021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 11 Mai 2017, 09:28

Va multumesc dragi prieteni pentru sufletul vostru frumos.
Aseara am simtit ca se un produce un dezechilibru in mine aproape imediat dupa ce am inghitit acel alcool. Stiam cum ma voi simti, stiam raul facut si totusi... l-am facut. Ei bine, cu asta trebuie acum sa invat sa traiesc. Dar cum? Cum sa ma comport dupa o recadere? Se va mai repeta ea? Va fi oare ultima? Voi sti sa invat din greselile facute? Voi avea putere sa inteleg acest drum al abstinentei? Ce ma va ajuta sa merg mai departe cu demnitate?
Intrebari, intrebari...
Raspunsurile insa, unde sunt?

Ma urmareste o teama cumplita. Teama sa nu se mai repete!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Tudor.
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Tudor. » 11 Mai 2017, 10:15

Salut Doru,
Țin să te liniștesc, atât pe tine cât și pe ceilalți. Nu ai avut o recadere.
Încă ești pe cercul ma las nu ma las.
Toate cele bune.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 11 Mai 2017, 12:39

Doru, nu fi suparat, important e ca azi sa nu bei ca sa-ti revii sau din frustrare. Stai aproape de forum.
Mult succes, stiu ca vei reusi. Pentru mine tu esti sensibil, dar si puternic, un mic Iliuta.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 11 Mai 2017, 13:22

Va multumesc tuturor pentru sustinere.
Voi cauta sa fie bine iar.. Nu stiu cum inca, dar nu voi conteni sa caut tot binele pierdut. Presimt ceva. Voi afla cum, tot langa voi. Si asta imi da curaj.
Imi vine in minte acum "Legenda Mesterului Manole". In ochii mei manastirea construita este de fapt acest Forum, cu ziduri din sufletul nostru, ce il ajuta nu doar sa nu se darame, ci il ajuta sa se inalte zi de zi.. Pe temelia aceasta, ne asezam framantarile noastre cele mai intime si suferinta noastra cea mai dureroasa, iar asta ne vindeca de fiecare data. Mereu si mereu.

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 11 Mai 2017, 13:24

Salut Doru, deseori o situatie duce la un comportament sau altul, ai fi putut sa nu bei sau ai fi putut sa bei.

Pe viitor ti as spune ca intre gandul de a bea si actiunea propriu zisa cand duci paharul la gura exista un spatiu, si in acel spatiu esta puterea noastra de a alege, si in acea alegere stau libertatea si abstinenta noastra (sau iadul).

Bautul tau nu va mai fi nicioadata la fel din moment ce ai aflat adevarul in legatura cu asta, sunt persoane pe forum care s au straduit ani de zile sa obtina abstinenta. Important este ca au reusit!!

Ca alcoolic eu am trecut printr un ciclu al schimbarii, nu a fost usor dar nici extraordinar de greu, am observat treaba cu fazele premergatoare abstinentei si la alti dependenti de alcool, ai avut o recadere, nu e grav, sau poate e, poate nu esti pregatit, poate mai ai de lucrat cu problemele emotionale, poate mai vrei sa bei, poate vechiul Eu inca isi cere dreptul, poate aceasta recadere iti intareste convingerea ca nu esti un bautor social, poate, poate…

Traieste ti starea de cacao de dupa recadere, stai de vorba cu tine, realizeza ca abstinenta nu e o stare de fericire continua, ca schimbarea necesita efort si timp, ca ai probleme de gestionare a emotiilor.

Doru,
Te vei uita in urma si vei sti ca acum nu ai fost pregatit, e super ca ai cerut ajutor, se vede clar dorinta ta de a inceta bautul.

P.S daca intrebarile sunt la tine, raspunsurile tot acolo le vei gasi, asa cum le am gasit noi, tot asa le vei gasi si tu.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Mai 2017, 14:42

Buna Dorut!
Asa cum spune si Mihaita, "niciodata bautl tau nu va mai fi la fel" si niciodata starea " de bine " de la inceputuri nu va mai fi
atinsa, indiferentt cit si cum am mai bea, plus ca sentimentul de dupa de vinovatie , remuscari si deznadejde numai noi il
putem intelege...
Am mai fost intrebat pe-aici, care este parerea mea despre a bea bere sau bauturi fara alcool si am in vatat de la Old TUDOR
ca in creierul tau iti cam setezi urmatoarea bauta drept pt care eu unul le ignor total.
Si ca sa vb despre mine numai, eu ma consider o minune deoarece am fost ferm convins ca nu voi reusi niciodata in lupta mea cu alcoolul.Spun asta deoarece AM INTELES ca singurul care m-a ajutat pe mine a fost
DUMNEZEU care a lucrat prin Old TUDOR si toti acesti OAMENI minunati si au facut posibil ca sa ma inteleg ca ma distrug cu
buna stiinta, lucru pe care il realizam si in trecut dar pe care imi era imposibil sa-l stapinesc.
Numai cind m-am intors cu fata catre EL si m-am rugat in genunchi plingind, sa ma ajute, AM REUSIT!
Citeste si tu pasii din AA si unul dintre ei spune ca trebuie sa credem intr-o Fiinta Superioara, asa cum o intelege fiecare,care pentru mine a fost EL.

Doamne ajuta tuturor si tine aproape, Dorut!

Ps Daca vreodata iti mai vine vre-o idee, da un semn INAINTE , nu dupa ce ai baut, lucru invatat tot de la Old TUDOR...

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

george_41
Senior
Senior
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde george_41 » 11 Mai 2017, 14:58

Salutare Dorule.

Se spune ca ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici.Sau ca exista cel putin cate o parte buna si una rea in orice situatie.Vad ca tu deja ai expus cateva parti rele, asa ca hai sa incerci sa te gandesti si la cateva parti bune din intamplarea asta.
Adu-ti aminte de Hungry,Angy,Lonely,Tired - flamand,furios,singur,obosit. Astea sunt principalele stari in care se intampla sa vrei sa bei.Eu as mai adauga si starea de Happy- fericit-. Analizeaza , te rog, daca ai baut fiind intr-una din starile astea emotionale.Daca da, partea buna e ca dupa ce s-a intamplat , vei fi mai atent data viitoare cand dorinta de a bea iti va da tarcoale.
O alta parte buna e ca poti sa bifezi si recaderea la 'facute'. Daca n-ai fi recazut , poate ca ai fi tanjit sa vezi cum e si acum stii. Deci : recadere - bifat. Mergem mai departe.

Ce a fost nu mai poate fi schimbat, ce va fi , probabil va fi minunat, nu stim inca, dar azi stim : AZI nu bem.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 11 Mai 2017, 20:17

Dupa parerea mea nu intotdeauna bei datorita acestor stari..flamand, furios, singur, obosit, fericit. Bei fiindca iti place alcoolul, sau starea care ti-o da. Seara faina va doresc.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 11 Mai 2017, 21:54

In seara aceasta, am privit amurgul de pe podul din apropierea casei mele si am avut un sentiment minunat. De liniste si speranta. Luminile ferestrelor sclipeau deja printre case nu departe de micutul rau ce clipocea sub umbrela cerului.Pasii imi erau calauziti de mii si mii de ganduri..
Ce as putea sa fac? Cum as putea sa fac? Voi intra in caldura casei. Ea, ar trebui sa imi fie suficienta in dorinta mea de a trai mai sanatos si mai frumos ca pana ieri.. Imi este frica totusi. De noapte, de dorinte, de acest viciu atat de urat: alcoolul. Voi intra totusi. Voi zambi. Voi avea reactii firesti si cat se poate de dragastoase. Dar sufletul meu, trupul meu, inima mea.. vor fi bine dupa recadere? Cum va fi ea, NOAPTEA? Inca e lunga.. si totusi, aducatoare de atata tihna!
Va multumesc drag FORUM, dragi prieteni! Voi fi bine, stiu ca da.

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 11 Mai 2017, 22:45

Salut Doru,
Felicitări pentru ca nu ai baut azi.
Legat de reacția mea, a fost doar pentru ca multă lume folosește greșit termenul de recadere. Recaderea apare la un număr de ani de abstinenta. Când totul pare ok, când se vorbește aproape de o certitudine in abstinenta. Și atunci: hopa, auzi ca x a recazut. Nu este o tragedie, dar e un șoc și un motiv de maxima vigilenta pentru ceilalți.
Băutul tău de ieri, se numește mai degrabă cădere, sau baut din nou.
Nici acesta nu e o tragedie, dar este ceva mai puțin neobișnuit. Din căderi poți sa tragi tu cel mai bine concluzia, unde trebuie sa schimbi ceva.
Sper ca m-am făcut înțeles.
Seara faina.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”