021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de HOPE »

styx scrie: „Am trecut şi eu pe acolo.... Când eşti pierdut în durere ca într-o adevărată pădure, nu-ţi poţi imagina că ai putea vreodată să găseşti drumul care te duce afară, către un loc mai bun. Dar, dacă cineva te poate asigura că şi el a trecut prin acel loc şi a reuşit să iasă de acolo, lucrul acesta poate aduce câteodată un strop de speranţă.”
-Elizabeth Gilbert-Mănâncă, roagă-te, iubește@
Foarte frumos si motivant citatul, styx!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de HOPE »

oy, ma intreb de ce nu m-am obisnuit inca cu acest "Azi nu beau"? De ce oare? Voi cum faceti, cei care aveti ani de abstinenta? Repetati zilnic aceasta, sau doar la nevoie? Sau e un reflex deja gata format, ca un mecanism ce functioneaza de la sine deja?
Referitor la intrebarea ta, cel putin asa a functionat la mine, nu trebuie sa repeti ca pe o mantra " Azi nu beau!", clar!Trebuie sa te gandesti ca tu si alcoolul sunteti 2 lucruri paralele, fiecare cu drumul sau. Sa iei totul ca pe un lucru normal, nu neobisnuit. Abstinenta sa fie ca un tratament, un regim.Prezenta alcoolului ar distruge acest regim!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Hope pentru aceste explicatii lamuritoare care mi-au ajuns la inima. Am tras cumva si o concluzie. Abstinenta trebuie gandita nu ca o dieta, ci ca un regim de viata! 😙
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

And_y scrie:Buna dimineata,
Frumos ai scris Ambasador!
In cazul meu m-am pierdut demult pe drum, au trebuit sa treaca 10 ani de cand am realizat ca am o problema cu bautura pana sa ma las si asta cu ajutorul unui om care nu nu avea nici o obligatie sa ma ajute. Desi am retineri in legatura cu religia se pare ca Dumnezeu le aranjeaza pe toate.
Multumesc Andy! 😀
Ajung din ce in ce mai mult si eu la concluzia asta, sa stii. Fara credinta, cam nu prea se poate daca vrei cu adevarat sa reusesti!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Vizitator123$5 scrie:Foarte frumos si sensibil ai scris Doruta, sunt cam obosita acum dar am citit si ca de obicei m-a sensibilizat...
Da-l incolo de trecut si daca ar fi sa ma gindesc la al meu trecut, telenovelele sunt mici povestioare pe linga ceea ce am trait si daca nu-l putem schimba cu siguranta ca ne putem schimba viitorul...Astazi este prima zi din restul zilelor noastre...😉😘🤗
Iti multumesc Vizitator123$5! 😘
Vrem nu vrem, trecutul ne ajunge din urma uneori. Din pacate. Dar ai dreptate, cel putin trecutul trist e sanatos sa il dam uitarii odata! 😀🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Vizitator12#45 scrie:O adevatara binecuvantare sa va citesc "dialogul" din aceasta dimineata, Ambasador si Styx! Va multumesc foarte mult si mult succes tuturor in a gasi iesirea din limbo-ul asta al alcoolului!
😊
Multumesc Catalin! Sper ca esti bine. Succes si tie iti doresc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Frumos citatul Styx, intradevar. Daca nu ma insel, Julia Roberts a jucat in filmul ecranizat dupa aceasta carte.


Minunat scris, gandit, sfatuit! Mereu ai stiut sa faci asta Styx. Vezi, de aceea ar trebui sa fii mai prezent pe forum! 😀
Experienta ta in abstinenta aduce multa intelepciune, e pansament pentru sufletul meu. Iti multumesc din nou suflet drag si frumos!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună dimineața prieteni!
Domniță Hope, Cătălin, vă multumesc pentru feedback.
Dora, suflet frumos dă-ți timp si vei reusi. E o caracteristică a oamenilor bolnavi ca noi nerăbdarea, chiar si acum îmi doresc câteodată ca lucrurile să fie gata ”ieri” si mai rar ce-i drept, intru într-o stare de frustrare când nu se realizează dar apoi mă calmez si atunci totul se asează pe făgasul normal si fluent al vietii, cam până prin luna a sasea număram zilele de abstinentă apoi am realizat după un Pas 5 AA că ceea ce contează este doar ziua de azi trăită frumos, câti ani de abstinentă are fiecare e doar pentru a nu uita unde ai fost si unde esti acum iar eu pot să zic cu mâna pe inimă: Poate nu am tot ce mi-am dorit, poate nu sunt unde as fi vrut să fiu dar Doamne îți sunt recunoscător că nu mai sunt unde am fost!
Așa că, draga mea prietenă(îndrăznesc să te numesc așa), ai răbdare cu tine, fiecare zi la rândul ei.
Zi senină în suflet, suflete!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Styx, dragul meu prieten de suflet, daca imi permiti sa it spun asa. Imi voi da timp, EXACT ASTA VOI FACE! Voi lua viata chiar asa, in ritmul ei nebunesc si frumos tototdata. Iti promit totusi sa mai lucrez la capitolul "Rabdare vs frustrare" :). Aici, inca sunt "problematica". Voi urmari insa un tel cat se poate de simplist si profund. Sa traiesc frumos doar azi. Maine?? Voi mai vedea eu! :)

De aici ma "incarc" eu, clar. Chiar de pe forum. Voi sunteti sursa mea de energie. Acum imi dau seama. Va multumesc. Multumesc pentru cuvintele frumoase tuturor!

Noapte senina Styx, suflet drag! Noapte buna prieteni!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Hristos a inviat! Va urez sarbatori pascale senine si linistite, dragii mei prieteni! 🙏
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns