021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Cu siguranta copiii sunt prima mea grija. Cel putin pana acum, cat este in vizita la noi, nu bea.

Iliuta, esti cumva putin modest!? :)))

Eu il "cicalesc" ptr ca mi-as dori sa ajunga cat mai rapid si fara daune prea mari sau ireversibile din cauza abuzului de alcool, la recunoasterea problemei, acceptare si ... sper ... abstinenta. Reusesc si sa-mi tin gura (cu greu 😋 dar nu imposibil) ... daca voi, care atis trecut de fazele astea, spuneti ca asta-i face bine acum ...

Este frustrant sa vezi cum se minte singur. Ar fi trebuit sa realizeze ... sa recunoasca, pana acum, ca frisoanele, problemele digestive, puseurile de hipertensiune, etc ... nu le are decat dupa o betie ...
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Cum sa nu fiu frustrata!? Cum naiba sa nu-ti pese, de suferinta unei persoana care-ti este apropiata, de faptul ca-si face rau singura!?
Daca voi reusiti sau ati reusit, spuneti-mi si mie secretul

Ce dragoste!!!??
Suntem ca in https://youtu.be/cUJ_hF5pWmY ...
Schimbam o dependenta pe alta, sau doar le acumulam
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de styx »

Cris17 scrie:Cum sa nu fiu frustrata!? Cum naiba sa nu-ti pese, de suferinta unei persoana care-ti este apropiata, de faptul ca-si face rau singura!?
Daca voi reusiti sau ati reusit, spuneti-mi si mie secretul
Bună seara!
Secretul îl stie fiecare, există diverse motivatii așa numitul ”fund al sacului”, însă din tot ce stiu eu din experiența mea, este că indiferent ce ai face tu el nu se va lăsa de băut până nu își doreste cu adevărat, spun își doreste si nu ”vrea” pentru că la un alcoolic este o diferentă între a vrea si a-și dori abstinenta, eu stiam că am o problemă si am vrut de multe ori să mă las si chiar reuseam pentru perioade mai scurte sau mai lungi să nu mai beau deloc sau să beau ”social” însă de fiecare dată reveneam la consumul compulsiv... Dorința de afi abstinent trebuie să fie pentru un alcoolic în consum mai puternică decât cea mai puternică scuză a lui pentru a bea, scuze sau motivatii pentru a bea găsesti pentru orice, că plouă, că nu poluă, că a murit capra vecinului sau că a fătat, etc. Îți înțeleg frustrarea dar... nu vei putea face nimic pentru el atât timp cât nu are dorința de a se lăsa, insă, poti face ceva pentru tine.
Mai jos este un articol mai vechi de-al lui Simona Tache despre ”Să fii apropiat al unui alcoolic poate fi o boală”, nu comentez pe marginea lui însă poate te ajută cu ceva.
Îți doresc multă liniste si pace!
Articolul aici:
https://www.simonatache.ro/2012/10/31/f ... -fi-boala/
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Multumesc!
Inteleg tot ceea ce imi spuneti, dragilor ... stiu ca aveti dreptate ... stiu ca depinde de persoana dependenta sa-si doreasca abstinenta .... dar ... mai am pana ma trezesc la realitate :)

Incerc sa ma bucur de momentele bune din viata si sa trec cat mai usor peste cele rele
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Incearca sa lupte ptr viata lui, dar nu ii iese.
Cam la 5-6 zile gaseste o motivatie ptr acel prim paharel care se termina cu vre-o 5 l de bere (in general)
De data asta a rezistat 9 zile, dar azi s-a incheiat ... din nou. 😓😓
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Mdam ... inca nu realizeaza cat de puternic este alcoolul ... crede ca vointa lui ar trebui sa fie de ajuns in a "controla" consumul.
Sfaturile mele (documentate) se lovesc de incapatanarea lui.
Sper sa inteleaga cat mai curand cu ce are de luptat ... si sa-si recastige viata
Scrie răspuns