021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 12 Mai 2017, 08:24

Airam scrie:Dupa parerea mea nu intotdeauna bei datorita acestor stari..flamand, furios, singur, obosit, fericit. Bei fiindca iti place alcoolul, sau starea care ti-o da. Seara faina va doresc.

Pragmatismul si sinceritatea ta sunt sarea si piperul unei bune terapii Maria. Asa este, alcoolul cu puterea lui euforica a distrus mii de vieti. Daca nu suntem atenti, putem chiar sa marim acest numar si nu e de dorit.
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 12 Mai 2017, 08:26

Tudor. scrie:Salut Doru,
Felicitări pentru ca nu ai baut azi.
Legat de reacția mea, a fost doar pentru ca multă lume folosește greșit termenul de recadere. Recaderea apare la un număr de ani de abstinenta. Când totul pare ok, când se vorbește aproape de o certitudine in abstinenta. Și atunci: hopa, auzi ca x a recazut. Nu este o tragedie, dar e un șoc și un motiv de maxima vigilenta pentru ceilalți.
Băutul tău de ieri, se numește mai degrabă cădere, sau baut din nou.
Nici acesta nu e o tragedie, dar este ceva mai puțin neobișnuit. Din căderi poți sa tragi tu cel mai bine concluzia, unde trebuie sa schimbi ceva.
Sper ca m-am făcut înțeles.
Seara faina.

Multumesc Tudor.
Asa este, daca ma gandesc bine am avut o cadere; recadere ar insemna stiintific mai multe caderi.. Insa te asigur ca a fost un soc, amestecat cu dezamagire si disperare. Ciudat este ca am simtit toate acestea inca din acea seara, dupa al doilea pahar cu sampanie.. Am lasat vigilenta deoparte si am gresit. Regretele mele sunt multe acum. Le am si nu le mai pot da inapoi.
O prima concluzie dureroasa pentru mine: nu mai pot avea incredere in vointa mea! Asadar, fara picatura de alcool in casa de-acum inainte! Sunt multe alte schimbari de facut.. Mai multa rugaciune, mai mult drag de mine, de ce nu? In clipa decadenta nu a mai contat nimic: familie, sanatate, prieteni si principii.. De ce oare? De ce am facut-o? Nici acum nu stiu.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 12 Mai 2017, 08:29

ilie scrie:Asa, asa Dorut, lasa grijile si reincepe sa traiesti!
Stai alaturi de noi!😉🙂👍

Cele mai dulci cuvinte le-am gasit la tine Iliuta. Simt cum ele ma alina atat de frumos, atat de cald ..! Langa tine.. simt protectie, nu am mai trait acest sentiment de cand parintii mi-au murit.. de peste 20 de ani!
Raman alaturi de voi orice ar fi.
Va multumesc din suflet pentru ceea ce insemnati si pentru daruire!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 12 Mai 2017, 08:49

colica zis alcoolica scrie:Salut prietene AmbasaDorule !
Si eu sunt de acord cu Tudorelul si asa stiam si eu de la mine din grupul AA, recadere se spune de obicei dupa primul an de abstinenta .
Eu dupa ce am intrat pe forum , am avut inca vreo doua reprize de baut . Una dupa 3 zile , am vazut ce ,, usor " este sa ma las de alcool , asa ca mi-am spus ca mai beau si o sa ma las cand o sa vreau eu (eroare , eu singur nu ma puteam lasa de baut ,am incercat o viata , pentru ca dependenta mea este mai puternica decat vointa mea ).A doua tura , dupa 4 luni de abstinenta , pentru o suparare in familie si pentru ca nu stiam sa imi gestionez emotiile , m-am dus instinctiv la sticla .
Ca sa raman pozitiv , cel mai bun maestru al meu este ultima eroare , deci am invatat (sper) ca alcoolul este mai puternic decat mine si am doar o sansa , sa-l ocolesc .
In timpul de care spune Mihaita ,intre gand si actiune , cred ca cea mai buna terapie de urgenta este terapia telefonului .
Intrebare : Ai cateva numere de telefon a prietenilor abstinenti ?
Pentru ca in grupul nostru Aa ,de obicei se dau numere de telefon a celor cu ani de abstinenta si nu se lasa ca sa se faca schimburi intre cei noi , pentru ca se poate intampla ca cei noi sa ajunga sa mearga la baut impreuna .😇
Te imbratisez Dorule si iti multumesc pentru ca scrii ,iti multumesc pentru abstinenta mea , ma ajuti foarte mult ! 🌄

Te salut cu drag si eu.
Citindu-te, ajutorul este reciproc si cred ca ai pus punctul pe “i”. Gestionarea emotiilor. Asta e un pas important in viata de abstinent, categoric! Daca lasam emotiile sa ne domine, devenim din nou sclavii alcoolului. Am simtit palma aceasta imediat ce am ales sa beau atunci.. Usor nu este, ne nastem cu o anumita emotivitate si tot ea ne ghideaza viata mai mereu. Daca o putem controla? Sigur ca da. Cum insa? Prin ganduri motivationale, cred.. Daca sunt suficient de convingatoare, ele vor invinge slabiciunea din noi si ne va ajuta sa luam decizia cea mai buna.
Sa ramanem pozitivi, cum bine spui.
Voi incerca, impreuna cu voi.
Iarta-ma, dar nu cunosc numere de telefon ale celor abstinenti. Stiu ca ajuta mult, dar personal, din motive de intimitate, am ales doar calea dialogului aici, pe Forum. Nu am fost la sedintele AA, dar am convingerea ca acolo se pot face schimb de informatii ajutatoare. Cu totii ne suntem datori sa gasim calea cea mai sigura spre abstinenta.
Astept oricand noutati bune de la voi. Ar fi minunat sa ne impartasiti din experientele traite la AA.
Ultima oară modificat 12 Mai 2017, 08:51 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde dani » 12 Mai 2017, 08:50

Imagine
Bun!Imaginea de mai sus a fost partea serioasa a postarii mele si acum urmeaza partea in care o iau pe dealuri...Daca nu tii la gluma n-o citi.

Neatza domnu' Consulator!
Houstone(asta-i din ''Houston we have a problem'')...deci cum ziceam,Houstone ai belit plua!Pai ce recadere ii asta? Un pahar de sampanie si doua de bere? Pai asta-i Chanel 5 al recaderilor.In loc sa bei si tu o tuica de pufoaica,o slibovitza,dupa care sa borasti prin toata casa si sa exclami intruna ''ai rau mi!...ai rau mi!''.

Problema cu care va trebui sa lupti de acum ii cand vine Michidutza si iti sopteste:''Ai vazut ca n-o fost prea rau ultima data,ia de bea un pahar''Trebuie sa iti cauti niste ancore din momente naspa de dupa baut ale existentei tale si sa ti le insurubezi in creier...ca tot lasatul de baut cam de acolo pleaca,de la ''ai rau mi!...''...ca daca imi era bine de ce m-as mai fi lasat?La mine ultima recadere a durat cinci ani,dar cine ar vrea sa invete ceva de la altii...toti vor sa invete din greselile lor.

Cand iti mai vine pofta poti da un telefon cuiva,chiar si lui Danisoru...sau foloseste reteta urmatoare :)
http://www.220.ro/funny/Vrei-O-Bere-Rece/wk9F0rc17o/

Acum ca totu-i foarte clar,sa iti arat si calea cea dreapta:}
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 12 Mai 2017, 09:02

M-a amuzat reteta, multumesc Dani.
Ai scris foarte plastic, iar poza de sus te reprezinta frumos. Cu totii ne dorim sa invatam din greselile altora, dar se pare ca cel mai bine invatam doar din greselile noastre. Este o lectie si asta.

george_41
Senior
Senior
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde george_41 » 12 Mai 2017, 14:44

Salutare Dorule,

aseara am revazut un film si ma gandesc sa ti-l recomand.Dar, pentru ca sunt mai sucit, intai iti recomand alt film. Deci, daca tot vine week-end-ul, chiar daca le-ai mai vazut, te sfatuiesc sa le mai vezi o data in ordinea asta.
Cauta pe google asa:
1. The secret subtitrat in romana
2. The shift wayne dyer subtitrat in romana.

Vizionare placuta.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 12 Mai 2017, 16:35

Uite ca mi-ai s-au umezit ochii, Dorut, la propriu, citind ceea ce ai scris:"alaturi de tine, simt protectie...' si asemeni tie simt si eu fata de altii...Poate si asta a fost unul dintre motivele pentru care mi-am inecat frica, nesiguranta, golul din sufletul meu, inpahar..cine stie...Poate ca de aceea ii spuneam copilul meu ca as fi frut sa fie un canguras pe care sa-l tin mereu la piept ca
sa-l protejez si sa nu simta ca mine niciodata...Poate...Dar ce importanta mai are acum?Important este ca AM INTELES, ca indiferent de trairi, de tristeti sau bucurii(pt ca si astea sunt la fel de priculoase ca si tristetile pt noi) nu trebuie sa bem AZI.😉
Numai AZI, miine, vedem noi ce va mai fi.😉🙂
Totdeauna cind mi-am propus sa nu mai beau toata viata mea, am esuat, pe cind NUMAi AZI, cine nu poate?Chiar si eu am
putut si sunt sigur ca si tu, Dorut!😉🙂
Stii ceva? As vrea sa fii si tu un pui de cangur ca sa te protejez si pe tine si uite, mi s-a facut pielea gaina!😘😉🙂👍

PS Ia sa gasim noi si o melodie frumoasa pt ca si aici ne asemanam la gusturi!🙂👍

https://www.youtube.com/watch?v=9lzEG_vgato

PS Nu-ti fa griji, Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel si te-a ajutat deja, gasindu-ne pe noi...😉😇
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 13 Mai 2017, 12:08

Buna ziua tuturor!

Iti multumesc George pentru cele doua recomandari. Filmul "The Secret" l-am vizionat cu mult timp in urma, dar imi este mult mai prielnic in aceasta perioada. Pe al doilea l-am gasit aseara pe internet, este profund si bine intemeiat. Iti multumesc pentru cele doua recomandari. Sa stii ca m-ai facut sa realizez un mare beneficiu. Cel al filmelor motivationale. Ele chiar ajuta, stii? Gasesti extrem de multe povesti spuse sau povestite pe google, sfaturi medicale, documentare emotionante, etc. Toate vorbind despre lumea viciilor de tot felul. Sa nu ezitam nicicand sa invatam din ele, mai ales in momentele cele mai grele.

Apreciez enorm fiecare mana intinsa, fiecare ajutor!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 13 Mai 2017, 12:28

Am plans de multe ori citind sau scriind despre boala aceasta, Iliuta. Ma emotioneaza neputinta atunci cand totusi dorinta exista, empatizez mult cu durerea celor de aici.. Nici nu ne dam seama cat de chinuit ne este sufletul uneori, ce zbucium exista in noi, ce frustrari ne incearca... ambitia si dorinta darza de a ramane totusi abstinenti. Zi de zi. Nu stii pana nu incerci, nu simti pana nu traiesti asta.
Doar AZI, doar AZI, doar AZI nu beau. E ceea ce imi repet acum. Mai sunt si activitatile de peste zi, desigur. Ele ma ajuta sa imi tin mintea sanatoasa si suferinta putina.
Sa stii ca e cumplit sa te gandesti ca pentru o viata intreaga.. ei bine, nu ai mai putea sa stii cum poate fi acel ceva... orice! In cazul nostru, alcoolul. Dar supravietuim foarte bine fara sa putem incerca sau avea atat de multe lucruri! Si nici macar nu simtim, nici macar nu ducem dorul, nici macar nu ne dorim. Diferenta o vad in constiinta faptului ca am stiut candva ce inseamna acest viciu, i-am preferat euforia intr-un mod atat de las, iar acum cand simturile ne sunt treze, ne dorim ca realitatea sa ne intampine mai usor uneori.. Asta ne este viata. In filmul de aseara citeam acest lucru: "suntem sclavi pe acest pamant, avem o misiune de indeplinit...". Suna destul de drastic, nu? Nu sunt neaparat de acord cu acest lucru, cert este ca viata aceasta cel putin ne este daruita o singura data... Este crudul adevar. Si atunci? De ce sa plangem dupa otrava aceasta numita alcool? De ce sa nu ne bucuram de ce putem avea si ne face bine mai ales?
Intrebari, intrebari...
Imi permit doar aici, doar cand stiu ca ma asculti, doar cand stiu ca nimeni nu ma judeca...
Iti multumesc in mod special pentru blandetea din inima ta Iliuta.
Va multumesc tuturor!

PS: Iubesc ABBA, ai ghicit perfect. Un "evergreen" Iliuta! Pentru frumusetea ta.

https://www.youtube.com/watch?v=m5TwT69i1lU

Înapoi la “PREZENTATI-VA”