021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de george_41 »

Salutare Dorule,

te citesc cu placere.
Am observat ca ai pus cateva intrebari si ma gandesc sa adug si eu un raspuns acolo unde cred ca pot.
Esti preocupat sa afli o modalitate de a ajuta pe altii aici pe forum.Eu vin si spun ca deja ajuti cu postarile tale, cu dezvaluirea sufletului tau unic.In mod sigur ma ajuti pe mine si cred ca si pe alti membri ai forumului chiar daca nu ti se spune explicit.Felul in care descrii starile prin care treci ma face sa imi aduc aminte ca si eu am fost in situatii similare, ma face sa rememorez drumul abstinentei mele.Si asta ma ajuta sa imi aduc aminte DE CE am parcurs acest drum.La fel ca tine am ajuns la concluzia ca sunt alcoolic.
In lumea in care traim observam ca unii ofera si altii primesc.Nu spun ca e bine sau rau sa faci una sau alta.Doar ca asa stau lucrurile.Aici, pe forum , am observant ca sunt multi membri care doresc sa ofere. Din experienta lor , din trairile lor din fericire,din rationamentul lor, etc.Din pacate sunt putini care apreciaza efortul lor. Aici intervii tu. De cand ai intrat pe forum , ai cerut ajutor, l-ai acceptat si astfel ajuti enorm aceasta frumoasa comunitate.
Deci concluzia mea e ca tu ajuti deja prin ceea ce transmiti, prin felul tau de a fi. Continua.

Ai mai intrebat de ce nu mai scriu membrii abstinenti mai vechi.Am sa-ti o spun o parte di ceea ce cred eu.
Gandeste-te ca multi dintre cei ce nu mai scriu citesc inca ceea ce se scrie aici.Forumul asta e un instrument pentru a invata ce e abstinenta.Sunt mereu oameni care incep sa-l foloseasca, asa ca tine, dar dupa cum s-a mai scris pe aici, fiecare om e unic si are felul sau de invata.Sunt cativa membri vechi care ofera destul de des informatii noilor veniti .Informatii generale si suficiente pentru aproape oricine, astfel incat sa se poata intelege care e treaba cu alcoolismul si cu abstinenta.Acesti membri neobositi si inimosi fac o treaba buna astfel incat nu sunt multe de adaugat.

In legatura cu statutul de boboc eu cred ca depinde de numarul mesajelor scrise pe forum.Dupa un anumit numar, 100 cred, nu vei mai fi boboc.

Stai aproape de noi si scrie -ne ce simti, intreaba, razi, urla, supara-te, bucura-te, fa orice simti la momentul respectiv.Asta te va ajuta sa stai departe de primul pahar.Eu simt ca suntem destul de asemanatori ca si tip de alcoolic. Eu am baut light fara sa pierd parti importante din viata si nici n-am ajuns in sant, n-am baut dimineata sa ma dreg dupa betia de seara dar asta nu ma face mai putin alcoolic.

Am sa-ti mai scriu in viitor, daca nu te deranjeaza.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Chopin ma inspira..
Visez la tot verdele din lume, florile abia nascute din copaci, gheata ce se topeste incet pe campuri, visez la valsul de-alta data, visez la frumusete, visez la un nou inceput! Visez la un nou EU.
In singuratatea casei, pot fi tenebre ale gandurilor proprii uneori.. In zorii zilei putem deveni eroi, dar noaptea, ei bine noaptea… iti poate deveni atat prieten cat si dusman.
Imi amintesc perfect acel tablou. Era toiul noptii, doar greierii se auzeau in iarba, luminile din case erau stinse si doar farul de la stalpul strazii lumina. El ma insotea complice pe scarile de la etajul casei, catre o usa care ducea spre acel ceva atat de atragator si otravitor: catre ALCOOL. Nu de putine ori pasii mei urcasera acolo, si numai dupa caderea serii. Era locul meu secret, nestiut de nimeni, era – credeam eu – momentul meu de relaxare, era refugiul meu! Panorama unei parti din oras, imi dadea un sentiment suprem, nimic nu parea sa ma atinga. Eram doar eu, paharul si cu cerul. Cine sa ma stie, nu?
Ma pacaleam atat de crud, imi dau seama acum. Adevarul este ca eu eram pacaliciul care se pacalea singur, nimeni altcineva! Ma jucam cu ceea ce D-zeu a daruit mai sfant pe acest pamant, ma jucam cu o fiinta omeneasca, ma jucam cu mine. Nu aveam acest drept!
Si totusi, nu conta. Aveam o hotarare si o placere de nezdruncinat sa simt acea amorteala bahica aducatoare de somn. Un flm si ceva alcool imi ajungeau sa uit problemele de peste zi.. Si atfel, urcam mereu si mereu in acea incapere care aproape m-a imbolnavit.
Astazi, la o saptamana de abstinenta, pasii mei nu se mai tem si nu se mai ascund. Astazi, am capul sus si inima mandra!
Va multumesc.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Un cantec pentru tine Iliuta, inspiratia si motivatia mea.

https://www.youtube.com/watch?v=21LGv8Cf0us
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna George, prieten drag deja.
Ai o gandire extrem de cerebrala, ador asta! Si ai dreptate, ne ajutam prin acest scris periodic, prin intrebari si raspuns, prin sfaturi primite si daruite totodata. Fara sa constientizam de fapt ca noi, participam astfel zilnic la sedintele AA, zilnic la sedinte de psihoterapie, doar ca online. Chiar daca nu ne aflam fizic fata in fata, intr-o incapere.. Ce poate fi mai la indemana de atat? Acest forum ne-a daruit unealta vindecarii, de noi depinde sa invatam cum poate fi ea demn folosita.
Voi continua sa vin aici, asa sa stii. Nici nu as sti drumul fara voi.. M-as pierde. Nu uita, sunt abstinent boboc. Daca fizic mi-e bine azi, psihic prezint inca neliniste, frica si vulnerabilitate.
Ai dreptate, alcoolismul meu a fost ceva mai controlat pe alocuri, dar nu mai putin nociv si distrugator. Alcoolul pentru mine era doar un somnifer. Ce greseala! Chiar azi citeam in cele 10 sedinte alcohelp ca dimpotriva, alcoolul deregleaza starile de somn iar cu timpul, produce stari anxioase. Concluzie: alcoolul nu face bine nimanui, niciodata.
Iti/va raman aproape. Cu siguranta!

PS: Esti un mesager credibil si intelept. Astept “scrisorile” tale cu mult, mult drag.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Tudor. »

Draga Ambasador, îți mulțumesc pentru dedicatie.
Simt nevoia sa îți răsplătesc amabilitatea cu o melodie.
Sper sa îți placa.
https://youtu.be/eRULqLhxKBU
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc pentru gestul frumos Tudor. Am ascultat cu mare placere Ray Charles.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Un moment de regasire este oricand binevenit. Am nevoie sa imi servesc cafeaua uneori doar cu mine insami si “sa barfesc” VIATA asta putin. Sa o cert, sa o laud, sa imi fac planuri cu ea si sa ii arat cum as putea sa o traiesc frumos si maine..
Dar iata, bate cineva la usa. Hei, a venit in vizita chiar Linistea! O invit sa stea de-a dreapta gandului meu bun si sa ma indrume cum stie ea mai bine. Pe meleaguri senine, de unde stiu ca pot gasi fructul vointei si planta perseverentei. De ele am nevoie. Cum pentru ce? Sa le culeg si apoi sa hranesc Disperarea, cand ar veni ea neinvitata prin gandurile mele incarcate de teama.
Framant putin mainile si ideile mele odata cu ele.. Cum te comporti cu Alcoolismul? Cum este el de fapt? Il vad ca o ruda extrem de toxica. Ii place sa se instaleze deseori neanuntat, putin cate putin, vizita de vizita. Pana intr-o zi, cand chiar refuza sa mai plece! Ce faci atunci? IL ALUNGI. Brusc. Cine va face asta? Prietena salvatoare: ABSTINENTA. Nici macar o picatura, nici macar un pahar consumat rareori cu alcool, nimic… dar nimic altceva nu poate tine departe de casa si de sufletul nostru ALCOOLISMUL. El se va incapatana sa vina mereu si mereu.. Asadar, stiu ce am de facut. Sa ferec bine usa, astfel incat el sa nu ma mai viziteze vreodata!

Merg sa caut un lacatus.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de george_41 »

Salutare Dorule, prietene.

Cand am zis ca am sa-ti mai scriu nu am gandit ca va fi asa repede dar ti-am citit postarile si nu m-am putut abtine.Vreau sa-ti dau dreptate.Mai jos iti explic unde si cum.

Eu pot sa afirm ca ma descurc binisor cu abstinenta.Inca putin si se fac doi ani de cand am luat decizia sa nu mai beau bauturi alcoolice.De atunci nu am mai baut.Am incercat de atunci sa ma informez si sa ma analizez astfel incat sa-mi dau seama ce fac bine de nu recad dar sa stiu si ce fac rau ca sa indrept si sa ma ajute sa evit recaderea. Ai afirmat ca sunt cerebral.Hmm.Nevasta-mea spune ca sunt calm.Hmm.Eu nu ma consider nici asa nici asa.Eu ma consider curios.Intrebarea 'de ce?' este motorul gandirii mele.
Drumul catre abstinenta este complex si unic, din punct de vedere al trairilor, pentru fiecare in parte.Metoda de lucru cea mai raspandita ,testata si aprobata de multi, este cea a celor 12 pasi din programul AA.Asta nu inseamna ca nu pot fi si alte metode. Eu cand am aflat despre aceasta metoda mi-am zis : DE CE trebuie sa urmez eu pasii astia?Ce-ar fi daca as cauta o alta metoda?Mie nu-mi place sa mi se spuna ce sa fac, eu trec prin ziduri, nu am nevoie sa merg jde' pasi pana la usa.
E amuzant sa-ti spun ca, dupa ce mi-am gasit echilibrul in abstinenta , intr-o zi cand citeam postarile de aici de pe forum, amuzat ca o domnita psiholoaga critica cei 12 pasi dintr-un punct e vedere mai degraba cinic, am descoperit cu uimire in timp ce citeam, ca eu fara sa am intentia sa o fac , sau mai bine zis vrand sa NU fac pasii respectivi, de fapt ii parcursesem pe TOTI in felul meu.
Am facut aceasta introducere ca sa intelegi ca nu vreau ca ceea ce urmeaza sa-ti spun sa lase impresia ca dezaprob in vreun fel programul AA si cei X pasi ai sai.Am pus X pentru ca dupa parerea mea programul putea fi structurat si in 100 de pasi, ca tot trebuie sa il parcurgi intr-un fel sau altul ca sa ai succes in lupta impotriva alcoolului.

Dupa cum spuneam, tot citind si analizandu-ma si comparandu-ma cu alti abstinenti am observat ca , la fel ca si tine, am personificat alcoolismul ca pe o cunostinta rauvoitoare.Eu consider acest tip de gandire foarte important.
Dupa ce m-am lasat de baut, am inceput , la fel ca multi altii, sa am ganduri diverse care sa ma indemne sa uit de ce nu mai beau.Ideea e ca o parte din mine dorea sa mai bea, si o alta parte dorea un alt tip de viata.Asa ca , inconstient, am separat toate gandurile si ideile din mintea mea care aveau legatura cu indemnul la consum si le-am catalogat ca nefiind ale mele.Le-am negat si le-am personificat.Asa mi-a fost mai usor sa ma controlez.Cand imi venea vreun gand despre bautura imi ziceam : aha, iar vrei sa ma prostesti?nu-ti mai merge de data asta.mai incearca, asta-i tot ce poti?tu zi ce vrei acolo, dar eu azi nu beau.

Abia recent am gasit intr-o carte explicatia la intrebarea: DE CE am procedat corect gandind astfel?Nu intru in amanunte, dar subliniez faptul ca e bine sa procedezi asa.Imagineaza-ti un copac complet napadit de iedera astfel incat pe ramurile sale se vad atat frunze de-ale copacului cat si frunze de iedera de nu stii unde incepe iedera si daca nu cumva e un soi curios de copac care are doua tipuri de frunze. In natura copacul si iedera stiu ca nu sunt un tot ci plante diferite.Cam asa e si cu gandurile unui alcoolic, unele sunt normale, altele legate de alcool, numai ca alcoolicul este un tot format din toate gandurile astea fara sa-si dea seama ca exista o parte invadatoare si una invadata.La fel ca si in natura, unde e de ajuns sa tai toate radacinile iederei pentru a salva copacul de la moarte , chiar daca iedera moarta va ramane multa vreme atasata de trunchi, la fel e si la alcoolic. E de ajuns sa tai din fasa orice gand sau stare sau idee care are legatura cu consumul, punand-o in opozitie cu tine ca si cum nu-ti apartine, chiar daca in fapt, e o emanatie a mintii tale. Diferenta fata de exemplu cu copacul o face faptul ca daca te opresti din cenzura asta, vei fi iar napadit.De asta e nevoie sa fii vigilent clipa de clipa,ora dupa ora, doar azi, de la trezire pana la culcare.Exersand devine mai usor, dar nu trebuie sa te opresti daca vrei sa traiesti.
Aceasta personificare reprezinta doar o caramida din multe altele care iti folosesc sa ridici zidul impotriva alcoolului.Cu rabdare si perseverenta descoperi tot ce iti trebuie sa reusesti.

Inchei povestindu-ti o scurta parabola citita aici pe forum – unde alt-undeva?.

Un bunic ii explica nepotului sau de ce oamenii sunt diferiti , unii mai buni, altii mai putin buni:
-In fiecare om se duce o lupta.E ca si cum in interiorul fiecaruia exista un lup bun care reprezinta iubirea,compasiunea,curajul,curiozitatea,speranta,precum si celelalte atribute considerate bune si un lup rau care reprezinta invidia,lacomia,dusmania,grandomania,impreuna cu celelalte caracteristici rele.Ei se lupta permanent si actiunile omului sunt dictate de unul sau celalalt.Si in tine se afla acesti doi lupi.
-Si aceasta lupta nu se sfarseste niciodata?Cine castiga pana la urma? intreaba tanarul.
-Castiga lupul pe care il hranesti.
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Buna ziua, Ambasador! Este frumoasa abstinenta, eu am trecut prin ea. George are dreptate, important este sa nu ne gandim la alcool sau la ... "parca as bea ceva...". Trebuie sa nu dam voie acestui gand si, treptat, el va disparea. Cel mai greu este atunci cand ai musafiri si toti beau, in fara de tine, dar eu am gasit o solutie, ceaiul de fructe cu multa lamaie, nu stiu cum dar lamaia imi taie pofta de alcool.
Abstinenta lunga!
Cala.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Azi nu beau, azi nu beau, azi nu beau....!

Incerc sa aud doar ecoul acestor cuvinte. Ele ma tin in realitatea de zi cu zi. Inca e ceva chinuitor in mine, nu stiu ce anume..
Revin eu cu sentimente mai bune dragi prieteni.
Va multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns