021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Multum3sc, Sobrichet! Incerc sa fiu calma cand ii spun, nu cu istericale sau urland ... ii trimit si mesaje cu pov3atile voastre. Pe tine incerc sa te citesc, pentru ca am inteles ca "maleficul tau este tot o blonda sau o bruna" ca sa pot intelege mai multe.

Azi mi-a spus iar ca intelege ca are o problema, doar sa-l las putin (acum stiu ca putinul asta 3ste relativ" sa se lamureasca cu el insusi)

Sa vedem ce o sa fie
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Minunata melodia! Multumesc!

Da, este o perioada de asteptare pentru mine si de framantari pentru el.

Imi doresc doar sa ajunga in cele din urma la abstinenta, fara daune prea multe pentru corpul si creierul lui, si nu prea tarziu. Sa se bucure mai mult de viata ... cu mine, sau fara mine
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de sobrichet »

Cris17 scrie:Multum3sc, Sobrichet! Incerc sa fiu calma cand ii spun, nu cu istericale sau urland ... ii trimit si mesaje cu pov3atile voastre. Pe tine incerc sa te citesc, pentru ca am inteles ca "maleficul tau este tot o blonda sau o bruna" ca sa pot intelege mai multe.

Azi mi-a spus iar ca intelege ca are o problema, doar sa-l las putin (acum stiu ca putinul asta 3ste relativ" sa se lamureasca cu el insusi)

Sa vedem ce o sa fie

Buna dimineata Cris,

Daaaaa... . Cu blondele ma ispitea Maleficul. Multe, umede si voluptoase! Greu de refuzat asa ceva intr-o dupamiaza calduroasa de vara. Sper din toata inima sa va ajute Maleficul meu, dar mai ales Samariteanul. Intre timp Maleficul aproape ca a disparut din peisaj, tu mi-ai adus aminte de el. Chiar nu l-am mai simtit de multa vreme.

Nu vreau sa te descurejez in ceea ce priveste " putin ". La mine penultima data " putin " a insemnat cam 4-5 luni. Au mai fost si alti " putini " inainte de a ma opri din bautura, dar nu au fost sinceri. De fapt, ultima data nici n-a mai fost niciun " putin ". A fost important si acel penultim " putin ", imi luasem liber, am mers singur la tara si am asternut pe hartie cam tot ce insemna bautura in viata mea, avantaje/dezavantaje, idei si planuri de evitare a consumului. Nu cred ca a durat mai mult de o saptamana pana am inceput din nou sa beau. Atunci am dat si de acest forum, dar l-am considerat nepotrivit pentru mine deoarece mi se parea ca implica prea multa religie si forte superioare atotputernice, ceea ce nu ma convingea deloc. Nici atunci si nici acum. Totusi, pana la urma, forumul a fost factorul determinant, datorita povestilor de aici nu am mai baut. Ultimul " putin " - care de fapt a fost " deloc" - s-a intamplat dupa o betie. Una normala, daca se poate spune asa, nu a fost mai urata decat altele. Am avut cateva zile libere, si am luat la rasfoit forumul. Cu rabdare si tenacitate, la inceput. M-a prins, m-a acaparat, unele povesti se potriveau " manusa ", altele mai putin, unele deloc. Dar absolut in toate cazurile, indiferent de " stilurile " de consum, am regasit remuscarile si regretele pe care le simteam si eu. In scurt timp rabdarea s-a transformat in nerabdare si 3-4 zile am citit aproape incontinuu. Cred ca atunci s-a intamplat ceva in mintea mea. S-a deschis o supapa, am devenit mai permisiv, am lasat-o mai usor cu pretentiile mele in legatura cu religia, 12 pasi si fortele superioare. Am realizat ca nu e nevoie sa inteleg eu totul, e suficient doar sa accept si unele lucruri pe care nu le inteleg. Nu pe toate, doar pe cele care consider ca ma ajuta sa-mi ating scopul. Cam asta a fost, apoi am inceput sa scriu si eu chiar daca nu intelegeam bine unele chestii, sau am alta conceptie despre ele.

Deci nu deznadajdui, daca a recunoscut ca are o problema cu bautura, chiar daca nu e absolut convins, cred ca sint sanse foarte mari sa o rezolvati. Cu riscul sa fiu criticat ca dau sfaturi, iti recomand sa ai rabdare si mai multa intelegere decat el. Noi, alcoolicii, sintem mai putin toleranti la sfaturi si impulsionari din partea altora. Pana la momentul cand acceptam cu sinceritate faptul ca noi sintem principalii vinovati cam la tot ce se intampla rau cu viata noastra. Apoi, cred ca devenim poate putin prea intelegatori, dar asta e mai putin condamnabil.

Eu am inceput lecturarea forumului cu lupica, avea cele mai multe postari. O evolutie foarte interesanta, o hotarare si perseverenta pe care eu n-o sa le am niciodata. Dupa vreo 40 de pagini de lupica, am inceput sa rasoiesc si pe la altii. Sint multe, multe povesti, cazuri si situatii interesante. Ti le recomand pe toate. Acum imi vine in minte povestea lui Asidoo, m-a impresionat si ea foarte tare, probabil printre cele mai dramatice din cele pe care am reusit sa le citesc. Am citit multe, sint si mai multe pe care nu am reusit sa le citesc si cu siguranta nu voi reusi sa le citesc pe toate. In cele 3-4 zile nu am facut altceva decat strictul necesar, probabil o iesire la cumparaturi. Daca reusesti cumva sa-l faci sa citeasca pe aici, iti recomand sa nu-l prea deranjezi. Poate fi dificil daca vede ca ai scris tu inaintea lui despre problema asta. Ar fi extraordinar daca ar aceepta.

Cris, deja am scris prea mult si se pierde din mesaj. Mai vorbim.

Multa rabdare, intelepciune si incredere iti doresc in continuare, sint convins ca ai nevoie.
O zi frumoasa,
sobrichet.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Ambasador »

Despre codependenta Cris, nu-ti pot vorbi decat printr-un singur exemplu personal. Exemplul socrilor mei. De mai bine de 40 de ani socrul meu a baut zilnic. Dupa o zi obisnuita de betie, a suferit o lovitura craniana si in timp a dezvoltat un hematom. A fost operat de doua ori. O vreme a fost bine, abstinent. Apoi, iar s-a reapucat de baut. Si iar a cazut. De data aceasta pe strada. Si-a fisurat craniul, iar acum este paralizat complet pe partea dreapta si imobilizat la pat. Concluzia? Suferinta lui azi nu este doar a lui.

Minunat scris Sobri! Ca de obicei... Te inteleg si invat multe din povestirile tale cu iz de talc.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Da ... m-am gandit ca il va deranja citind ce am scris aici, daca ajunge prin zona.

Ambasadorule ... stiu ... n-am inspiratie sa comentez mai mult acum
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Iubitul meu a ajuns la urgente azi. Hipotensiune si s-ar putea o hemoragie interna. In general are probleme cu hipertensiunea.

Ma invinovatesc putin, caci am considerat ca-i doar un simptom al sevrajului, dupa ce a tras din greu de "blondele" lui in urma cu 4-5 zile
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Airam »

Cris, imi pare rau de suferinta iubitului tau, dar de ce te invinovatesti tu?
Din cauza lui s-a imbolnavit!!
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Nu ... ca n-am fost mai atenta la simptome si ca l-am "catalogat" instant ... sevraj
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de sobrichet »

Buna Cris,
Sper sa treceti cu bine si peste episodul asta. Ne mai auzim.

Cand sint la munca nu pot sa scriu, nu ma pot conecta de pe android.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

E suparat pe mine, ca-i dau tot felul de texte/lecturi, mai putin "THE TEXT" ... si anume ... CUM SA SE OPREASCA DIN BAUT
Scrie răspuns