021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Raza de soare » 07 Mai 2019, 22:12

Dora,

Imi pare rau sa aud :(
Cum zice si styx, poate daca refaci analiza aia, e un lucru bun ca investighezi si ca te gandesti la tine...si ca orice ar fi e mai usor sa tratezi de la inceput...
Te pup cu drag si ai grija de tine :) si astept vesti :)

Si aici a fost o vreme aaazi, nu ma deranjeaza ploaia, dar frigul.....cand vine vara? :d

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 09 Mai 2019, 05:42

Ma bucur sa va "revad" aici prieteni!
Astazi am programare la o ecografie abdominala totala. Sa vedem ce va iesi..
Joy, iti multumesc pentru gandul bun. Intotdeauna ai avut o vorba frumoasa si o mana intinsa pentru fiecare dintre noi aici, pe forum. (Ti-am scris si zilele trecute pe topicul meu.. nu stiu daca ai mai reusit sa citesti..).
Styx suflet drag si Raza de soare, aveti dreptate. Am vorbit cu sora mea, am vorbit si cu o prietena ieri. La fel m-au sfatuit. Sa repet markerul acesta luna viitoare la un alt cabinet. Imi mai dau o sansa, cine stie.. Intre timp incerc sa fiu mult mai atenta cu viata mea, cu tot ce mananc, cu alcoolul in mod special.
El Sugativo, daca nu sunt alcoolica, sunt pe cale sa devin. Asta e sigur. De asta imi este mie frica cel mai mult. In diminetile "curate", sunt cea mai fericita persoana din lume. Parca nici nu ating pamantul, asa ma simt. Mersul imi este mult mai increzator, salut cu fruntea sus persoanele intalnite, zambesc doar daca privesc o floare.. Nu stiu cum sa-ti explic. Este o senzatie minunata aceea de a sti ca nu "am pacatuit". Eu intotdeauna am asociat alcoolul cu un pacat, cu un abuz daca vrei. L-am urat si totusi l-am lasat in viata mea. Nu stiu de ce.. Ei bine, cu "divortul" e mai greu, dar se va intampla si el pana la urma. Pentru mine a bea, e contra naturii. E ceva cu care pur si simplu nu ma pot impaca. Relatia mea cu alcoolul nu e una de iubire, ci una de dependenta toxica. Asta imi da mie speranta ca intr-o buna zi, voi sti cum sa renunt definitiv la el. Intr-o buna zi!
Va multumesc prieteni pentru sprijinul vostru! 🤗😘
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 01 Iun 2019, 15:42

La multi ani copiilor, dar si tuturor celor cu suflet de copil! 😘😇🤗

Cat priveste acest FORUM FRUMOS, ei bine stiu sigur ca el mi-a adus mai multa ABTINERE decat as fi sperat vreodata, m-a ajutat sa constientizez ABSTINENTA, sa o tin cat mai aproape de mine si mai ales, sa ii recunosc valoarea! Fara voi, peste speranta mea s-ar fi asternut mult praf. Va multumesc prieteni dragi!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 03 Iun 2019, 08:02

Multumesc draga mea. Te imbratisez cu drag.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 03 Iun 2019, 09:26

La multi ani copiilor si voua tuturor! O saptamana cu mult spor.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde styx » 05 Iun 2019, 18:27

Suflet frumos, te îmbrățisez cu drag si cu dor de gândurile tale frumoase!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 05 Iun 2019, 20:03

El Sugativo scrie:Ambasador,
'' o bere si un pahar cu vin'',din an in pasti,nu-i mare lucru,chiar daca le amesteci.Din al meu punct de vedere, nu esti alcoolica.Cred ca te culpabilizezi prea mult.Dupa standardele tale ,eu sunt deja in iad.
In plus,cunosc oameni(mama,de ex.)care n-au pus pe limba alcool sau tigari in viata lor si au avut cancer.Asa ca...
Dar e foarte probabil ca n-ai niciun cancer.

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 05 Iun 2019, 20:15

Sper ca esti sanatoasa, dar din punctul meu de vedere, analiza cu factorii tumorali nu e in regula. Parintii mei isi fac anual analiza de ceva timp si anul asta le-a iesit prost. Am stat cu panica toata familia, numeroasa de altfel, ca pana la urma , sa nu fie nimic. Vis a vis de revenirea ta la alcool, crede-ma, as da orice ca singura mea doza de alcool, seara, de seara, sa fie ce ai spus tu. Va urmaresc de ceva timp, in sevraj, va stiu povestile, imi doresc sa va scriu, dar nu pot.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 06 Iun 2019, 14:12

Incearca sa scrii, incet, incet vei reusi.
Cu drag Maria.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 07 Iun 2019, 09:21

Imagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”