021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Esti fenomenal, ca de obicei Iliuta! Ma mandresc cu prietenia ta, esti pansament pentru sufletul meu. Mereu. Si "gift-ul" oferit.. superb! S-a asortat perfect cu dimineata orasului meu, cand a nins atat de frumos...! Eu sa stii ca nu am despodobit bradul. Nu inca. Nu pana nu vine iarna de-a binelea. Numeste-ma nostalgica. Nu stiu. Poate.. Nu uita insa ca am doi baieti care iubesc prin traditie acest anotimp, cu tot ceea ce inseamna el!
M-a amuzat copios bancul tau, am ras instananeu. Chiar ma gandeam cat de frumos ai stiut sa alungi tristetea unui cantec cu amuzament sincer. Ai umor, esti destept, esti de nadejde oricand! Un foarte bun prieten, inainte de orice! Iti multumesc! Fara tine, s-ar asterne uitarea aici... Aminteste-ti asta, mai ales!
Ultima oară modificat 14 Ian 2018, 00:11 de către Ambasador, modificat de 2 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

styx scrie:Cu drag Dora!😚
Îti doresc din suflet sa găsesti cât mai repede răspunsul la întrebări!
O zi minunată!
Iti multumesc din suflet, Styx. Ma regasesc in carte, imi place foarte mult. Si am senzatia ca voi gasi multe raspunsuri cu ajutorul ei. 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Mi-ai ghicit ideile Iliuta. Exact acesta imi era si gandul aseara, in timp ce iti scriam. Tu chiar esti iubit!
😘🤗😍
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Tudor. »

Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc pentru clip. Imi place mult mesajul din el!
Sper sa nu ne uiti, sa nu ne abandonezi de tot Tudor. Ne va fi dor de tine!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de HOPE »

Buna Dora!

La multi ani abstinenti iti doresc!💐
Demult voiam sa-ti scriu, insa n-am reusit. Imi pare rau, ca nu mai pot fi atat de activa pe forum cum eram la inceput. Probabil atunci era si nevoia de-a interactiona cu persoane care ma puteau intelege prin ce trec.
Ca si tine am trecut si eu prin toate etapele abstinentei. Cu framantari, cu intrebari, incertitudini, tristeti, amaraciune si cate si mai cate.
Tot ce pot sa-ti spun este ca nu cautam unde trebuie. Puterea este in tine, acolo trebuie sa cauti! Sa te impaci cu tine, sa fii sincera cu tine. Abstinenta nu ti-o poate da nimeni, reursele le gasesti in tine.

Abstineta usoara iti doresc! Cu drag, Hope!😘
Fa Rai din ce ai!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Buna ziua Dora.
Si din punctul meu de vedere este la fel cum scrie Hope. Puterea de a ne abtine sa bem, este doar in noi.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Buna,

Ma bucur ca au scris colegele inaintea mea, sint in asentiment cu eie in special cu remarca " ca nu cautam unde trebuie ".

Dora, eu cred ca tu ai invatat suficient ( poate chiar mai mult decat ar fi fost necesar in cazul tau ), dar tu inca nu ai realizat asta.

Daca percepi termenul de " abstinenta " ca in dictionar, nu mi se pare potrivit in titlul topicului tau. Asta e doar parerea mea, nu vreau sa te supar, incerc sa-ti faci mai acceptabila abstinenta. Suna ca si cum un bolnav si-ar dori tratamentul, nu sanatatea. Ca si cum un supraponderat isi doreste regimul sau un diabetic insulina. Cam masochist.

Daca percepi " abstinenta " ca pe o libertate ce ti-o onferi tie, prin faptul ca alegi tu insati sa nu consumi in alcool ( deloc sau abuziv, in functie de cum sti tu ca e mai bine pentru tine ) si astfel o intelegi ca pe o alegere si nu ca pe o impunere, aceasta dorinta a ta cred ca va fi mul mai usor de indeplinit de catre tine, ca doar tu poti sa o faci, noi si forumul te incurajam si ajutam doar.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de HOPE »

Airam scrie:Buna ziua Dora.
Si din punctul meu de vedere este la fel cum scrie Hope. Puterea de a ne abtine sa bem, este doar in noi.
Maria, abstinenta nu trebuie considerata abtinere! Abstinenta este un mod de a trai, senin si constient intreaga viata, calatorie paralela cu alcoolul. Fiecare cu drumul sau, eu asa o vad. A te abtine este un mod conditionat de a percepe abstinenta. Un fel de setare a creierului cum ca o data candva vei mai putea bea.
Faptul ca ne aflam aici este ca am constientizat ca avem o problema, problema legata de consumul abuziv, mai mult sau mai putin, n-a contabilizat nimeni cat trebuie sa bei ca sa fii considerat alcoolic. Sa-ti impui sa nu mai bei, sau si mai rau, sa-ti impuna altcineva sa nu mai bei este o mare greseala dupa parerea mea.
Fa Rai din ce ai!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

@Ilie - daca " pe usact " inseamna " in mlastina " ti-as da dreptate, si oricum sint in spatele tau undeva departe, un mic punct la orizont.
Scrie răspuns