021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de george_41 »

Salutare Dorule,

aseara am revazut un film si ma gandesc sa ti-l recomand.Dar, pentru ca sunt mai sucit, intai iti recomand alt film. Deci, daca tot vine week-end-ul, chiar daca le-ai mai vazut, te sfatuiesc sa le mai vezi o data in ordinea asta.
Cauta pe google asa:
1. The secret subtitrat in romana
2. The shift wayne dyer subtitrat in romana.

Vizionare placuta.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna ziua tuturor!

Iti multumesc George pentru cele doua recomandari. Filmul "The Secret" l-am vizionat cu mult timp in urma, dar imi este mult mai prielnic in aceasta perioada. Pe al doilea l-am gasit aseara pe internet, este profund si bine intemeiat. Iti multumesc pentru cele doua recomandari. Sa stii ca m-ai facut sa realizez un mare beneficiu. Cel al filmelor motivationale. Ele chiar ajuta, stii? Gasesti extrem de multe povesti spuse sau povestite pe google, sfaturi medicale, documentare emotionante, etc. Toate vorbind despre lumea viciilor de tot felul. Sa nu ezitam nicicand sa invatam din ele, mai ales in momentele cele mai grele.

Apreciez enorm fiecare mana intinsa, fiecare ajutor!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Am plans de multe ori citind sau scriind despre boala aceasta, Iliuta. Ma emotioneaza neputinta atunci cand totusi dorinta exista, empatizez mult cu durerea celor de aici.. Nici nu ne dam seama cat de chinuit ne este sufletul uneori, ce zbucium exista in noi, ce frustrari ne incearca... ambitia si dorinta darza de a ramane totusi abstinenti. Zi de zi. Nu stii pana nu incerci, nu simti pana nu traiesti asta.
Doar AZI, doar AZI, doar AZI nu beau. E ceea ce imi repet acum. Mai sunt si activitatile de peste zi, desigur. Ele ma ajuta sa imi tin mintea sanatoasa si suferinta putina.
Sa stii ca e cumplit sa te gandesti ca pentru o viata intreaga.. ei bine, nu ai mai putea sa stii cum poate fi acel ceva... orice! In cazul nostru, alcoolul. Dar supravietuim foarte bine fara sa putem incerca sau avea atat de multe lucruri! Si nici macar nu simtim, nici macar nu ducem dorul, nici macar nu ne dorim. Diferenta o vad in constiinta faptului ca am stiut candva ce inseamna acest viciu, i-am preferat euforia intr-un mod atat de las, iar acum cand simturile ne sunt treze, ne dorim ca realitatea sa ne intampine mai usor uneori.. Asta ne este viata. In filmul de aseara citeam acest lucru: "suntem sclavi pe acest pamant, avem o misiune de indeplinit...". Suna destul de drastic, nu? Nu sunt neaparat de acord cu acest lucru, cert este ca viata aceasta cel putin ne este daruita o singura data... Este crudul adevar. Si atunci? De ce sa plangem dupa otrava aceasta numita alcool? De ce sa nu ne bucuram de ce putem avea si ne face bine mai ales?
Intrebari, intrebari...
Imi permit doar aici, doar cand stiu ca ma asculti, doar cand stiu ca nimeni nu ma judeca...
Iti multumesc in mod special pentru blandetea din inima ta Iliuta.
Va multumesc tuturor!

PS: Iubesc ABBA, ai ghicit perfect. Un "evergreen" Iliuta! Pentru frumusetea ta.


https://www.youtube.com/watch?v=m5TwT69i1lU
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Doru nu m-ai fi trist, te rog, imi doresc sa revii tu, cel care mi-ai facut sufletul fericit cand te citeam, te rog.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna seara prieteni dragi!

"What a wonderful world" este un blues ce transmite speranta prin versuri si melancolie prin lirismul sau in egala masura.. Iti multumesc Maria pentru gandul bun, plin de grija. Sunt bine, mi-e bine. Din ce in ce mai bine..! Sper ca si tu.

Daca stau bine si ma gandesc, e chiar un privilegiu sa putem imbatrani cu tot cu probleme! Minunat scris Iliuta.
Si eu ador sa dansez. Dansul imi creeaza o stare atat de buna, de fiecare data. Luna aceasta voi avea si eu o petrecere, abia astept.. ! Iti multumesc pentru dedicatie, a fost in asentimentul zilei de astazi.
Iti doresc distractie maxima Iliuta!

PS: Voi trimite rezumatul unei carti citite saptamana aceasta. Doresc sa impartasesc cu voi tot ceea ce simt, cunosc si traiesc cu privire la aceasta boala.
Ultima oară modificat 13 Mai 2017, 20:17 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

"In sfarsit fara alcool – Metoda usoara a lui Allen Carr"
• Alcoolul va ameteste! Acesta este efectul care creeaza dependenta;
• Alcoolul va deshidrateaza;
• Singura diferenta reala intre heroina si alcool este ca alcoolul e legal;
• Percepem alcoolul ca pe o “euforie”, cand de fapt este doar o “devastare”;
• Societatea noastra nici macar nu concepe ca un alcoolic care a atins nivelul cel mai de jos sufera de o boala cumplita;
• Va mai amintiti cand v-ati trezit ultima oara perfect odihniti dupa sase ore de somn, debordand de energie, simtind ca nu aveti nici o grija si asteptand cu nerabdare o noua zi palpitanta pe aceasta planeta?;
• Pentru mine “metoda vointei” este oricare alta metoda, mai putin cea usoara. Din fericire, nu e o alegere reala. Ba chiar, spre surprinderea mea, am fost cel mai castigat tocmai la capitolul curaj, incredere, respect de sine si energie. Cea mai puternica dintre toate metodele a fost bucuria de a trai!;
• Devenise un efort sa ma ridic din pat in fiecare dimineata, si indiferent cat de mult as fi dormit, ma simteam intotdeauna obosit;
• Cea mai importanta in viata este sanatatea. Numai daca va simtiti puternici si sanatosi fizic si mintal puteti sa va bucurati de placerile vietii la maxim. Singura diferenta intre trecut si prezent este ca intre timp am incetat sa-mi mai otravesc corpul in fiecare zi. M-am simtit ca si cum as fi scapat dintr-o lume narcotizata, ca un cosmar alb-negru plin de teama si depresie, intr-o lume stralucitoare si colorata, plina de incredere, sanatate si libertate;
• Doresc sa va schimbati dintr-un motiv absolut egoist, acela ca: VA VETI BUCURA MULT MAI MULT DE VIATA;
• Convingerea ca suntem slabi si incompleti este ceea care ne creeaza nevoia de alcool, iar iluzia ca acesta compenseaza slabiciunea noastra ne face dependenti de el;
• DACA NU INLATURAM NEVOIA, GOLUL RAMANE – aceasta este diferenta dintre leac si recuperare;
• Orice doctor care-si merita titlul o sa va spuna ca sistemul imunitar este cea mai puternica arma de care dispuneti atat pentru prevenirea, cat si pentru tratarea bolilor;
• Ar fi un miracol daca n-am ajunge sa gustam niciodata acea prima bautura. Nu conteaza cand o facem, si nici de ce. Insa acel prim pahar este cea mai ingenioasa fateta a capcanei: are un gust ingrozitor;
• Noi suntem fiinte inteligente si rationale. Am fost pacaliti sa credem ca adultii beau alcool pentru ca le place gustul. Probabil ca aspectul cel mai demn de mila al alcoolismului este cat de mult putem sa ne chinuim sa ne placa alcoolul;
• Alcoolul este rezultatul materiei vegetale care a trecut de faza de putrefactie sau descompunere si a inceput sa fermenteze. ESTE O OTRAVA PUTERNICA SI ARE UN GUST ORIBIL!;
• Alcoolul reduce frica: ALCOOLUL NU VA DA CURAJ!;
• Sa fie clar, alcoolul nu inlatura stresul. Dimpotriva, il cauzeaza. E o greseala sa descrieti drogurile ca pe ceva care va relaxeaza;
• Un alcoolic vrea sa bea intotdeauna mai mult!;
• Trebuie sa intelegeti de ce beti;
• Totusi, atata timp cat e abstinent, betivul trebuie, din cine stie ce motive, sa se abtina in loc sa-si fac poftele. Iata adevarata nefericire!;
• Alcoolul este o substanta chimica ce provoaca depresie si otraveste. Ne distruge atat mental, cat si fizic. Ametindu-ne, ne adoarme toate instinctele si ne rapeste bucuria de a trai. Pe scurt: ne face sa ne dorim moartea;
• Adevarata problema este nehotararea. Trebuie sa retineti ca nimeni nu va forteaza sa beti. Nimeni… in afara de voi;
• Frica de golul ramas in urma alcoolului este cea care-i face pe alcoolici sa se teama sa bea mai putin sau deloc;
• In societatea de azi alcoolul este cauza principala a nefericirii. Daca beti alcool ca sa puteti face fata problemei nu veti trata niciodata cauza reala a nefericirii;
• Cum ar putea un dependent de otrava sa fie fericit?;
• Odata ce inteleg ca alcoolul nu este placerea, sprijinul sau prietenul pe care au ajuns sa-l creada, ci DEVASTARE, teama de a nu mai bea niciodata dispare;
• De ce ar vrea cineva sa bea un drog otravitor, care creeaza dependenta si are un gust otravitor; un drog care ii va scurta viata, ii va slabi sistemul imunitar si concentrarea; un drog care ii va distruge sistemul nervos, increderea in sine, curajul si abilitatea de a se relaxa?;
• Nu va ganditi ca “N-o sa mai pot bea niciodata”, ci imaginati-va cat de minunat va fi cand veti inceta sa va mai otraviti;
• Va vindecati de alcoolism in momentul in care dorinta de a bea alcool dispare permanent. Leacul este instantaneu si complet;
• Trebuie sa vedeti alcoolul asa cum este el de fapt, fara fascinatia reclamelor. Astfel veti elimina pentru totdeauna tentatia de a bea. Probabil ca ideea de a va lasa pentru totdeauna de bautura inca vi se pare descurajatoare. Va inteleg. Asa mi se parea si mie. Nu neg ca e nevoie de mult curaj ca sa infruntati o asemenea teama. Insa va garantez ca, daca va faceti curaj, puteti scapa de cosmarul fricii si depresiei. In cazul alcoolului exista doar suferinta eterna;
• Atunci cand am scapat de dependenta, m-am asteptat ca cele mai mari beneficii sa le inregistrez la nivel fizic si financiar. Totusi, am avut parte de cateva beneficii neasteptate. Unul a fost ca mi-am recapatat respectul de sine. Apoi, libertatea: viata mea nu mai este dominata de ceva odios. Ce fel de hobby o mai fi si asta atunci cand iti poti ocupa timpul cu el, te face sa te rusinezi si sa fii nefercit, iar daca nu poti, te face sa te simti privat si nefericit? Pe langa respectul de sine si libertate, mi-am recapatat curajul si increderea in mine. Insa cel mai mare castig a fost de departe efectul combinat al tuturor celor de mai sus: FERICIREA! Acesta este singurul drog de care merita sa fiti dependenti!;
• Daca v-a disparut pofta de alcool, nu veti mai dori sa beti alcool din cand in cand. Daca va e pofta ocazional, sunteti deja dependent;
• Metoda usoara presupune ca urmeaza sa obtineti ceva minunat;
• Cat timp veti continua sa fiti dependenti, veti fi stresat;
• Reamintiti-va ca nu exista conceptul unui singur paharel. Chiar daca ar exista, cand l-ati bea? Anul viitor? Peste douazeci de ani? Chiar vreti sa va petreceti restul vietii asteptand urmatoarea doza de otrava?
Ultima oară modificat 13 Mai 2017, 20:17 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Cala
Veteran
Veteran
Mesaje: 204
Membru din: 10 Mar 2017, 11:22

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Cala »

Buna dimineata! Da, alcoolul este legal si tigarile sunt legale. L-am citit pe Allen Carr cand am vrut sa ma las de tigari. Nu m-am lasat, dar le-am redus deoarece nu se mai fumeaza in toate spatiile. Eu as fi foarte bucuroasa daca nu s-ar mai comercializa, nici alcoolul, nici tigarile.
O zi de primavara frumoasa!
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Hoinarim printre vise, prin viata cautand mereu ce? Fericirea sau macar bucuria de fiecare zi. Deschid acum fereastra, e suficient sa respir aer curat. O frunza se misca in bataia vantului, o vrabiuta ciripeste vesel, cerul e senin, iar eu.. poti sa le zambesc acum oamenilor! Ei sunt semenii mei. Nu au intotdeauna puterea sa zambeasca poate, ii doare uneori ceva, aproape ca le poti simti bucuria sau suferinta .. Dar, cel putin unii dintre ei, PUTINII dintre ei poate, au invatat sa traiasca cu respect fata de darul primit, fata de VIATA primita. Atunci, vin intrebarile:
- Hei, DE CE SA BEI?, intreaba Constiinta.
- Pai, chiar nu stiu, raspunde Nestiinta.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Mi-e peste putinta sa pot cantari tot ceea ce inseamna o RECADERE draga Mircea. Ea ar putea fi evaluata la adevarata ei valoare doar in functie de constructia interioara a fiecaruia dintre noi. Numarul unor recaderi ne poate face de fapt mai constienti de PUTEREA ABSTINENTEI. Eu asa cred. Cu cat traim mai mult fara alcool, cu atat mai senini devenim si practic, ne indragostim de aceasta stare. Uneori, pentru perioade mai lungi sau mai scurte, iar alteori.. pentru tot restul vietii.

Iliuta, iti dau dreptate in toate, mereu. Alcoolul nu e pentru adicti. Mi-e clar asta acum. ABIA acum! Abstinenta o vad ca pe un loz in plic. Doar diminetile limpezi iti pot garanta norocul. Ele iti aduc de fapt lozul castigator propriei tale constiinte. Nimanui altcineva. Daca tot simtim nevoia de dependenta, cel putin sa fie o dependenta benefica vietii noastre. Putem alege tot ce ne poate bucura sanatos: muzica, sport, filme, carti, rugaciuni, familie, prieteni, FORUM! Voi incerca cate ceva din fiecare: zi de zi. Iti garantez!

Buna Cala. Sa stii ca citesc de ceva vreme literatura care ma ajuta sa inteleg mai bine adictia de alcool. Ajutorul desi subtil, el schimba in profunzime destul de bine. Viziunile imi sunt altele, gandurile altele.. Incerc o atentie mai mare a detaliilor acum, pasesc mai atent printre principii, caut sa corectez cand mai gresesc, nu las nimic la voia intamplarii.. Imi doresc sa fiu un om mai bun decat ieri si mai bun decat am fost azi.
https://www.youtube.com/watch?v=_aLVgEy3JoQ
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Si eu Iliuta. Iubesc si admir tot ce insemni in calitate de om. 😘
Ma bucur ca iti place melodia. Are un mesaj extrem de generos si frumos. 😍
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns