021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Raza de soare » 30 Dec 2019, 23:03

Fie ca noul an sa ti aduca bucurii si impliniri! 🌹🤗💓

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 31 Dec 2019, 18:41

Iti multumesc Raza de soare! La fel si tie iti doresc. Un An Nou plin de reusite, intamplari frumoase, dragoste si sanatate! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 08 Ian 2020, 14:21

Mda...😥, Doruta, Danisor, Asidelu, Tudorel, Danutza,Styx, Raza de Soare si toti cei la care ma mai pling eu in privat de sotul meu uneori...🤔, va rog din suflet cind mai fac asta..., sa ma trimiteti sa ascult melodia asta dedicata mie de el, cu lacrimi in ochi..., pt ziua mea de nastere...(si eu care credeam ca nu ma iubeste...🤔) Problema e' la mine si cite trebuie sa suporte de la mine, "saracul"...🤔😱 Nah..., ca pling si eu acum...de fericire pt ca este cea mai frumoasa declaratie de dragoste pe care am primit-o in viata mea...!🙏

PS Va multumesc din suflet si voua pt faptul ca "ma suportati" asa cum sunt...!🤔

https://www.youtube.com/watch?v=6A-d2iLpeLI
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 09 Ian 2020, 20:03

Frumos mai ninge pe forum. Mi-as dori si afara sa se intample asa..

La multi ani prieteni dragi! A inceput un nou an cu dorinte, sperante si credinta in mai bine! Ceea ce-ti doresc si tie Joy! Te descrii ca nimeni alta, esti unica in sensul acesta, chiar daca uneori esti prea dura cu tine insati. Gusturile tale muzicale spun multe despre felul tau de-a fi: sensibila, romantica, optimista, pasionala, energica! Iti place viata cu bune si cu rele si cred ca asta este un castig al abstinentei, dar nu numai.. Atat durerea fizica cat si cea sufleteasca ne aduc aminte ca inca existam si deci, avem dreptul la viata! Avem obligatia sa traim viata! O viata in care ingredientul principal trebuie sa fie iubirea! Fara ea, ce-am fi?? Fiinte ratacitoare pe pamant, inimi goale, suflete impietrite. Va doresc prieteni asadar in acest an multa iubire si neaparat sanatate! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 22 Ian 2020, 21:03

Ma aflu intr-un moment critic, poate.. Oricum, unul incarcat cu dorinta de consum. E cineva pe-aici??? Nu pot suna sa deranjez! Mi-am propus atunci sa scriu macar pe forum, fara sa deranjez. Dar ce inseamna de fapt, deranjul? Personal, il vad acolo, la sala de antrenamente si totodata la un seminar de Dezvoltare personala. Clar, un Altruist si cumva, mereu absent! Frustrant. Nu-i pot cere nici macar un minim de feedback. Un maxim sfat??? Sub nici o forma! Asta ma duce cu gandul la puterea acelui "online", acelui prezent-prieten care nici macar el nu mai poate fi prezent, acel "lag" din ce in ce mai vizibil care in definitiv, chiar poate face diferenta atunci cand te doare. Uneori, pare chiar mult prea tarziu sa pese cuiva.. Mult prea tarziu pentru dimineata de dupa. Cine e pe-aici cu-adevarat, de fapt? Existati, va rog!!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 22 Ian 2020, 21:21

Buna. Tocmai ce-am terminat de facut banda si sunt extenuata. In ultimul timp, cand am avut ganduri de consum am refulat in sport/activitati fizice, care, sincer, nu-mi plac deloc. Le-am facut pana la epuizare, incat sa nu-mi mai trebuiasca nimic. 2. Nu insista foarte mult pe propozitia, nu trebuie sau nu vreau sa beau. Gandeste-te sincer la toate lucrurile negative care ti le aduce consumul si gandeste-te daca merita? Cat poti sa bei, o ora, doua? Si dupa, imagineaza-ti tot raul care vinee si cum vei fi maine.3. Asta am invatat-o de la cineva, incearca cu un suc acidulat, eu fac cu cola. Bea dintr-o gura pana nu mai poti! Iti cam taie pofta de alcool. 4. Fa-ti o baie ferbiente si un ceai, in cazul meu caldura nu prea cere alcool. 5. Rareori citesc un acatist, dar cand o fac, citesc acatistul sfantului Mina, chiar m-a ajutat. 6. Daca ai, ia o melatonina si pune-te in pat. Cam astea functioneaza la mine si-mi vin in minte, momentan.

El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 22 Ian 2020, 21:29

Nu cred ca ti-ai dori sfaturi de la unul ca mine.Tu macar iti doresti abstinenta.Eu nici macar asta nu stiu daca imi mai doresc.Si beau in fiecare zi.Tu macar incerci sa nu mai bei deloc.Eu nici macar o zi nu pot sa nu mai beau,desi (inca)nu beau cantitati industriale.
Am inteles,din pacate ,ca nimeni de pe acest forum nu ma poate ajuta decat cu sfaturi.Sunt singur cu problemele mele.
Sorry,nu stiu daca iti foloseste la ceva raspunsul meu,poate mai bine taceam.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 22 Ian 2020, 21:38

SCRISOARE DE LA DEPENDENTA TA Buna, in caz ca m-ai uitat...eu sunt dependenta ta. Urasc incercarile tale de a te lasa, urasc terapia, urasc grupurile de suport, il urasc pe Dumnezeu sau orice forta care te ajuta in recuperare. Pentru toti care vin in contact cu mine, va doresc doar suferinta si moartea, dar da-mi voie sa ma prezint intai. Eu sunt boala numita dependenta. Sunt parsiva, dificila de inteles si puternica. Am omorat milioane de oameni si asta ma multumeste. Imi place sa te prind pe nepusa masa, cand te astepti mai putin. Imi place sa pretind ca iti sunt prietena si iubita. Ti-am oferit mult confort, nu? Nu am fost eu alaturi de tine cand te-ai simtit singur? Cand ai vrut sa mori, m-ai chemat pe mine. Am fost acolo de fiecare data si imi place cand esti suparat sau indurerat. Imi place sa te fac sa plangi, dar cel mai mult imi place cand nu mai simti nimic, nu mai suferi si nici nu mai plangi. Ma simt cel mai implinita cand nu mai simti nimic si tot ce imi doresc cel mai mult pentru tine este sa sa suferi pe termen lung. Tine minte ca am fost cu tine intotdeauna. Am fost alaturi de tine cand lucrurile au mers bine in viata ta. Cand ai considerat ca nu meriti lucruri bune in viata ta, eu am fost singura care am fost de acord cu tine. Impreuna am reusit sa distrugem tot ce a fost bun in viata ta. Oamenii nu ma iau in serios. Ei iau in serios infarctul, diabetul, dar nu si pe mine. Ce prosti! Fara mine aceste probleme de sanatate nici nu ar face victime. Stiu ca sunt urata de foarte multe persoane, dar niciodata nu vin neinvitata. Tu alegi sa ma ai in viata ta, asa cum multi altii au ales sa ma aiba in viata lor in loc de a alege pacea interioara si de a recunoaste adevarata realitate de care incerci sa fugi. Mai mult decat ma urasti tu, eu va urasc pe toti care alegeti tratamentul si terapia de recuperare, urasc cand va intalniti cu altii ca sa va mentineti abstinenta si il urasc pe Dumnezeu. Toate acestea ma slabesc de puteri si nu pot sa ma manifest sau sa functionez asa cum sunt obisnuita. Momentan sunt fortata sa stau ascunsa cat esti in tratament si sa nu fac zgomot. Tu nu ma vezi, dar eu cresc mult mai puternica decat am fost inainte. Eu pot trai doar cand tu abia supravetuiesti. Cand incepi sa traiesti, eu abia supravetuiesc. Dar nu uita, sunt aici...Si astept nerabdatoare! Pana ne vom intalni din nou, si sper sa ne intalnim din nou, eu iti doresc durere, suferinta si moarte. Cu sinceritate, DEPENDENTA TA!

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 22 Ian 2020, 21:39

Si citesc destul de des asta.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 22 Ian 2020, 21:59

Si El Sugativo, iti pun aceeasi intrebare pe care am primit-o eu acum 3-4 luni cand ma vaicaream ca nu pot sa stau fara sa consum. Ce ai facut concret in privinta asta? Ai apelat la vreo metoda de ajutor? Nu invoca situatia materiala, ca esta AA.

Înapoi la “POVESTEA MEA”