021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesajde catalinul » 19 Apr 2018, 10:57

Salut Chris17,
parerea mea e ca daca ai copii sa te gandesti la ei. Dupa o anumita varsta realizezi ca sunt cel mai important lucru din viata. Copii nu merita sa fie chinuiti de egoismul si problemele parintilor.
Daca nu ai copii, atunci poti face ce crezi tu ca e bine pentru tine. Mult succes in decizii

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 19 Apr 2018, 13:10

Buna Criss si din experienta iti spun ca degeaba te amarasti si il amarasti si pe el deoarce daca el nu vrea, va fi tensiune si suparare mereu pt ca il "cicalesti".
Tu decizi si stii cel mai bine cum este si gindindu-ma numai la mine, daca m-at fi parasit vreodata jum mea cit beam, n-ar fi pierdut ea cel mai bun om?😂😂😂
Mda, traieste-ti viata asa cum simti, pt ca atunci cind o scrii, tu tii "condeiul" nu noi...😉
Eu daca as fi fost in locul tau nu numai ca nu-l paraseam dar ma si maritam cu el de teama sa nu-l pierd...😂😂😂vb serios si Styxisor prietenul meu drag iti poate confirma ca nu glumesc (si nu numai el si prietenii mei de de suflet care ma cunosc).😉

Sunt sigur ca vei lua deciziile bune indiferent care vor fi ele...👍
O zi frumoasa in continuare va doresc la amindoi!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Cris17
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Cris17 » 19 Apr 2018, 15:52

Cu siguranta copiii sunt prima mea grija. Cel putin pana acum, cat este in vizita la noi, nu bea.

Iliuta, esti cumva putin modest!? :)))

Eu il "cicalesc" ptr ca mi-as dori sa ajunga cat mai rapid si fara daune prea mari sau ireversibile din cauza abuzului de alcool, la recunoasterea problemei, acceptare si ... sper ... abstinenta. Reusesc si sa-mi tin gura (cu greu 😋 dar nu imposibil) ... daca voi, care atis trecut de fazele astea, spuneti ca asta-i face bine acum ...

Este frustrant sa vezi cum se minte singur. Ar fi trebuit sa realizeze ... sa recunoasca, pana acum, ca frisoanele, problemele digestive, puseurile de hipertensiune, etc ... nu le are decat dupa o betie ...

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Apr 2018, 17:36

Buna din nou Cris si eu de fapt rid de mine, nu am o asa parere buna decit de cind sunt pe acest Forum...Si nici acum..😂😂😂😂😁
Ceea ce vreau sa-ti explic este ca indiferent cit de mult te-ai stradui sa-l faci sa realizeze ca are o problema, niciodata nu ai sa reusesti tu sa-l trezesti la realitate si-mi pare rau sa spun asta, dar din experienta mea, stii tu cit de multi ani am incercat sa ma las de baut si putea sa-mi spuna orcine deoarece eu consideram ca am dreptate si nici pe deoparte stia cineva cit beam eu cu adevarat pe acuns...😭
Asa cum ti-am mai spus, noi cu acesta problema suntem niste oameni f sensibili si de caracter si nu am dorit sa fim "bolnavi" si ideea este ca totul trebuie sa vina de la el, nu de la tine...tu ai sa fii frustrata pt ca nu poti si nu va fi o situatie prea roza pt voi in aasemenea atmosfera...Nu poti face pe cineva sa urce o scara daca nu vrea si "nu poti face un cal sa bea apa daca nu vrea, cu toate ca il poti duce la apa..."
Eu ma topesc cind aud de dragoste si de aceea iti dau sfaturile astea pt ca la mine daca iubesc pe cineva nu pot renunta la acea persoana indiferent ce ar face...O fi bine, o fi rau, numai Dumnezeu stie...🤔🙏
Tu nu te lua dupa mine, asa cum am spus, fa ceea ce simti pt ca nimeni nu poate lua decizii corecte pt tine...👍

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 21 Apr 2018, 15:19

Cum sa nu fiu frustrata!? Cum naiba sa nu-ti pese, de suferinta unei persoana care-ti este apropiata, de faptul ca-si face rau singura!?
Daca voi reusiti sau ati reusit, spuneti-mi si mie secretul

Ce dragoste!!!??
Suntem ca in https://youtu.be/cUJ_hF5pWmY ...
Schimbam o dependenta pe alta, sau doar le acumulam

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 21 Apr 2018, 20:09

Cris17 scrie:Cum sa nu fiu frustrata!? Cum naiba sa nu-ti pese, de suferinta unei persoana care-ti este apropiata, de faptul ca-si face rau singura!?
Daca voi reusiti sau ati reusit, spuneti-mi si mie secretul

Bună seara!
Secretul îl stie fiecare, există diverse motivatii așa numitul ”fund al sacului”, însă din tot ce stiu eu din experiența mea, este că indiferent ce ai face tu el nu se va lăsa de băut până nu își doreste cu adevărat, spun își doreste si nu ”vrea” pentru că la un alcoolic este o diferentă între a vrea si a-și dori abstinenta, eu stiam că am o problemă si am vrut de multe ori să mă las si chiar reuseam pentru perioade mai scurte sau mai lungi să nu mai beau deloc sau să beau ”social” însă de fiecare dată reveneam la consumul compulsiv... Dorința de afi abstinent trebuie să fie pentru un alcoolic în consum mai puternică decât cea mai puternică scuză a lui pentru a bea, scuze sau motivatii pentru a bea găsesti pentru orice, că plouă, că nu poluă, că a murit capra vecinului sau că a fătat, etc. Îți înțeleg frustrarea dar... nu vei putea face nimic pentru el atât timp cât nu are dorința de a se lăsa, insă, poti face ceva pentru tine.
Mai jos este un articol mai vechi de-al lui Simona Tache despre ”Să fii apropiat al unui alcoolic poate fi o boală”, nu comentez pe marginea lui însă poate te ajută cu ceva.
Îți doresc multă liniste si pace!
Articolul aici:
https://www.simonatache.ro/2012/10/31/f ... -fi-boala/
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 23 Apr 2018, 10:05

Multumesc!
Inteleg tot ceea ce imi spuneti, dragilor ... stiu ca aveti dreptate ... stiu ca depinde de persoana dependenta sa-si doreasca abstinenta .... dar ... mai am pana ma trezesc la realitate :)

Incerc sa ma bucur de momentele bune din viata si sa trec cat mai usor peste cele rele

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Iun 2018, 21:49

Buna Cris!
Ce faci, ce mai faceti?

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 19 Iun 2018, 22:00

Incearca sa lupte ptr viata lui, dar nu ii iese.
Cam la 5-6 zile gaseste o motivatie ptr acel prim paharel care se termina cu vre-o 5 l de bere (in general)
De data asta a rezistat 9 zile, dar azi s-a incheiat ... din nou. 😓😓

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Iun 2018, 23:08

Imi pare f rau Chris si din pacate stiu asa de bine cum este...😭 Asa faceam si eu si eram constienta ca ma distrug si-mi propuneam iar si iar si iar ma abtineam ca dupa un timp sa revin acolo de unde am plecat...😢 Am rezistat si luni si apoi fericita peste poate...sarbatoream pt cit de usor este si cum puteam eu controla alcolul...si-mi ziceam ca voi bea doar o bere sau un pahar cu vin si bineinteles ca a bea controlat in cazul nostru este IMPOSIBIL...Aici pe acest Forum am invatat care este diferenta intre ABTINERE(ceea ce faceam eu si nu reuseam) si ABSTINENTA ceea ce este cheia in a deveni:acea acceptare a faptului ca ai o problema cu alcolul, ca nu mai poti bea alcol si niciintr-un caz sa crezi ca poti bea controlat deoarece el te asteapta la cotitura si te doaboara, indiferent de cit de puternic si inteligent ai fi...El este mult deasupra...🤔
Am mai inteles ca a-mi propune sa nu beau pt tot restul vietii era prea mult pt umerii si vointa mea si am invatat aici ca doar ASTAZI trebuie sa nu beau si fac asta zilnic de cind am ajuns aici...Acum este ca si respiratia pt mine dar nu vreau sa uit...🤔Ii doresc din suflet ca intr-o zi sa inteleaga si el...
Multa sanatate prietenului vostru si voua tuturor!👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”