021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Nalina »

Cris, nu a ajuns la fundul sacului. E trist dar adevarat. Trebuie sa simta pe pielea lui ca nu se mai poate asa. Noi simtim asta cu mult mai devreme decat ei pentru ca nu stim ce inseamna nevoia de a bea. Am pus o imagine cu un grafic pe care eu i l-am aratat iubitului meu in ultima zi in care a baut, inainte de a incepe terapia. Este deosebit de concludent.
Daca simti ca ai forta de a merge mai departe langa el, ramai. Citeste, informeaza-te in primul rand, cu privire la problema ta, si in acelasi timp incearca sa intelegi ce il face pe el sa continue sa bea. Incearca sa iti imaginezi viata in acelasi stil, sau mai rau, inca un an, doi si vezi ce simti. Poti ramane langa el fara a te ajunge sa te desconsideri pe tine, cu totul, sau sa-l urasti pe el? Cand stai langa un alcoolic, devalorizarea propriei persoane se produce putin cate putin, e adevarat, dar cred ca se intampla mult mai tarziu, mai lent si la o scara mai mica, daca intelegem si ne asumam motivele pentru care ramanem noi langa ei, pe de o parte, si motivele pentru care ei nu pot sau nu vor sa spuna stop, pe de alta.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Nalina »

Imagine
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Am simtit foarte puternic desconsiderarea, ura ... doar ca urasc alcoolul in primul rand ... il urasc din adancul sufletului meu, pentru ca mi-a traumatizat copilaria si mi-a rapit tatal, pentru ceea ce face atator oameni ... urasc sa vad peste tot in media "cat de bine face un paharel" unii fac reclama cu slabire daca bei unele tipuri de alcool ... pff ... este asa de mult banalizat efectul nociv chiar si al acelui paharel de alcool pentru corp/creier

Nu-mi vine sa cred ca dupa toata experienta copilariei mele cu tatal meu alcoolic violent .. am ajuns sa-mi placa de o persoana alcoolica

Forumul acesta si putinul care am reusit sa-l citesc m-a ajutat sa "ma destept" putin :) si sa il inteleg ... sa ma inteleg
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Daca reusesc sa-l determin sa citeasca/sa-i citesc forumul acesta, cu ce m-ati sfatui sa incep ... cu cine
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Nalina »

Aceeasi ura am simtit-o si eu, si am crescut cu ea. Cu timpul insa, mi-am dat seama ca nu ma ajuta, nici nu-mi poate aduce copilaria inapoi intr-o forma mai fericita, nici tata nu va deveni o alta persoana, nici problemele de sanatate ale mamei mele cauzate de relatia cu el, nu se vor ameliora. Am mers o perioada la terapie sa pot intelege lucrurile astea, apoi le-am aprofundat singura, ajungand la a incerca sa inteleg motivele pentru care tata bea, mama e atat de dificila in relatia cu el, de ce oare ai mei au ramas cu parintii mamei in casa, dand in felul asta nastere la tot felul de discutii, si alte si alte intrebari.
Cris, lucreaza la a te impaca cu tine si cu trecutul tau. Nu alcoolul este de vina, ci noi, oamenii ca suntem slabi. Tutun, droguri, jocuri de noroc, bani, o femeie, un barbat, o pasiune, toate "consumate" fara echilibru, si pe fondul unui eu care se clatina la un anume moment, devin nocive.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Nalina »

[quote="Cris17"]Nu-mi vine sa cred ca dupa toata experienta copilariei mele cu tatal meu alcoolic violent .. am ajuns sa-mi placa de o persoana alcoolica

Asta e codependenta. Asta atragem in mod inconstient. Ti-ai spus, poate.. "eu nu voi putea fi cu cineva care bea/nu voi fi cu cineva care bea/ nu voi accepta niciodata ca partenerul meu sa bea/mie nu-mi trebuie asa ceva/eu stiu prin ce am trecut in copilarie si nu asa vreau sa-mi traiesc viata"
Eu mi-am spus asta, si o repetam, si o sustineam sus si tare, si... ce daca.
Tot acolo am ajuns. Cu tot cu terapie, tot genul asta de om m-a atras. Mi-ar fi greu sa fiu langa un om normal pentru ca mi s-ar parea ca este complet lipsit de profunzime. Nu este cea mai sanatoasa gandire dar stiu ca am resursele interioare necesare sa ma oblojesc in cazul in care la un moment dat se va incheia.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Airam »

Draga Nalina,
de ce crezi ca oamenii normali sunt lipsiti de profunzime?
Eu zic sa nu iei asta drept un destin, ca te-ai indragostit de un alcoolic. Asa s-a intamplat. Iti doresc mult sa nu ajungi sa-ti folosesti resursele pentru a iesi la un moment dat din relatie. Esti o femeie minunata fiindu-i alaturi iubitului tau. Cred ca si el apreciaza asta.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Viata-i complicata : )) atat pot raspunde pe scurt
https://youtu.be/2V-jn2cK37k
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Complet de acord Ilie "Depinde cum traim"
Si sunt atatea lucruri frumoase de vazut/descoperit in lume ... atatea lucruri noi pe care le putem incerca, invata

Ma bucur ca lupti pentru viata ta [hug]
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Suna mult mai bine, asa cum spui tu ... dar eu mai de lucrat la asta, sunt partial inca in lupta ptr viata mea, desi altele sunt bataliile mele
Scrie răspuns