in rest pentru el...
Uite, citeste la topicul distinsei doamne Staval, care este de aceeasi parte a "baricadei " cu tine si poate ai sa intelegi mai bine despre acest fenomen in ceea ce incerca ea sa faca...
Aici nimeni nu arunca cu comentarii in stinga dreapta , nimeni nu judeca pe nimeni ci fiecare atit cit si cum poate, incerca sa-i
ajute pe cei care au nevoie din experientele proprii sau invatate...
Multa pace si liniste sufleteasca iti doresc!

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 01 Apr 2017, 22:51

Ilie, stiu ca am fortat putin, cu acea parte. Ma consider o luptatoare si imi este greu sa accept, ca nu prea am ce face in acest caz.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Apr 2017, 03:06

Ai reactionat ca un om normal, care esti, Cris17 si aici este cheia si la dependenti si codependenti(adica in cazul tau, tu) ambitia nu are nici-o valoare(ca si in cazul meu pt ca si eu sunt foarte ambitios si luptator) iar esenta abstinentei tocmai consta in a nu
mai lupta ci a te preda in fata alcoolului si a recunoaste ca este mult mai puternic si viclean decit tine si in final te doboara...Cei care sunt ca si mine, inteleg despre ce vorbesc...Eu AM ALES , ajutat de toti acesti prieteni minunati de pe acest Forum,sa-l
respect si sa mergem fiecare ope drumul sau, adica PARALEL...
Numai bine va doresc tie si amicului tau!👍

PS Apropos, pentru ca tot vine Pastele, stiiai ca Dumnezeu lucreaza prin oameni?Eu am ajuns la concluzia asta in ceea ce ma
priveste...😇

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 02 Apr 2017, 07:00

Maria ti-am raspuns ieri, dar se pare ca mesajul n-a vrut sa se posteze :)
In mare spuneam ca probabil, faptul ca nu am renuntat la el, cand am observat semnele alcoolismului, ce le am inca intiparite in minte, dupa mai mult de 20 de ani de cand tata s-a dus, inseamna ca l-am acceptat si acum voi vedea ce se intampla.

Inca imi este foarte greu, sa vad cum un barbat reusit din toate punctele de vedere se autodistruge sistematic si nu vrea sa accepte ca alcoolul a devenit o problema pentru el.

Ilie ... Viata Lunga Paralelismului! :)
Din pacate nu doar Dumnezeu, lucreaza prin oameni.

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 02 Apr 2017, 07:05

Tocmai ce am realizat, ca este punctul meu de vedere ... felul in care il vad eu ... felul in care vad eu viata, de fapt el este nemultumit de viata lui

Pfff ...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Apr 2017, 10:52

Scuze!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”