021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Doruta , unul din cele mai frumoase sentimente este cel de libertate .
Tot forumul ,prin prietenii care scriau aici, m-a ajutat sa fiu liber(relativ😬) de la ceea ce cred ceilalti despre mine si mi-au spus ca eu trebuie sa fiu pe primul loc , daca stau eu bine vor sta si ceilalti din jurul meu . Acesti oameni atat de generosi ma invatau ce este egoismul .
Imi zic, ok. Inca 3 luni curate si apoi mai vedem. Si tot asa.. Parca imi place mie mai mult. A fost un model motivational aplicat atunci cand mi-am dorit foarte tare sa slabesc. Ma motivam cate 5 kg, si apoi inca 5 si inca 5.. si iata-ma aici.
Cum ai reusit ? Ca eu tot caut sa-mi cumpar cate o bicicleta din ce in ce mai usoara , cand de fapt ar trebui sa mai dau eu jos cateva kg .Am avut tot timpul 76 kg , dar cand m-am lasat de fumat , dupa cam 1 an de abstinenta , am pus 10 kg si care m-au ajutat sa fac muschi(nu-i adevat !) , carandu-le cu mine zilnic 😊😜 .
O zi buna Doruta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna Colea!
Eu mi-am facut propria dieta personalizata (am incercat sa "inventez roata", cum ar spune Vizitator123$5.. 😀). Jurnalul meu alimentar nu minte, asa incat iti raspund. In doua luni am slabit 10 kg respectand urmatoarele principii:
1. Mese la ore fixe (orele 8, 11, 14 si 17);
2. Mese disociate (nu combinam la o masa proteinele cu lactate/legume/fructe, etc.);
3. Calorii maxime admise: 1200 kcal/zi;
4. Fara carbohidrati (foarte rar orez brun) si fara zahar;
5. Pauza de masa: intre orele 17-8 nu mancam nimic, beau doar lichide sanatoase (se intelege) si deloc calorice (apa plata, apa minerala, ceaiuri indulcite cu stevie).
Sper ca ti-am fost de folos, desi din ce imi spui nu ai multe calorii de topit. In orice caz, te admir pentru faptul ca faci sport. Eu la capitolul acesta nu excelez absolut deloc. Din pacate. Dar tot imi promit ca ma apuc eu... Deocamdata, multa miscare, bicicleta foarte rar si putin dans prin bucatarie. 😁
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

PS: Povestindu-i cuiva despre aceasta dieta, mi-a spus:" Bine, bine.. ai renuntat la dulciuri, vin si alti carbohidrati. Ai renuntat si la viata?". I-am raspuns simplu. "Nu, am castigat o viata"!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc tare mult Doruta ,
Am cautat cum se poate indulci ceva cu stevie si google mi-a gasit :


Imagine

Apropo de cura de slabit , am auzit o gluma cu raspunsul bunicii , cand asezandu-se toata familia la masa , nepotii o intreaba daca poate sa manance din nou din cauza sanatatii si bunica le raspunde
-Sigur ca da , dieta am ținut-o deja putin mai inainte!

Duminica am fost la un seminar cu tema ,, Grupul , de unde totul pleaca si unde totul se intoarce " pentru ca in AA grupul este cel mai important , pentru ca daca exista grup , exista loc unde sa mergi sa te recuperezi si se incerca sa se puna principiile ianintea propriei personalitati (bolnave ? ) .
O zi buna Prieteni , o zi buna Doruta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Haaa,haa, fain bancul draga Vizitator123$5. Il vad bun de aplicat in perioada mea de mentinere. 😂 Si pozele sunt de-a dreptul surprinzatoare, ce sa mai zic! Google stie sa fie amuzant, e tare glumet. 😀😁

Am revenit acasa dupa o mini-vacanta alaturi de familie, asa incat se simte acest lucru probabil din tonusul cuvintelor mele. Sunt fericita, sunt relaxata, sunt incantata! Si mereu motivata. Trebuie! Zilele trecute am descoperit cat de fericita ma face apa, desi nu stiu sa inot deloc. Dar simpla balaceala imi aduce un confort psihic extraordinar. E vorba despre eliberarea acelor mici molecule numite endorfinele fericirii, cu siguranta! Se spune ca ele au in general efect de scurta durata, insa cum se face ca si astazi simt aceeasi stare minunata de bine? 🙂

Sper ca v-am molipsit cu putin zambet si pe voi! 😚
O zi cu soare bland si cer senin va doresc prieteni! O zi frumoasa si tie draga Vizitator123$5!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Dora,

M-ai facut invidios. Prin ce ape fermecate te scalzi tu? La noi toate sint tulburi, mocirla. S-a deschis sezonul de pescuit de 2 saptamani, eu inca nici nu mi-am vizat permisul si nici nu cred ca-l vizez luna asta dupa cum se prezinta raurile.

Ma bucur pentru tine, se simte de la o posta ca esti bine. Fiecare litera scrisa de tine radiaza de fericire. Imi lasi impresia ori ca ai descoperit raspunsurile la toate nelamuririle tale, ori le-ai lasat pe ele sa apara singure cind le-o veni vremea, ori te-ai obisnuit cu ele si nu te mai streseaza. Indiferent care ar fi explicatia, nu conteaza. Rezultaul e important.

Weekend la MAXIM!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Neata' prieteni frumosi!

Neata Sobri! Am fost la Cacica, in Gura Humorului. Este acolo un complex cu piscina, apa sarata, topogane cu apa, etc. Foarte relaxant. Si eu ma bucur pentru mine, dar ma bucur si pentru voi cei care reusiti sa iubiti abstinenta asa cum este ea: cu bune si cu rele, dar desigur cu bune mai ales. Nu pot spune ca am gasit inca toate raspunsurile, sunt departe de asta Sobri. Dar cred ca incet-incet ma obisnuiesc cu gandul abstinentei de durata. Nu stiu de ce, pana de curand am tot negat-o..
Mi-a fost dor sa scrii Sobri. Esti foarte profund, ghicesti cu finete oamenii. Rar. Mai scrie cand ai timp, imi face mereu placere sa te citesc!

O duminica frumoasa dragii mei!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Doruta !
Tin sa te anunt ceva Vizitator123$5! De fapt si pe Colea. Si pe toti ceilalti aflati intr-o situatie similara, desigur. Din seara aceasta mi-am propus sa merg zilnic cu bicicleta.
Am auzit o gluma apropo de :
,, Care este cea mai tare chestie cand inveti sa mergi pe bicicleta ?...raspuns :.... asfaltul !"😜
Da , imi place foarte mult bicicleta si chiar astept de fiecare data sa mai fac o tura cu ea .Sunt bucurii care nu nu mai erau din copilarie , in perioada consumului activ inafara alcoolului nu prea mai aveam mari satisfactii , chiar si cand ma duceam la pescuit , de fapt era o bauta continua .
O zi buna Doruta , bune 24 de ore prieteni!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ati auzit noile vesti in materie de alcool? Pe rafturi, in viitorii ani, alcoolul ar putea fi inlocuit cu o bautura sintetica fara efecte adverse, iar cel toxic interzis in supermarketuri. Iata stirea:

"Bautura care va inlocui alcoolul: te imbata, dar nu-ti da mahmureala
Un cercetator britanic a inventat alcoolul care nu te face mahmur dupa o noapte de distractie.
David Nutt, profesor la Imperial College, a inventat un tip de alcool sintetic numit alcosynth. 90 de sortimente, de fapt, dintre care doua sunt deja testate, pentru a primi aprobarea de consum, scrie The Independent.
Aceasta bautura te face sa te simti bine, dar nu da senzatia de mahmureala specifica alcoolului obisnuit, care se manifesta prin greata, ameteala, durere de cap si gura uscata.
Alcosynth poate fi adaugat in cocktailuri in locul alcoolului. Anumite sortimente nu au niciun gust, iar altele au un gust putin amarui.
Substantele folosite sunt obtinute in laborator si actioneaza asupra creierului asemeni alcoolului, producand senzatia de euforie si relaxare. Fara efecte secundare insa si fara sa afecteze in timp inima sau ficatul consumatorilor, spune David.
In plus, este practic imposibil sa te imbeti prea tare daca bei alcool sintetic. Efectul este limitat la echivalentul a 4-5 pahare de alcool, indiferent de cantitatea care este consumata.
Foarte increzator in proiectul sau, profesorul estimeaza ca pana in anul 2050 alcoolul va fi complet inlocuit cu alcosynth."

Asa sa fie oare? Poate vom trai si vom vedea pana atunci.. 🙂
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Colea pentru raspuns. Ciudat, eu in copilarie nu stiam sa merg pe bicicleta. Am invatat la maturitate si nu imi pare rau. Tocmai am descoperit un traseu numai bun pentru ciclism asa incat ma astept sa fac zilnic asta. Orice-ar fi, miscare binedispune intotdeauna! Ce minunat sa te simti liber, senin si mult mai sanatos!
Te pup si eu si iti doresc o zi frumoasa-frumoasa!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns