021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Dora!

Ce matinala esti. Parerea mea este ca poti sa te lasi de baut, doar daca vrei.
Alcoolul, cum sa se lase el de noi...exista peste tot. Oriunde mergi se bea alcool.
Doar ca noi care vrem sa ne lasam de baut, ii dam ignore.
😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ca bine spui Maria. Sa dam ignore alcoolului este arma cea mai puternica. Este singura metoda de a-l alunga! Iti multumesc pentru raspuns. 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Ambasador scrie:PS: Mai am o intrebare.🙂 E adevarat ca un consumator social se duce dimineata catre o pastila, iar un alcoolic se duce catre un pahar? Asta sa fie diferenta oare?
Bună ziulica Dora!
Nu stiu ce face un consumator social, dar sigur un alcoolic se duce spre pahar... am fost acolo de multe ori. Multumesc lui Dumnezeu asa cum il inteleg eu că nu mai sunt.

Zi senină!
P.S Alcoolul nu renuntă la tine nici cand mori ca de aia se bea la pomană... de sufletul mortului! De-a râsu-plânsu...
P.P.S. Faza cu ignore nu tine pentru un alcoolic. E nevoie să constientizezi cât de rău îți face tie si celor de lângă tine si să nu te mai gândesti că poate, poate într-o zi... vei putea bea ”social!”, no way Jose! cel putin pentru mine nu a mers asa!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ce capsula inimoasa! Asta da sanatate!

Bun.
De ce nu, de astazi dau si eu startul la cateva din scrierile pretioase existente pe acest minunat forum! Desigur, cu ghilimelele de rigoare.

jameshetfield
Mesaj de asido1973 » 10 Ian 2010, 17:55

"In lupta aceasta cu alcoolul , doar noi putem sa ne ajutam , si stii de ce ? doar noi singuri ne-am dus acolo . De multe ori avem tendinta sa spunem , ca necazurile , pierderile unor bunuri , prieteni , apropiati , asta ne-a adus in aici ! Am devenit dependenti de alcool din motivul ala si ala ! Dar stii de ce am ajuns aici , dintr-un simplu motiv : Ne-a placut sa bem , si atat ! Asa ca nu mai bem . apoi avem multe alte lucruri frumoase cu care putem inlocui acest alcool , care nu ne face decat numai rau . Cred ca nu este altceva mai nociv , nu este altceva care sa distruga atat : familii , viata , sanatate , ne distruge creierul , ficatul , picioarele , mainile , absolut tot . Merita sa renuntam la el , mai ales cand ne gandim cat rau facem celor din jur !"
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

* Iliuta: "Mie mi-a placut acea senzatie de amagitoare placere, acea fuga de realitate , fuga de probleme si suparari etc ,care ma facea sa simt cel mai tare...din parcare...". Prima parte din tot ce ai scris Iliuta, s-a mulat perfect pe dorintele mele de atunci. Ma bucur sa descopar raspunsuri mereu si mereu. Iti datorez multe Iliuta si iti multumesc!

* Astazi, revin cu un nou paragraf pretios.
de tudor » 08 Feb 2010, 19:54
":) Salut Asido !.. S-a dovedit ca cei care nu si-au schimbat comportamentul de betivan, desi se abtin de la bautura, mai deveme sau mai tirziu se vor intoarce la baut si vor bea de data acesta mult mai distructiv ca inainte!Cunosc exmple destule care m-au ajutat aratindu-mi cum sa nu procedez daca -mi doresc sa ramin abstinent! Eliminarea sau atenuarea propriilor mele defectelor de caracter ,mi a reapropiat membrii familiei,prietenii.mi-am facut noi prieteni ,de data asta sinceri nu de pahar sau de interes , iar pentru locul de munca nu am de ce sa-mi fac griji atita timp cit imi aduc aportul suta la suta etc... si mai ales nu mai beau ,dovedindu-se ca se poate conta oricind pe mine indiferent cind si oriunde .Ceea ce ti-am scris aici nu este luat din carti sau reviste este pur si simplu propria mea viata care nu este ca in filme ,si nici nu mi-as dori sa fie, este o viata normala a unui om normal ,insa care a contientizat ca nu are voie sa bea dar care nu mai este obsedat de dorinta de a bea .As mintii daca nu as spune ca nu mai poftesc niciodata ,insa cu cit creste abstinenta mea poftesc din ce in ce mai rar.
Ai spus ca sa scriu ce fac zi de zi ca sa-mi pastrez abstinenta.Pentru tine este neinteresant pentru ca eu aplic in viata mea de fiecare niste principii simple pe care mi le-am insusit la Alcolicii Anonimi .PRINCIPIILE SINT:,acceptarea ca sint alcoolic dependent dar abstinent, onestitate bunavointa ,minte deschisa,modestie,,implicare,,speranta,incredere .credinta,iertare,compasiune, curaj,disciplina ,altruism,persverenta si nu in ultimul rind recunotinta ca nu mai mai sint ce am fost .Sint constient de faptul ca mai am de lucru cu mine dar acum imi este mult mai usor pentru ca nu mai beau si pentru ca nimeni nu ma mai poate jigni pentru ca nu are cum .Nu incerc sa indrept pe nimeni altul decit pe mine si asta imi este deajuns!"

* Mi-am dorit foarte tare sa aflu cateva raspunsuri prieteni. Cu voia voastra, voi relua intrebarile (sunt scrise de altfel si pe topicul lui Catalin).
1. Trebuie sa fie revelator clipa cand ai stiut sa spui cu adevarat NU alcoolului..! La voi cum s-a intamplat? Cu ce a fost umplut ultimul pahar? Cum a decurs acea zi, acel moment? Ce ati simtit? Va mai amintiti?
2. Din punct de vedere fizic cum arata un alcoolic "veritabil"? Are cineva curajul de a da o descriere? Daca priviti un om, cum aveti certitudinea ca este un consumator frecvent?

Multumesc prieteni!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Iliuta pentru raspunsul amplu. Mi-a placut mai ales cel de la punctul 1. 😘
Ma intrebi se relevanta intrebarii cu privire la aspectul fizic al persoanei care are acest oicei toxic.. Ei bine nu are. Curiozitatea mea s-a nascut de fapt in urma unei discutii despre alcoolism cu cineva care imi spunea senin ca toti consumatorii pot fi recunoscuti dupa anumite semne clare: ochi laptosi, injectati, respiratie urat mirositoare, labilitate psihica, umflarea fetei, etc. Am ramas putin pe ganduri tot intreband-ma, asa o fi?...
Oricum ar fi, confirm. Din pozele trimise esti frumos precum ai spus si nicicand n-as fi crezut vreodata trecutul tau. 😘

PS: Ma bucur mult Catalin ca ai trecut cu bine de acest weekend. Vei vedea, pragmatismul tau te va intari de fiecare data si cat de curand vei deveni un abstinent notoriu. 😬
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni! Navigam zilele trecute pe internet, curioasa fiind cam cum ar arata o sedinta AA. Iata ce am gasit:

"O seară cu Alcoolicii Anonimi, românii care se chinuie să renunţe la băutură

Un articol scris în cadrul campaniei „Industria alcoolului, partea goală a paharului”.
Rugăciunea pentru seninătate în variantă scurtă spune:
Doamne, dă-mi seninătatea de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba, curajul de a schimba lucrurile pe care pot să le schimb şi înţelepciunea de a şti să le deosebesc.
Anonimii cu probleme din România
Dar să ne întoarcem la întânirea alcoolicilor anonimi din Timişoara. În jurul unei mese lungi stau șapte bărbați de vârste diferite. Al optulea, care pare cel mai în vârstă, stă la distanță, într-un fel de exil. Din grup fac parte și femei, dar nu sunt prezente acum.
Întâlnirea e evident găzduită de o locație parohială a bisericii catolice. Pe mobilierul ornat cu însemne creștine stau sfinți expresivi din ghips pictat, iar în cuier sunt agățate sutane și alte veșminte liturgice. Numeroase sticle cu apă și suc se văd peste tot, parcă pentru a dovedi că aici alcoolul nu are intrare. Lipite direct pe perete, stau câteva dintre aforismele tematice cum este:
AA funcționează pentru cei care cred în Dumnezeu, AA funcționează și pentru cei care nu cred în Dumnezeu, dar AA nu funcționează pentru cei care se cred Dumnezeu.
Exact ca în filme. Bărbații se prezintă cu prenumele anonim și cu sintagma „sunt alcoolic”.
Cel mai vechi în grup este Adi, care vine aici de 13 ani:
„Nu mai beau de mult, dar mă simt dator să vin la grup ca să îi ajut pe alții care trec prin asta. Recunosc, mi-am făcut un ritm de viață să vin, așa cum altădată îmi făceam programul în jurul sticlei”, spune veteranul.
La AA se respectă regulile. Nu se discută despre chestiuni controversate ca politica, fotbalul, religie și tot ce ar putea să tulbure buna înțelegere între membri. Aici fiecare își spune povestea și se concentrează pe salvare. Alcoolicul găsește mereu pretexte să bea: ba că a pierdut echipa favorită, ba că plouă, ba că nu plouă, descrie plastic situația Adi.
„Așa am ajuns să beau 7-8 tone de alcool, cred că în cei 25-30 de ani de beție mi-am băut porția în viața asta”, adaugă el.
Salvat de soție
Alex știe că e alcoolic deși nu mai bea de șase ani. Puternic, tânăr, a crezut o vreme că poate ține piept băuturii.
„Înghițeam 24 de beri și nu simțeam nimic. Atunci mai luam și o sticlă de whisky, să simt”, mărturisește.
Pentru nimic în lume n-ar fi recunoscut că e controlat de alcool, se simțea macho, se lua în piept cu oricine din anturaj, devenise agresiv. Începuse să vândă din casă, și-a pierdut jobul, l-a lăsat nevasta. A trecut prin operații grele și a ajuns la fundul sacului. A întâlnit însă o altă femeie care i-a devenit soție. Ea l-a condiționat:
„Era ziua ei, m-am oprit la marginea drumului și m-am întrebat ce vreau să fac eu cu viața mea. Atunci am decis să caut ajutor”, povestește Alex.
Azi este liniștit, a devenit un bucătar excelent – ce-i drept, mănâncă mai multe dulciuri – și frecventează grupul AA ca să se țină pe linie.
A încercat să stea o zi complet treaz, dar n-a rezistat
Și Ciprian a cunoscut anxietatea, disperarea că nu se poate despărți de sticlă.
„Ajunsesem că nu mai vorbea fratele meu cu mine.Totuși nu mă puteam opri din băut, îmi plăcea să beau în oraș, să ajung desculț acasă. Am fost la biserică și m-am rugat, am fost la psiholog, la doctor, dar am continuat să mă îmbăt. Pentru că am condus în stare de ebrietate m-am ales cu dosar penal”, se confesează tânărul.
A încercat într-o zi să stea complet treaz, dar n-a rezistat. Sunt șase luni de când a descoperit pe internet Alcoolicii Anonimi.
„Când am venit prima oară la grup, am luat la bord vreo 8-9 beri să îmi fac curaj, oricum nu credeam că mă poate ajuta cineva”, își amintește.
Încet-încet și-a dat seama că povestea lui este și povestea celorlalți și de atunci nu mai bea.
Primele două săptămâni au fost grele: intrase în sevraj. A chemat un coleg să stea cu el și a trecut peste momentul de cumpănă.
Ciprian vine regulat la grup fiindcă aici a găsit prietenii pe care i-a pierdut în comunitate. Lucrurile s-au aranjat în viața lui, soția și fiica de 13 ani sunt bucuroase că s-a recuperat, fac concedii la mare, iar cu fratele a reluat relația firească.
N-are rost să te minți
Programul Alcoolicilor Anonimi are ritualul său, are 12 tradiții, 12 pași și chiar paradoxurile sale ca „Ne predăm ca să învingem”, „Dăruim ca să păstrăm”, „Suferim ca să ne facem bine”, „Murim ca să trăim”.
Mai este o regulă: cine vine băut la întrunire e primit, dar nu are voie să vorbească. Am înțeles de ce domnul în vârstă stă izolat și tace. Este un program care îi salvează pe mulți fiind o terapie de grup consolidată în timp bazată pe recunoașterea bolii, pe autocunoaștere, încredere și onestitate.
„N-are rost să te minți”, conchide Adi, „ești și rămâi alcoolic toată viața, însă trebuie să încerci să nu bei AZI”.
La despărțire, numai după ce am ieșit din clădire, am aflat că sunt în contact pe Facebook cu unul dintre participanți. Pe stradă am putut schimba opinii despre dezastrul politic actual și despre nevoia de a #rezista. Dar numai pe stradă. În interior, grupul AA conservă acea pace care elimină presiunea cotidiană, frustrările, stresul, controversele pentru a proteja ființa vulnerabilă care este alcoolicul. (Brîndușa ARMANCA)"

http://www.justitiecurata.ro/o-seara-cu ... a-bautura/

PS: La ce m-am gandit citind toate acestea? Ei bine, ar fi interesant ca si si forumul sa se asemene unor astfel de sedinte AA. Cam cu fac Iliuta si Catalin zilele acestea. Povestesc ceea ce li se intampla, ceea ce simt fara sa astepte un raspuns neaparat. Din cate am inteles, nici in sedintele AA nu se primeste vreun raspuns. Si am mai remarcat ceva.. Cine a baut, are voie sa participe la sedintele AA insa fara dreptul de a vorbi. E o intelepciune acolo asa.. o seninatate greu intalnita din pacate in viata cotidiana. Este ceea ce imi doresc si nu prea pot eu sa obtin. Liniste.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Dragi administratori, rog si intreb totodata. Credeti ca ar fi posibil angajarea unui moderator specializat in adictii, care sa raspunda utilizatorilor de pe forum? Ma gandesc ca salariul lui ar putea sa parvina din fonduri diverse: din fonduri europene, fonduri private, donatii, etc. Ce spuneti, ar putea fi posibil?
Ultima oară modificat 14 Iun 2018, 14:34 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Te cred draga mea.. Vizitator123$5! Uff, te-ai rebotezat vad. Imi place mult noul nume.
Tu spui ca au fost moderatori si nu au ajutat. Dar poate ca nu ar strica sa fie cineva care sa faca asta mereu, sa faca un job din asta, sa fie platit. Tu scrii zilnic pentru ca te ajuta si iti place sa faci acest lucru. Dar sunt alti utilizatori care nu au o placere neaparata in a scrie des sau a raspunde povestilor de aici. Iar ei se simt neajutorati. Si se retrag. Nu se simt ajutati. Statistic vorbind, in ultima vreme s-au retras foarte multi utilizatori. Acest forum pare sa se stinga, sa nu isi mai indeplineasca rolul pentru care a fost creat. Pentru multi dintre noi, doar a scrie aici fara a primi raspuns nu ajuta! Nu ajuta nici ajutand intotdeauna. Eu am simtit in mesajul lui Catalin neputinta si disperare. Exact ceea ce si mie mi s-a intamplat de foarte multe ori. Tac si lupt cum pot eu. Cam asta a mai ramas..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna prieteni prezenti si absenti de aici!

Noul tau topic ma inspira Iliuta. Acel "free" stii ce inseamna de fapt in abstinenta? Inseamna VINDECARE. O vindecare spirituala in primul rand. Cam acest sentiment l-am trait eu intr-o zi, plimbandu-ma cu familia in natura. Imi venea la propriu sa ridic bratele sus si sa strig tare: "Hei, sunt libera!". Nu am facut-o, bineinteles. Dar am gandit-o si mai ales am trait-o. Sentimentul acesta de libertate este cel ce imi da mie puterea sa imi doresc o abstinenta cat mai durabila. Nici macar nu imi mai propun o abstinenta pe viata, nici macar pentru o zi! Acum, imi propun semestrial. Imi zic, ok. Inca 3 luni curate si apoi mai vedem. Si tot asa.. Parca imi place mie mai mult. A fost un model motivational aplicat atunci cand mi-am dorit foarte tare sa slabesc. Ma motivam cate 5 kg, si apoi inca 5 si inca 5.. si iata-ma aici. Pe un traseu al ambitiei de care sunt mandra. Exact asta mi-as dori sa se intample si cu abstinenta mea. Sa pot sa fiu mandra de ea!

PS: Ma bucura impacarea voastra Iliuta si Catalin. Este pacat sa ne certam, avem si asa destule de chinuit cu boala aceasta. Va pup pe toti si mi-e dor sa mai scrieti.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns