021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesajde Joy » 15 Feb 2018, 14:50

Daaa, asa este Cris...Cineva imi spunea cu ani in urma ca eu eram biecuvintat de Dumnezeu, deoarece mi-a dat o minte aveam o minte care segindea numai la fluturi, inimioaqre si floricele...cind fapt viata este f complicata si nu este usooor..In timp am realizat ca avea dreptate, ca viata este o rezolvare de probleme, rezolvi una si la rind este urmatoarea problema...🤔Si-mi zic, nu scapam niciunul viu de aici dar depinde CIT SI CUM TRAIM...este ceva care imi apartine si sunt f mindru de concluzia mea, de fapt de aceea nici nu mai beau...😉
O zi frumoasa!👍

Ps Si o melodie frumoasa pt ca mi-emi place muzica buna ..... Si asta eram eu in trecut...🤔

https://www.youtube.com/watch?v=SoIKv3xxuMA
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Cris17
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Cris17 » 15 Feb 2018, 17:00

Complet de acord Ilie "Depinde cum traim"
Si sunt atatea lucruri frumoase de vazut/descoperit in lume ... atatea lucruri noi pe care le putem incerca, invata

Ma bucur ca lupti pentru viata ta [hug]

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Feb 2018, 17:24

Multumesc mult Cris si asta este esenta NU MAI LUPT in sensul bun al cuvintului, adica nu mai sunt incrincenat ca inainte sa-mi impun sa vreau sa fac ceva cu indrijire desi era imposibil, NU, le accept pe toate asa cum cum sunt si bune si rele si suntem inconjurati de atita frumos, lucrurile cele mai importante in viata nu costa nimic, nu poti cumpara iubirea, sanatatea si nu poti cumpara abtinenta pt ca as fi facut-o de mult timp inainte...Lincoln parca spunea ca "suntem atit de fericiti pe cit alegem sa fim..." scuze daca este gresit dar ideea o iubesc ...si asta am ales eu sa fac in viata si crede-ma ca nu-ti poti inchipui prin ce am trecut in ultimii 3 ani...🤔
O zi frumoasa!

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 22 Feb 2018, 13:28

Suna mult mai bine, asa cum spui tu ... dar eu mai de lucrat la asta, sunt partial inca in lupta ptr viata mea, desi altele sunt bataliile mele

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 23 Feb 2018, 15:00

Este ok Cris, nu te "icrincena " sa la faci pe toate deodata , ia-le incet si cu rabdare, cu acceeptare, fiecare zi , pas cu pas si ai sa vezi ca asa cum am putut noi si este plin Forumul de ex. asa ai sa reusesti si tu...cind n-ai ce face citeste pe la topicuri(nu la mine pt ca n-ai ce ivata de acolo😂😂😂) ci doar invatarea prin negatie...😉
Numai bine Cris si fii sigur ca sunt cruci mult mai grele pe care altii le cara...🤔
O zi frumoasa si cu spor!

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 04 Mar 2018, 12:58

Am incercat sa ma relaxez si sa nu ma mai stresez legat de problema lui cu alcoolul ... am reusit o data, ptr ca nu am fost langa el si chiar aveam multe altele pe cap. Cand il vad, a doua zi, sau la cateva ore dupa ce a baut, nu reusesc sa ma detasez ... automat empatizez cu ce se intampla in corpul lui, suferinta organelor/creierului si mi se face mie rau, de parca as fi baut eu (ficat marit si alte simptome).
Cand il vad baut, apare in mintea mea tata, care la 39 a fost diagnosticat cu ciroza, diabet, varice esofagian (de fapt datorita unei hemoragii data de rupererea unui varice a ajuns sa afle diagnosticul) ... nu a vrut sa incerce abstinenta de loc "macar sa mor satul" I s-a indeplinit "dorinta" dupa 9 ani de boala :(

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 04 Mar 2018, 14:00

Sincer imi pare rau. Dumnezeu sa te intareasca si sa-ti dea putere sa m
ergi mai departe!😢
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 05 Mar 2018, 19:35

Multumesc!
Datorita acestui forum imi este mult mai bine. Am reusit sa-mi explic, sa inteleg, multe ... si asta mi-a usurat viata putin.
Ceea ce este necunoscut/de neinteles sperie si streseaza

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 08 Mar 2018, 05:38

O intrebare. Berea fara alcool are de fapt alcool in ea!? Ieri mi-a spus ca a baut doar bere fara alcool, dar se clatina pe picioare si avea felul de a vorbi, ca atunci cand e beat

sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 08 Mar 2018, 07:10

Cu siguranta nu are alcool, beau destul de des. O oarecare senzatie de euforie am mai simtit, dar sa ma clatin pe picioare nu s-a intamplat. O fi fost din alta cauza, nu de la bere fara alcool.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”