021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 09 Mar 2018, 00:20

Da Sobri. Sunt aici mereu. Chiar daca nu scriu!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 09 Mar 2018, 00:20

Buna Doruta, si haide sa facem si lecti si tu esti una care ma indemna sa scriu pe o hirie"intelepciunile " invatate din familia mea, ca nu cumva sa nu le uit.Aiveti perfecta dreptate si eu le scriu aici si cu siguranta ca daca le voi uita voi reciti aici si mi le voi reaminti....

Deci fara a-ti da tie vre-un sfat, Doamne fereste pt ca n-as mai indrazni in ruptul capului, daca as fi eu in locul tau si vb doar despre mine: m-as gindi ca ceea ce am invatat eu in familie chiar asa este si anume, facind acelasi si acelasi lucru asteptind un alt rezultat ar insemna sa fiu nebun, drept pt care trebuie neaparat sa incerc ALTCEVA pt ca ceea ce fac nu-i de ajuns......🤔🤔🤔🤔🤔
Si tot eu, auzind in stinga si in draptai cunoscindu-l personal pe Ovidelu mi-as spune, DA, acest om ma poate ajuta daca vreau sa-mi schimb viata si sa continui sa alerg in directia corecta a maratonului si nu in sens invers...🤔🤔🤔🤔🤔Asa cum am spus pt mine numai un psiholog fost adict ma poate intelege si ajuta ...de fapt eu am avut norocul asta aici pe Forum...🤔😇
Toate gindurile mele frumoase si incurajatore, ca de obicei, sunt alaturi de tine.
Ti pup!

Ps Sa stii ca linga mine pe Forum nu prietenii au fost linga mine ci eu linga ei...🤔🤔🤔
Ultima oară modificat 09 Mar 2018, 00:24 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 09 Mar 2018, 00:22

ma gandeam eu. nu-i cam tarziu la ora asta, te-ai uitat si tu la meciuri?

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 09 Mar 2018, 00:30

La meciuri, nuuu Sobri! Azi ... doar am primit flori! 😊

Iliuta....

.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 09 Mar 2018, 00:36

Voi alege un raspuns "private" inainte de orice! Bine, drag prieten?

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 09 Mar 2018, 00:39

nu cred ca cu mine vorbesti, dar e bine. te las ca mi se inchid ochii.
noapte buna si ai grija de flori daca vrei sa mai primesti.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Mar 2018, 00:49

Ma bucur mult Doruta si eu am primit gesturi frumoase care inseamna pt mine mai mult decit orice cadou...
Si pt ca este 8 Marie si este vb despre iubire sa repet aici la tine ceea ce mi-au spus niste prieteni veniti in vizita(ea trecind printr-un accident de masina groaznic in perioada vacantei, aproape era sa moara...desi este f sanatoasa si mereu a avut grija de sanatatea ei).
Revenind la subiect, mi-au spus ca un studiu de 75 de ani pe diferiti subiecti,facut de o prestigioasa univeritate americana, a ceea ce inseamna fericirea a concluzionat ca:
- sanatatea este pe primul loc
- fericirea nu poate exista daca esti singur...
-relaltia de cuplu este f importanta ca sa fie armonioasa
-prietenii au un rol esential in viata celor fericiti
- a se evita pe cit posibil supararile si a fi cit mai pozsitiv in viata. Apropos, eu n-am ascultat melodia pusa de tine cu mama si nici nu ascult "Ruga pt parinti"..etc, melodii de genul asta pt ca ma fac sa pling si nu mai vreau...Am plins destul pina acum, deci evit...🤔

Simple lucruri care nu m-au mirat deloc, eu avindu-le pe toate si tot nu ma consider fericit pe deplin...😂😂😂😂😂😂😂 Mai si glumesc Doruta, din cind in cind!😉
Noapte buna si vise frumoase!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Mar 2018, 00:56

Ma bucur mult Doruta si eu am primit gesturi frumoase care inseamna pt mine mai mult decit orice cadou...
Si pt ca este 8 Martie si este vb despre iubire sa repet aici la tine ceea ce mi-au spus niste prieteni veniti in vizita(ea trecind printr-un accident de masina groaznic in perioada vacantei, aproape era sa moara...desi este f sanatoasa si mereu a avut grija de sanatatea ei).
Revenind la subiect, mi-au spus ca un studiu facut de-a lungul a d75 de ani pe diferite persoane, studiu realizat de o prestigioasa universitate americanade , a ceea ce inseamna fericirea s-a ajuns la urmatoarele concluzii (eu scriu in mare doar ):
- sanatatea este pe primul loc
- fericirea nu poate exista daca esti singur ci doar in doi
-relaltia de cuplu este f importanta ca sa fie armonioasa
-prietenii , familia, au un rol esential in viata celor fericiti
- a se evita pe cit posibil supararile si a fi cit mai pozsitiv in viata.Apropos, eu nu am ascultat melodia pusa de tine despre mama asa cum nu ascult nici Ruga pt parinti, si alte melodii care ma fac sa pling...Am plins destul si nu mai vreau...😥🤔

Simple lucruri care nu m-au mirat deloc, eu avindu-le pe toate si tot nu ma consider fericit pe deplin...😂😂😂😂😂😂Mai si glumesc Doruta, din cind in cind!😉
Noapte buna si vise frumoase!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 09 Mar 2018, 05:28

Bun dimineața Dora! iti doresc o primăvară frumoasă și fără frică!
Nu poate să-ti fie frică de Viață, de frumos!
Asta înseamnă că tu esti cea care face alegeri... alegi frica-viața îți va fi un chin, alegi să te bucuri de viață si totul va părea mai senin, pacea sufletului tău va fi mai profundă... adictia poate deveni problema ta gravă doar în momentul în care alegi să aplanezi frica bând, va trece stiu asta, dar numai pe moment, după aceea va fi si mai rău. Alcoolismul este o boală progresivă si dacă de fiecare dată când încerc să trec peste o situație grea întind mâna spre pahar asta nu înseamnă decât că îi deschid portile larg.
Iubeste-te si nu îi da voie alcoolului să intre în viata ta!
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

sobrichet
Veteran
Veteran

Mesajde sobrichet » 09 Mar 2018, 08:17

Buna dimineata Dora!

Imagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”