021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Danutza »

Doamne cat plang si eu de azi dimineatza de cand am inceput sa citesc pe forum, initial parca cu frustrase sau nervi: "cum??! Am ajuns un alcoolic anonim? Despre care ziceam bancuri in serile de betie" apoi am plans stiind ca viata unui alcoolic e de fapt o drama, eu am recunoscut de mult timp ca sunt alcoolica dar parca abia azi am si consntientizat faptul, iar acum plang si incet incet zambesc pt ca vad ca da! Si noi avem dreptul la viatza si prind curaj, multumesc. Privesc altfel incredrea in mine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni! Multumesc Vizitator123$5 pentru sprijinul neconditionat. Multumesc Danuta pentru o vizita surprinzatoare.

De cand ti-am citit ultimul mesaj Vizitator123$5, ma tot gandesc...
Pe de-o parte inima mea zambeste fericita la acel non-diagnostic posibil. Spui ca nu sunt alcoolica. Ca doar mi-e frica sa nu devin. Si stii ce? AI DREPTATE!
Pe de alta parte insa, inima mea plange putin. In mine s-a dezvoltat mai nou placerea acestui viciu. O placere ce nu o simteam inainte, stii? ASTA MA SPERIE! In loc sa ma apropii de abstinenta, eu o indepartez tot mai mult in ultima vreme. Nu e sanatos, stiu.
Si iata-ma inca aici, ca in primele mele zile de pe forum, cand inca eram boboc, cand inca aveam vise, cand inca mai speram. Cautarile imi sunt aceleasi, la fel si intrebarile, la fel si dorintele. Dar nu incetez sa cred in abstinenta, ast a niciodata!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Maria, te pup si eu cu mare drag.

Prieteni, doresc sa impartasesc ceva cu voi.
1. M-am hotarat sa devin soferita. Si cred ca decizia aceasta intamplator, se muleaza perfect pe cele afirmate de Andy. Un sofer in esenta ar trebui sa stie ca nu poate fi deloc compatibil cu alcoolul. Cel putin nu la volan. In ce ma priveste, o vad ca o masura asiguratorie in plus cu privire la abstinenta mea atat de dorita. Si ai dreptate Andy, incerc sa nu o mai vad "pe viata". Doar acum, pentru acest moment, doar pentru restul acestei zile!
2. De ceva vreme activez pe un grup sa zicem.. preponderent feminist. Zilnic ne provocam cu teste, intrebari, istorii, dorinte de viata, etc. Ieri, cineva a pus ACEA intrebare, stiti? CUI II PLACE SA CONSUME ALCOOL SI IN CE CANTITATI? Raspunsurile sosite in marea lor majoritate au fost de ura cu privire la alcool. Nu doar ca nu consuma si nu vor consuma niciodata alcool. Il URASC! Ce spuneti de asta?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Mea culpa


Hei Forum drag!
Stiu, stiu. Nu e ceva tocmai clinic la mine, dar lupta mea interioara cu teama de alcool este cat se poate de dureroasa si anevoie! Nu scriu niciodata doar de dragul scrisului, va recunosc. De fapt, e rugamintea mea nestiuta de nimeni. Doar de constiinta mea. Doar de voi. Cea de a fi ajutata pe drumul vietii fara alcool.
Stiu, stiu. Am tot gresit. Am incalcat dreptul sacru al abstinentei. Dar asa am vazut eu viata! Asa m-am vazut eu pe mine traind. Cu cat mai putin alcool in viata mea, dar cu o dorinta apriga de a-l uita complet! E tocmai ce inca nu mi-a reusit. E tocmai marea mea frustrare, marele meu esec!
Stiu, stiu. Nu sun, nu scriu mail-uri, nu trimit poze, nu comunic real. Nu accept cu adevarat ajutor, poate. Ma ascund, veti spune. Chiar asta.. nu mai stiu! Poate ca da! Si-atunci, ei bine... da. Sunt vinovata!

PS: Ciudat. Pe vremea cand inca Styx era trup si suflet pentru noii boboci sositi aici pe forum, am avut onoarea sa ii obtin numarul de telefon. Serioasa din fire, l-am salvat in agenda proprie "in caz ca!" Stiti voi.. In caz de urgenta maxima. Desigur si al Mariei. Atat aveam. Zilele trecute, baietelul meu mai mare in varsta de 10 ani cauta de zor sa il sune pe "tati". Observand numele "Styx" a cerut sa stie cine e acea persoana si cum de poarta acest nume deosebit. I-am raspuns exact asa: " E unul dintre prietenii mei cu adevarat speciali. Sunt toti uniti si au povesti incredibile de viata".
PSS: Un articol plin de invataminte.
http://www.noiinsine.ro/index.php/si-po ... rturiseste
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Tristete, dezamagire..?

Sincer, cam doare ceva. Ce se intampla cu empatia din inima acestui frumos forum de odinioara?
E dureros sa doara. Chiar da! Sa doara, iar medicul sa fie.. in concediu! Astazi, spre exemplu am primit musafiri pentru o perioada de doua saptamani, maine am onomastica baietelului meu cel mic, zilele urmatoare va incepe goana dupa rechizite, apoi scoala si tot asa.. Unde imi sunteti dragi prieteni? Cat de putred ar trebui sa ne simtim pentru a obtine acea mica farama de empatie?? La ora aceasta as spune sinistru chiar asa: "Odihneasca-se in pace!". Draga de ea, Empatia. Strigatele de ajutor ale Danutei ar trebui sa poata fi auzite intr-un ecou mult mai larg. Dar aceasta, este doar parerea mea umila.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Dragele mele Dora si Danuta.
Sunt alaturi de voi, va inteleg perfect, asa am simtit si eu la inceput, aveam nevoie de ajutor din partea celor de aici care intelegeau cel mai bine situatia mea. Am citit la un moment dat un topic mai de demult. Incredibil ce mult a fost ajutata acea persoana sa-si schimbe modul de gandire.. Este abstinenta de ani buni...datorita, cred in principal acestui forum.
Dragele mele, nu sunteti singure, dar sunt veterani care poate nici nu mai citesc forumul, sau poate sau plictisit sa tot scrie bobocilor. Important este ca voi sa va doriti sa traiti fara alcool. Eu nu prea stiu sa scriu, dar daca aveti nevoie de ajutorul meu...sunt aici...citesc zilnic aici.
Va imbratisez cu drag.
Maria.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Astazi puisorul meu cel mic a implinit 8 ani! Sunt cum nu se poate de fericita si obosita totodata, la modul cel mai placut. Voi raspunde si maine daca va fi timp atator vorbe cu adevarat profunde si intelepte scrise in aceasta zi, la adresa mea.
Noapte buna prieteni dragi si mai ales prietene dragi.. !
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

La multi ani baiatului tau, Dora!
Sa traiti multi ani frumosi si fericiti.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata!

Multumesc pentru urari Maria, Vizitator123$5 si Sobri! Am avut o zi minunata ieri, cu adevarat! Voi incepe si voi sfarsi ziua alaturi de voi, cu acest "Azi, nu beau!". Asta e clar.
Maria, m-ai facut curioasa. La ce persoana de pe forum care a fost ajutata sa isi schimbe modul de gandire faceai referire? Iti mai amintesti numele ei?

Zi minunata prieteni dragi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns