021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 16 Aug 2019, 05:21

Buna dimineata prieteni! Poate prea dimineata pentru unii dintre voi care inca poate mai visati putin.. de ce nu?

Nu voi scrie prea mult oricum.. Asta din cauza unei "patanii" recente. Am fost de curand intr-o plimbare cu baietii mei cu bicicletele si... din neatentie, de-a dreptul prostesc, am cazut si mi-am fracturat osul de la mana stanga! Prin urmare, sunt consemnata sa port un ghips imposibil timp de 6 saptamani! Dar nu acest fapt este poate cel mai relevant lucru. Ci... ziua de dinaintea lui. O zi de duminica in familie in care am aflat spontan ca a doua zi va veni o echipa tocmita cu ceva timp in urma sa-mi schimbe tevile din casa. Fortata cumva de acel anunt (nu o spun ca scuza), mi-am spus ca e musai sa pregatesc casa in acest sens (deplasari de mobilier, scos covoare, elliberat spatiu, etc.). Spre seara tin minte ca i-am spus sotului urmatoarea remarca: "Am exagerat cu munca intr-o zi sfanta de duminica. Cred ca Dumnezeu ma va pedepsi!". Si a doua zi am stat la Urgente timp de 6 ore pentru a mi se reaseza un os deplasat si a mi se pune mana in ghips (aveam de ales ori asta, ori operatia). Ghinion, premonitie, pedeapsa, spuneti-i cum vreti, dar aici sunt. Frustrata ca nu va pot scrie, frustrata ca inca nu am reusit sa scot alcoolul din viata mea.

PS: Dar fericita ieri. Ieri dimineata, ma refer. Am petrecut prima parte a zilei in oras, la shopping (fara copii deoarece sunt plecati in vizita la sora mea). Iar dupa-amiaza.. ei bine am petrecut-o la UPU Spiridon unde a trebuit sa revin deoarece ghipsul fusese pus gresit si imi strangula circulatia sangelui. Treaba de roman grabit, stiti voi.. 🤗

PS Joy: "Imi aduc aminte cum in trecut, desi ma trezeam cu convingerea si promisiunea facuta mie ca nu voi mai bea din acea zi, numai cum imi strafulgerea un gind despre alcol si nimic din gindirea mea de atunci nu ma mai putea opri...uffff". Din pacate, eu aici sunt Joy. Inca aici.. Chiar si cu toti acei 7 pasi incercand sa-i descifrez, incercand sa-i inteleg, incercand sa-i aplic. Probabil ca nu am leac. Iar daca exista unul, eu inca nu l-am putut gasi. 😞
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 16 Aug 2019, 18:17

Buna ziua draga mea Dorutza si imi pare rau de patania ta si nu, Dumnezeu nu ne pedepseste niciodata doar noi ne departam de el si o luam in directii gresite...🤔🙏
Multa sanatate iti doresc din suflet si Doamne, cind ma gindesc la mine cu timp in urma ca nestiind ce sa mai fac cu viata mea in ceea ce priveste alcolul, imi ziceam ca ar fi bine si in puscarie sau fara miini ca sa nu mai pot tine paharul..., ufff, Doamne iarta-ma...!🙏😞😓😓😓

Asadar, s-o crezi tu ca nu este remediu Dorutza, tu esti mic copil fata de cea ce am facut eu in timpurile cit am baut..., vor trece toate si de buna seama daca eu am putut, FIECARE poate cu atit mai mult tu!🤔😘🤗👍
Ai sa vezi ca intr-o zi se va produce in creierul tau fara sa-ti dai seama o "resetare" si cel mai bun exemplu de pe acest Forum este Young Tudorel, care dupa timpul cind gindea si facea ceea ce face un alcoloic, acum este consilier in adictii si ajuta alti oameni care odata au fost ca noi.Il iubesc si pe Young Tudorel, este supeeer inteligent chiar ma facea sa ramin fara raspunsuri la convorbirile noastre telefonice uneori 🙄si-mi ziceam ca mai este putin si ma face el sa beau decit eu pe el sa nu...🤔😂😂😂🤗

Ti pup cu drag Dorutza si-ti doresc insanatosire grabnica pe toate planurile!🙏😘🤗👍
https://www.youtube.com/watch?v=Dkk9gvTmCXY
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 17 Aug 2019, 11:08

"Înfrânt nu eşti atunci când sângeri,
Şi nici când ochii-n lacrimi ţi-s,
Adevăratele înfrângeri,
Sunt renunţările la vis !"

Radu Gyr

Ai mare dreptate draga Joy. Tot ce imi trebuie este un RESTART. Pana cand voi fi pregatita sa apas pe acel buton magic.. voi mai exista pe aici, mai ales de drag. Iti multumesc mult pentru urarile de sanatate! Asemenea si tie iti doresc! 🤗
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 19 Aug 2019, 10:00

😘

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 08 Sep 2019, 12:20

Buna dimineata Dorutza !😌🤗😘
Daaa, asa este , eu am "furat" tot ceea ce stiu in mare de la Tudor si are mare dreptate si in ceea ce spui, apropos de lucrat la abstinenta ta...(vb pt fiecare)🤔 Un lucru este sigur si clar, nu trebuie sa credem ca putem gasi alte cai de a deveni abstinenti pt ca nu exista, pasii fiind cam aceeasi si fiecare isi gaseste aici ceea ce i se potriveste lui...🤔 Ceea ce ne-a adus pe toti pe acest Forum este dorinta de a nu mai bea, atit.Asadar esti pe drumul cel bun!😌👍
O Duminica Binecuvintata tuturor!🙏🤗👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 08 Sep 2019, 12:51

Dora, imi pare rau pt accident :( sa te faci bine repede :)

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 11 Sep 2019, 22:50

Salut
Sunt V , am 35ani, dependent de alcool,am 3 zile de abstinenta..imi doresc sa am cat mai multe, am citit poveștile fiecaruia ..sunt lucruri comune care mi s au intamplat si mie in cca 19 20ani de consum..pot spune ca sunt încurajat să fac acelasi lucruri citindu le si văzând cazuri fericite(abstinenti pe perioade lungi)
Am mai citit de foarte multe ori multe din aceste povești în trecut, dar am "recidivat" si consumat din nou...sper sa nu se mai repete cu ajutorul lui Dumnezeu.
E pur si muove!

Vbc
Boboc
Boboc

Mesajde Vbc » 14 Sep 2019, 07:20

salutare
Este A șasea zi de abstinenta m am trezit cu gândul "ASTAZI NU BEAU"
Sper sa reusesc! Fiind weekend Sa fac gratarul, fără șpriț
Doamne ajuta!
E pur si muove!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 14 Sep 2019, 08:02

Salutare ,Vbc !😃

Chiar te tin balamalele sa stai fara spritz !? Cand sfarie carnea si se aud lautarii ?😮 Mai vorbim .
Ca sa ai muschi in lupta cu alcoolul musai sa mergi la sala acolo unde sunt multi invingatori . Nu poti sa faci asta din spatele tastaturii .Acest forum a dat multi abstinenti insa au rezistat ABSTINENTI peste ani cei care "si-au mutat fundul" din fata ecranului in salile unde stau invingatorii .Una este abstinenta care se intretine cu un program de suport si alta este abtinenta (abtinerea) cand "tragi barca pe uscat" .Iti scriu din propria experienta . Pana nu am intrat intr-un program de recuperare "am tras 5 ani barca pe uscat" cu multe reluari ale bautului . de multe ori am zis ca cel din fototgrafie :"-Sa moara ala care mai bea ! " Nu am fost mai breaz si nu ma cred nici acum .Cu o diferenta ! Ma simt bine fara alcool.
Poate multi ma vor injura acum insa experienta mea ,a lui Asido , Joy, Relus , Colea, si alti vechi in abstinenta pot sa arate ca multi au fost pe aici insa de rezistat abstinenti numai unii care au facut cu adevarat ceva pentru ei .Restul ? Restul sunt doar vorbe.
Iti urez succes la gratar !
"Ai grija la ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca !"
Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Vbc
Boboc
Boboc

Mesajde Vbc » 14 Sep 2019, 08:27

Salut
De lăutari nu se pune prob nu i agreez...mai merg si fac bazine din cand in cand...înot, si mers pe jos! Abia am timp sa stau in fata tastaturii ...ms pt mesaj oricum!
E pur si muove!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”