021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de El Sugativo »

Scuze daca am spus ce nu trebuia.Oamenii sunt diferiti.Pentru tine,poate ca o bere si un pahar de vin sunt prea mult.Si,oricum,probabil ca e mai bine sa nu le bei,decat sa le bei.
Cu alcoolul,probabil ca e cam asa:
nu castigi nimic daca-l bei,dar poti pierde totul.
nu pierzi nimic daca nu-l bei dar poti castiga totul .
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Dora,

Imi pare rau sa aud :(
Cum zice si styx, poate daca refaci analiza aia, e un lucru bun ca investighezi si ca te gandesti la tine...si ca orice ar fi e mai usor sa tratezi de la inceput...
Te pup cu drag si ai grija de tine :) si astept vesti :)

Si aici a fost o vreme aaazi, nu ma deranjeaza ploaia, dar frigul.....cand vine vara? :d
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ma bucur sa va "revad" aici prieteni!
Astazi am programare la o ecografie abdominala totala. Sa vedem ce va iesi..
Vizitator123$5, iti multumesc pentru gandul bun. Intotdeauna ai avut o vorba frumoasa si o mana intinsa pentru fiecare dintre noi aici, pe forum. (Ti-am scris si zilele trecute pe topicul meu.. nu stiu daca ai mai reusit sa citesti..).
Styx suflet drag si Raza de soare, aveti dreptate. Am vorbit cu sora mea, am vorbit si cu o prietena ieri. La fel m-au sfatuit. Sa repet markerul acesta luna viitoare la un alt cabinet. Imi mai dau o sansa, cine stie.. Intre timp incerc sa fiu mult mai atenta cu viata mea, cu tot ce mananc, cu alcoolul in mod special.
El Sugativo, daca nu sunt alcoolica, sunt pe cale sa devin. Asta e sigur. De asta imi este mie frica cel mai mult. In diminetile "curate", sunt cea mai fericita persoana din lume. Parca nici nu ating pamantul, asa ma simt. Mersul imi este mult mai increzator, salut cu fruntea sus persoanele intalnite, zambesc doar daca privesc o floare.. Nu stiu cum sa-ti explic. Este o senzatie minunata aceea de a sti ca nu "am pacatuit". Eu intotdeauna am asociat alcoolul cu un pacat, cu un abuz daca vrei. L-am urat si totusi l-am lasat in viata mea. Nu stiu de ce.. Ei bine, cu "divortul" e mai greu, dar se va intampla si el pana la urma. Pentru mine a bea, e contra naturii. E ceva cu care pur si simplu nu ma pot impaca. Relatia mea cu alcoolul nu e una de iubire, ci una de dependenta toxica. Asta imi da mie speranta ca intr-o buna zi, voi sti cum sa renunt definitiv la el. Intr-o buna zi!
Va multumesc prieteni pentru sprijinul vostru! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

La multi ani copiilor, dar si tuturor celor cu suflet de copil! 😘😇🤗

Cat priveste acest FORUM FRUMOS, ei bine stiu sigur ca el mi-a adus mai multa ABTINERE decat as fi sperat vreodata, m-a ajutat sa constientizez ABSTINENTA, sa o tin cat mai aproape de mine si mai ales, sa ii recunosc valoarea! Fara voi, peste speranta mea s-ar fi asternut mult praf. Va multumesc prieteni dragi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Multumesc draga mea. Te imbratisez cu drag.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Suflet frumos, te îmbrățisez cu drag si cu dor de gândurile tale frumoase!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Incearca sa scrii, incet, incet vei reusi.
Cu drag Maria.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Imagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna seara prieteni! Chiar mi-a fost dor sa va citesc in toata aceasta perioada. Nu stiu mai exact ce s-a intamplat, de ce forumul nu a mai existat online o scurta vreme, dar ma bucur sa va pot regasi. In astfel de momente chiar constientizezi ce ancora extraordinara, ce colac de salvare real este acest forum. Fara el, am fi cu adevarat pierduti, undeva in neant.. El este "bastonul" celor ce se vor abstinenti cu buna-stiinta, dar nu numai. Seara senina va doresc si de ce nu... cu ceva lampioane pe cer. Tocmai le-am experimentat. Sunt.. inaltatoare. Au in ele asa un sentiment de libertate, ceva nemaipomenit!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

😘
Scrie răspuns