021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Cum sa te uit Dora? Imi aduc de multe ori aminte de " custom" urarile tale de la primul meu Craciun alaturi de voi pe forum.
Si, da, iti dau dreptate ca ar trebui sa mai dam din cand in cand semne de viata, asa cum o fiea, mai alesa astia pe care forumul i-a ajutat macar pentru o vreme.
Ma bucur pentru tine, te simt optimista si increzatoare, si parca mai linistita.

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi Dora! Toate cele bune!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Doamne ajuta Vizitator123$5! Sa ne regasim cu bine si anul urmator. 🙏🤗

Un An Nou cu liniste, sanatate si mult zambet dragii mei prieteni! Va multumesc pentru existenta voastra! Fara voi, nu as fi avut aceasta vointa neobosita de a dori abstinenta. Am credinta ca ea se va intampla atunci cand voi fi pregatita! E doar o chestiune de timp. Inchei acest an optimista dar mai ales, din ce in ce mai motivata!
Un 2020 cu adevarat senin! 🎉🤗😗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Fie ca noul an sa ti aduca bucurii si impliniri! 🌹🤗💓
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Raza de soare! La fel si tie iti doresc. Un An Nou plin de reusite, intamplari frumoase, dragoste si sanatate! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Frumos mai ninge pe forum. Mi-as dori si afara sa se intample asa..

La multi ani prieteni dragi! A inceput un nou an cu dorinte, sperante si credinta in mai bine! Ceea ce-ti doresc si tie Vizitator123$5! Te descrii ca nimeni alta, esti unica in sensul acesta, chiar daca uneori esti prea dura cu tine insati. Gusturile tale muzicale spun multe despre felul tau de-a fi: sensibila, romantica, optimista, pasionala, energica! Iti place viata cu bune si cu rele si cred ca asta este un castig al abstinentei, dar nu numai.. Atat durerea fizica cat si cea sufleteasca ne aduc aminte ca inca existam si deci, avem dreptul la viata! Avem obligatia sa traim viata! O viata in care ingredientul principal trebuie sa fie iubirea! Fara ea, ce-am fi?? Fiinte ratacitoare pe pamant, inimi goale, suflete impietrite. Va doresc prieteni asadar in acest an multa iubire si neaparat sanatate! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ma aflu intr-un moment critic, poate.. Oricum, unul incarcat cu dorinta de consum. E cineva pe-aici??? Nu pot suna sa deranjez! Mi-am propus atunci sa scriu macar pe forum, fara sa deranjez. Dar ce inseamna de fapt, deranjul? Personal, il vad acolo, la sala de antrenamente si totodata la un seminar de Dezvoltare personala. Clar, un Altruist si cumva, mereu absent! Frustrant. Nu-i pot cere nici macar un minim de feedback. Un maxim sfat??? Sub nici o forma! Asta ma duce cu gandul la puterea acelui "online", acelui prezent-prieten care nici macar el nu mai poate fi prezent, acel "lag" din ce in ce mai vizibil care in definitiv, chiar poate face diferenta atunci cand te doare. Uneori, pare chiar mult prea tarziu sa pese cuiva.. Mult prea tarziu pentru dimineata de dupa. Cine e pe-aici cu-adevarat, de fapt? Existati, va rog!!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de El Sugativo »

Nu cred ca ti-ai dori sfaturi de la unul ca mine.Tu macar iti doresti abstinenta.Eu nici macar asta nu stiu daca imi mai doresc.Si beau in fiecare zi.Tu macar incerci sa nu mai bei deloc.Eu nici macar o zi nu pot sa nu mai beau,desi (inca)nu beau cantitati industriale.
Am inteles,din pacate ,ca nimeni de pe acest forum nu ma poate ajuta decat cu sfaturi.Sunt singur cu problemele mele.
Sorry,nu stiu daca iti foloseste la ceva raspunsul meu,poate mai bine taceam.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna seara prieteni dragi! Va multumesc pentru mesaje Speranta, El Sugativo si Vizitator123$5!

Speranta, am citit despre "D-na DEPENDENTA" si felul in care se prezinta ea inca de la tine pe topic. Tin minte ca mi-a placut teribil prezentarea si drept urmare am salvat textul in laptop-ul meu. Suna ca un crez asa, ma bucur din suflet ca te motiveaza si te ajuta. Am retinut toate sfaturile tale! Sunt cu atat mai pretioase cu cat au varsta destul de timpurie. Le dau valoare de viitor pentru mine.. asa le percep!

El Sugativo, chiar nu ma asteptam sa imi scrii! Nu stiu de ce! In spatele unui pesimist, sta de fapt o inima mare! Ciudat, dar ma ajuti. Daca prin Speranta pot vedea fereastra viitorului, prin tine pot observa prezentul meu si asta imi tine simturile inca active, inca vii. Ma doare fiecare zi in care neputinta noastra invinge, dar ma incapatanez sa raman mereu si mereu optimista, asa sa stii!

Vizitator123$5, am inteles perfect mesajul tau. Aseara am vrut sa consum de la constient pana la inconstient. Cam asa cumva.. Mai am seri din astea, cand imi doresc o uitare crunta, pe nesimtite daca ma pot exprima asa. Ma bucur ca nu se repeta des, atat imi mai ramane.. Minima amagire ca iata, nu se intampla zilnic! Dar nu vreau deloc sa sune a scuza. Sunt de condamnat oricum. Si stii de ce? Simt totul cumva ca un fel de tavalug. Aproape de neoprit. Din ce in ce mai greu de oprit. Si atunci da, am curajul sa-mi "strig" disperarea! Dar e un strigat egoist. El vine dintr-un interior golit de motivatii, poate de aceea am decis sa caut si ajutor de specialitate. Maine se va intampla! Sunt foarte nerabdatoare si da, azi sunt ok!

Noapte buna prieteni dragi! Va multumesc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

"Atenție! Pare că nu te simți prea vesel de ceva timp. Probleme? Vorbește cu un prieten, un psiholog, un medic sau intră pe http://www.alcohelp.ro sau 021/9335.
Felicitări! Ieri a fost o zi câștigătoare. Ți-ai menținut obiectivul. Succes și azi!"
Am dat copy-paste de pe aplicatia alcohelp de dimineata. Asta imi intareste inc a o data credinta ca am facut bine sa consult un terapeut!

Astazi m-am asezat pe celebra "canapea terapeutica" pentru prima data! Mai demult am mai avut o tentativa de terapie esuata, asa incat nu se pune. Primele impresii dupa sedinta sunt crude, le diger inca.. Cert este un lucru. Am plecat din cabinet respirand pur si simplu altfel! Asta am simtit! O energie aparte, o liniste si o frumusete in tot ceea ce priveam. Nu stiu daca diseara voi consuma alcool sau nu, dar stiu sigur ca acum ma simt ok cu mine insami.

Multumesc Speranta, Vizitator123$5 si Catalin pentru sustinere! Personal, mi-am recunoscut neputinta si de ce nu, si egoismul. Un egoism in care mi-am dorit ca EU sa fiu ajutata, EU sa fiu rasfatata, EU sa ma simt bine!

Ciudat ca ma te intrebi Catalin cum de doar un pahar-doua cu alcool imi aduc atata neliniste. Ei bine, acelasi lucru mi-a spus si doamna terapeut azi! Ca nu i se pare absurd de mult, fie si zilnic. Sincer, m-a derutat asta. I-am afirmat ca pe mine ma sperie foarte tare viitorul apropiat. Presimt, stiu sigur ca in curand nu voi mai putea ramane doar la aceasta cantitate! Asta ma sperie de fapt! In plus, duc cu mine multe traume din copilarie, toate nerezolvate si asta nu e bine.
Teoria doamnei terapeut a fost ca adictia nu inseamna boala ci este un efect al unei probleme emotionale nerezolvate. Voi ce credeti despre asta?
Pentru data viitoare imi va construi un plan terapeutic personalizat cu care sa pot rezona si care sa ma ajute sa inteleg in profunzime ce mi se intampla, de ce aleg mereu recompensa toxica, s.a.m.d.
Sunt optimista. Simt ca mi-am facut azi un mic cadou azi, de "Mica Unire". 🤗😀
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de tudor »

Buna seara , "Dora"
Ai scris :"...! Ca nu i se pare absurd de mult, fie si zilnic. Sincer, m-a derutat asta. I-am afirmat ca pe mine ma sperie foarte tare viitorul apropiat. Presimt, stiu sigur ca in curand nu voi mai putea ramane doar la aceasta cantitate! Asta ma sperie de fapt! In plus, duc cu mine multe traume din copilarie, toate nerezolvate si asta nu e bine...
Teoria doamnei terapeut a fost ca adictia nu inseamna boala ci este un efect al unei probleme emotionale nerezolvate. Voi ce credeti despre asta?
Consumul abuziv de alcool este "varful de iceberg" restul fiind scufundat in trecutul ,in traumele trecutului ,neacceptate .ranile inca deschise etc .
Faci foarte bine ca mergi la psiholog dar ar fi si mai bine sa faci simultan terapie de grup cu cei care au aceiasi problema ca tine dar care si-au rezolvat-o .Adica sunt abstinenti .Numai un alcoolic poate sa intelaga alt alcoolic .De aceea psiologul daca nu-i alcoolic nu te poate intelege .El poate sa bea doua pahare de vin si gata .Mai bea peste o saptamana sau o luna .El poate eu nu .Odata ce ajungi la consumi "se deschide robinetul " din ce in ce mai mult . Nu poti sa te lasi de baut band ."Cand vrei sa iesi din groapa intail trebuie sa incetez sa mai sapi ! "

Secretul este sa pui lucruri pozitive in locul alcoolului .
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns