021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Important pentru mine, este ca nu beau, nu conteaza cum s-o numi, abtinere sau abstinenta...nu conteaza diferenta dintre cele doua. Conteaza, doar faptul ca nu mai beau si ca reusesc sa traiesc frumos, fara bautura.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

HOPE scrie:Buna Dora!

La multi ani abstinenti iti doresc!💐
Demult voiam sa-ti scriu, insa n-am reusit. Imi pare rau, ca nu mai pot fi atat de activa pe forum cum eram la inceput. Probabil atunci era si nevoia de-a interactiona cu persoane care ma puteau intelege prin ce trec.
Ca si tine am trecut si eu prin toate etapele abstinentei. Cu framantari, cu intrebari, incertitudini, tristeti, amaraciune si cate si mai cate.
Tot ce pot sa-ti spun este ca nu cautam unde trebuie. Puterea este in tine, acolo trebuie sa cauti! Sa te impaci cu tine, sa fii sincera cu tine. Abstinenta nu ti-o poate da nimeni, reursele le gasesti in tine.

Abstineta usoara iti doresc! Cu drag, Hope!😘
Buna draga HOPE. Iti multumesc pentru urari si pentru incurajari. La multi ani frumosi si abstinenti iti doresc!
Pentru cei ca mine, care inca isi cauta rolul si rostul in abstinenta, este foarte importanta informatia primita de la cei cu vechime si nu numai.. Eu una absorb tot cu nesat, ma hranesc si ma incarc sufleteste cu tot ceea ce imi scrieti.
Ah, era sa scriu o prostie. Cum ca noi abstinentii am fi uneori mici eroi.. Uita ce am scris, te rog. Eroi sunt cei ce nu pot vedea lumea aceasta, eroi sunt cei ce nu pot traversa pamantul in lung si lat pe propriile lor picioare, eroi sunt cei din sectiile de oncologie, eroi sunt copiii din tarile subdezvoltate, eroi sunt cei ce cu adevarat sufera dincolo de ratiune. Ei sunt cu adevarat EROI.
Ma simt o mica furnicuta un malaxorul vietii si incerc ce? Ah, da...! Incerc sa iti salvez mental frumosul sfat. Acela de a-mi gasi centrul meu propriu energetic, de a-mi gasi impacarea, de a ma salva in defintiv singura! Incerc asta, stii? Zi de zi. Uneori insa, pur si simplu nu ajunge.. ! De ce oare?
Iti multumesc!
Ultima oară modificat 18 Ian 2018, 23:57 de către Ambasador, modificat de 4 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Airam scrie:Buna ziua Dora.
Si din punctul meu de vedere este la fel cum scrie Hope. Puterea de a ne abtine sa bem, este doar in noi.
Buna Maria.
Devii o piatra nestemata aici, pe forum. Sper sa ii poti fi aproape lui Catalin in perioada aceasta... cumva! Stiu ca ati fost mereu mai prieteni.
Ai dreptate. Puterea este doar in noi cum bine spui, dar nu fara o mana intinsa cateodata.. Si energia aceasta a noastra e ca un buget. Mai saraceste si el cateodata, iar atunci, atunci ai nevoie de un prieten. Nu crezi?
Te pup si sper ca esti bine!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

sobrichet scrie:Buna,

Dora, eu cred ca tu ai invatat suficient ( poate chiar mai mult decat ar fi fost necesar in cazul tau ), dar tu inca nu ai realizat asta.

Daca percepi termenul de " abstinenta " ca in dictionar, nu mi se pare potrivit in titlul topicului tau. Asta e doar parerea mea, nu vreau sa te supar, incerc sa-ti faci mai acceptabila abstinenta. Suna ca si cum un bolnav si-ar dori tratamentul, nu sanatatea. Ca si cum un supraponderat isi doreste regimul sau un diabetic insulina. Cam masochist.

Daca percepi " abstinenta " ca pe o libertate ce ti-o onferi tie, prin faptul ca alegi tu insati sa nu consumi in alcool ( deloc sau abuziv, in functie de cum sti tu ca e mai bine pentru tine ) si astfel o intelegi ca pe o alegere si nu ca pe o impunere, aceasta dorinta a ta cred ca va fi mul mai usor de indeplinit de catre tine, ca doar tu poti sa o faci, noi si forumul te incurajam si ajutam doar.
Sobri, daca imi recomanzi sa imi schimb titlul topicului meu... ei bine, nu as prea dori sa o fac! El reprezinta strigatul meu sincer de ajutor intr-un moment cand ma simteam la limita cu motivatia, un moment cand imi doream sa pun punct unei vieti in total dezacord cu dorintele mele interioare, frumoase. In fine. Nici daca as vrea nu as putea schimba titlul pentru ca ar insemna sa ma mut automat pe un topic nou, iar eu nu imi doresc acest lucru. Tin la suferintele si bucurille mele de sub aceasta "umbrela protectoare". Tin la aceasta abstinenta. Doar nu ma vrei alta, nu?

Ei bine, da. Din pacate! Cred ca ai stiut sa imi citesti putin sufletul. Nu cred ca abstinenta mea tine de un sentiment de libertate, ci mai degraba de o impunere. De aici cred, si framantarile mele constante.. Percep abstinenta ca pe o obligatie, nu ca pe o dorinta sincera. Ambitioasa din fire, trag de ea, trag de mine, dar fara pic de credinta de fapt. Ce ciudat, nu? Imi reuseste totusi. Intrebarea mea este: pana cand Sobri?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

ilie scrie:
Ups de ce venisem eu aici?Sa te salut Doruta si sa te intreb cum stam cu scuba diving...😂😂😂
Un prieten adevarat stii prin ce se verifica Iliuta? Ai sa razi, dar cred ca prin puterea asemanatoare si uneori simultana a gandurilor. Cred ca in traducere libera, se numeste telepatie.
Iti multumesc de salutul calduros. Stiai ca mi-e frica sa inot? In tinerete, mai exact in adolescenta, am fost abandonata de cativa prieteni in Marea Neagra, langa o geamandura. La un moment dat, cateva alge adunate in jurul lantului, m-au facut sa alunec pur si simplu in intunecimea acelei ape fara sfarsit... Am fost salvata la limita de catre un salvamar, insa de atunci, apa adanca imi provoasa temeri imense. A fost doar o paranteza Iliuta drag. Are insa legatura si cu raspunsul. Stiu sigur ca mi-ar fi frica sa fac acele scufundari, dar acceptul meu oferit provocarii tale spune multe. Sunt semne ca nu imi doresc sa ma scufund. Nicicum. Nu incetez sa imi doresc ajutor constant si pretios. Asa cum este cel oferit de tine Iliuta. O raritate pentru mine.
Sunt bine, sunt neobosita in a considera abstinenta prioritatea mea constanta! 😘
Demult imi doream sa te intreb. Dar tu esti bine Iliuta??
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata,

Mama ce direct m-ai luat, Dora! Ma bucur ca ai facut-o, vreau sa lamuresc acest aspect. Exact ce m-a retinut sa nu-ti scriu despre asta pana acum. Nu sa schimbi titlul topicului am vrut sa-ti transmit, am vrut sa-ti faci abstinenta mai acceptabila. Sa nu o mai vezi ca pe o obligatie, ca pe ceva ce TREBUIE facut. Cred ca ti-ar fi mai usor s-o consideri ca pe o alegere a ta. Ca si similitudine, poate nu cea mai potrivita, ar putea fi pescuitul meu. Cu siguranta nu mi-ar mai placea sa merg la pescuit daca ar TREBUI sau as fi OBLIGAT cumva, indiferent de motive, sa fac asta. Oricum, vad ca ai inteles de fapt ce am vrut sa spun, o dovedeste sinceritatea ta spre finalul raspunsului.

Am inteles de ce ti-ai ales acest titlu atunci cand l-ai deschis si mi se pare ca a fost unul potrivit, dar dupa cum te vad eu acum parca ar merge un semn de intrebare in loc de punct la sfarsit. E doar parerea mea. Cel mai probabil ca la un moment dat titlul nu va mai fi de actualitate si va trebui sa trecem la capitolul urmator, asta este evolutia si se intapla independent de dorintele noastre. Cine crede ca el nu se schimba se inseala. Deci eu nu-ti recomand nici sa-l pastrezi, nici sa-l schimbi. Va fi alegerea tadaca si cand vei face asta. No, bun. Cu titlul sper ca ne-am lamurit.

Acum ne luam de intrebarea : " Doar nu ma vrei alta, nu? " - ti-am zis ca-mi place de tine asa cum esti, adica genul ambitios care cauta raspunsuri. Asa este, vreau sa ramai asa. Ai scris intr-un raspuns anterior pe undeva pe la mine in topic ca ai multe intrebari, si mai si cauti altele noi. Asa ca daca reusesti sa scapi de framantarea asta cu abstinenta, care simt ca te cam macina, sint linistit ca vei ramane mult timp " asa cum esti " din acest punct de vedere, chiar daca vei renunta la abstinenta.

Si acum, te cert putin ( chiar daca nu sint cel mai in masura sa o fac ). Nu ai fost atenta la lectii. Este gresita intrebarea " pana cand Sobri? ". Raspunsul nu poate fi decat unul trist, chiar daca va fi reprezentat de o valoare mare. Cu cat mai mare va fi valoarea, cu atat mai amara va fi remuscarea. Incerci sa pui altfel intrebarea astfel incat sa permita si raspuns pozitiv, sau o scriu eu si te invit la sesiunea din toamna? Ai voie sa te inspiri din forum, sa-i intrebi pe colegi sau sa suni un prieten. Nu cred ca va fi nevoie. De fapt greseala asta care ai facut-o acum, cred ca o cam tot faci. Cred ca pui intrebarile gresit, de-aia nu prea gasesti raspunsuri.

Dora, sper ca nu te-am suparat. Ma deranjeaza sa vad ca te macina starea asta si pe mine nu, eu fiind si novice pe aici. Nu cred ca poti fii foarte impacat cu gandul cum ca ai obligatia sa faci ceva, orice.

Maria a rezumat intr-un rand toata polologia mea " Conteaza, doar faptul ca nu mai beau si ca reusesc sa traiesc frumos, fara bautura. ", asa ca daca ai inteles ce a scris ea nu mai are rost sa citesti tot ce am scris eu intr-o ora si ceva.

Mai vorbim, o zi usoara!


Weekend la maxim va doresc! https://www.youtube.com/watch?v=qdYwrFRxKH0
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de HOPE »

ilie scrie:Daaa, Hopisooor draga mea, bun punct de vedere pe care il traiesc si eu:PARALEL cu alcoolul, eu cu drumul meu, el cu drumul lui, pt ca PARALEL inseamna doua linii care oricit de mult le-ai prelungi niciodata nu se intilnesc...🤔😉 Sa mai ziceti voi ca nu sunt si eu scolit...😂😂😂😂😂😜
Si Hopisoor, ce surpriza placuta, si realizez inca odata cit buna, iertatoare si inteligenta esti...cit despre mine, in timpurile de demult mi se cam face rusine...
Draga Sobri, nuuu, nu esti in spatele meu, nimeni nu este in spatele meu si intentionat am scris"alaturi" pt ca asta suntem toti aici, ALATURI mergind inainte pe drumul nou ales al ABSTINENTEI...🤔 Si nu conteaza anii de cind te lasi de baut conteaza numai ziua de AZI, crede-ma...🤔😉🙂👍

Ups de ce venisem eu aici?Sa te salut Doruta si sa te intreb cum stam cu scuba diving...😂😂😂
Va pup cu drag!

Nicidecum draga iliuta, esti prea generos cu complimentele. Din toate prin cate trecem nu avem decat de invatat.😉
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de HOPE »

Ambasador scrie:
HOPE scrie:Buna Dora!

La multi ani abstinenti iti doresc!💐
Demult voiam sa-ti scriu, insa n-am reusit. Imi pare rau, ca nu mai pot fi atat de activa pe forum cum eram la inceput. Probabil atunci era si nevoia de-a interactiona cu persoane care ma puteau intelege prin ce trec.
Ca si tine am trecut si eu prin toate etapele abstinentei. Cu framantari, cu intrebari, incertitudini, tristeti, amaraciune si cate si mai cate.
Tot ce pot sa-ti spun este ca nu cautam unde trebuie. Puterea este in tine, acolo trebuie sa cauti! Sa te impaci cu tine, sa fii sincera cu tine. Abstinenta nu ti-o poate da nimeni, reursele le gasesti in tine.

Abstineta usoara iti doresc! Cu drag, Hope!😘
Buna draga HOPE. Iti multumesc pentru urari si pentru incurajari. La multi ani frumosi si abstinenti iti doresc!
Pentru cei ca mine, care inca isi cauta rolul si rostul in abstinenta,
este foarte importanta informatia primita de la cei cu vechime si nu numai.. Eu una absorb tot cu nesat, ma hranesc si ma incarc sufleteste cu tot ceea ce imi scrieti.
Ah, era sa scriu o prostie. Cum ca noi abstinentii am fi uneori mici eroi.. Uita ce am scris, te rog. Eroi sunt cei ce nu pot vedea lumea aceasta, eroi sunt cei ce nu pot traversa pamantul in lung si lat pe propriile lor picioare, eroi sunt cei din sectiile de oncologie, eroi sunt copiii din tarile subdezvoltate, eroi sunt cei ce cu adevarat sufera dincolo de ratiune. Ei sunt cu adevarat EROI.
Ma simt o mica furnicuta un malaxorul vietii si incerc ce? Ah, da...! Incerc sa iti salvez mental frumosul sfat. Acela de a-mi gasi centrul meu propriu energetic, de a-mi gasi impacarea, de a ma salva in defintiv singura! Incerc asta, stii? Zi de zi. Uneori insa, pur si simplu nu ajunge.. ! De ce oare?
Iti multumesc!
Dora, asta a fost si moivul pentru care am intrat sa-ti scriu. "Ti-am vazut" zbaterea! Asemeni tie am fost si eu, m-am perpelit ca pestele pe uscat, desi aveam grija "sa ud" terenul.😜
E-adevarat, uneori nu ajunge, insa iti vei da singura seama ca uneori poate fi prea mult. Cel mai important este sa nu-ti pierzi credinta ca totul va fi bine, ca atunci cand zbuciumul asta va fi trecut, se va aseza in viata ta maingaietoare liniste.
Sper ca acest lucru sa se intample cat mai curand! Cu drag, Hope!
Fa Rai din ce ai!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Dora draga, suntem oameni, suntem sensibili, avem nevoie de cineva care sa ne ajute e drept.
Dar nu intotdeauna exista acea persoana, care sa ne inteleaga, care sa ne asculte, persoana careia sa-i putem spune prin ce trecem. Pentru noi femeile e si mai greu. Cate femei sau barbati inteleg aceasta boala, mai ales cand este vorba de o femeie care are probleme cu alcoolul? Ne excludem aici pe noi. Oamenii mai degraba sunt dispusi sa judece, decat sa incerce sa inteleaga, sau sa ajute pe cineva.
Am vorbit cu Catalin, este bine.
Te imbratisez draga mea.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna seara draga Hope, draga Maria si Iliuta drag! Buna seara prieteni!

Va multumesc pentru mesajele de incurajare. Le-am citit, doar ca nu am avut timp sa raspund. In weekend am fost la munte de unde m-am intors cu sentimente bineinteles, mult mai aeresite.. Aveam nevoie.

Iliuta, m-ai facut tare curioasa cu privire la serialul "Mom", asa incat l-am downloadat. Trebuia sa il vad!

PS: Femeile chiar pot fi minunate, nu? 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns