021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde styx » 28 Ian 2020, 00:26

Hei suflet frumos, o zi atat. Doar ziua de azi. Succes! Hai ca poti! Te imbratisez cu drag!
Si apropo suflet frumos, randurile mele “reci” de mai deunazi nu ti se adresau tie sau vreunui forumist care se lupta inca cu boala, ci acelor “guru” care cred ca detin adevarul absolut despre abstinenta. Asa ca nu stresa pentru elesau pentru alte vorbe indiferent de unde ar veni. Am invatat un lucru relationand cu multe persoane in recuperare sau care cauta recuperarea, in anisorii astia de abstinenta, boala e comuna, suferinta e comuna, dar cam la atat se rezuma, fiecare dintre noi, cei in recuperare sau din cei care cauta recuperarea suntem diferiti, avem valori diferite, suflete diferite, moduri de gandire diferite s.a.m.d. Scopul insa este comun: o viata libera de dependenta. Cum si in cattimp ajungem la acest deziderat iar e diferit in functie de persoana.Asa ca nu te grabi, ai rabdare cu tine si mai ales iubeste-te!
Cale senina sa avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Ian 2020, 02:44

Doamne Doruta, exceptional scrii, exceptional nici nu-mi gasesc cuvintele de lauda care desigur palesc pe linga ceea ce ai scris tu...🤔
Da' m-ai facut si pe mine sa visez la "indeletnicirile" astea casnice si vezi tu, noi oamenii intotdeauna vrem ceea ce n-avem, adica si eu ma pling ca-mi lipsesc multe si parca caut problemele...In fine, nu-i vb despre mine aici si am venit sa-ti spun ca este minunata si exact asa este, ideea de a nu bea doar o zi lucreaza.Scuze ca ma repet dar intotdeauna cind mi-am propus in trecut sa nu mai beau niciodata, intotdeauna am recazut, povara fiind prea mare pe umerii oricui cu un asa angajament pe cind pt o zi, cine nu poate?Toti putem!👍
Pup cu drag!😘🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 28 Ian 2020, 21:26

<<pe cind pt o zi, cine nu poate?Toti putem!>>
Eu nu.Si n-astept niciun raspuns de la cei care pot.Sa fie sanatosi.Fiecare cu iadul lui.Atat am inteles de cand pierd vremea pe aici,pe forumul asta,care m-a ajutat mai mult de-o groaza...
Ma rog,fiecare pierde timpul,banii si energia cum considera de cuviinta.Finalul e acelasi.
Am inteles atat,ca daca vreau sa ma las de baut,e exclusiv decizia si problema MEA,si n-o fac ca sa primesc laude sau aprecieri pozitive de la niste oameni pe care,cel mai probabil,n-o sa-i vad niciodata.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Ian 2020, 22:21

Ai totala dreptate El Sugativo si sunt de acord 100%, niciunul nu scapam viu din acesta viata si fiecare ALEGE cum vrea sa traisca...🤔
De ajutat fii sigur ca nimeni nu te va ajuta si singura conditie este sa vrea si cel in cauza sa fie ajutat asa cum au fost la majoritatea celor care au ales sa traisca abstinenti.Si de mine nu a tras nimeni si nu m-a sunat sau cautat cineva ci eu pe ei...plus ca citind pe acest Forum ajutorul dat este ca intotdeauna cineva iti raspunde si furi ceea ce ti se potriveste tie de la fiecare ...Asa lucreaza abstinenta asta si ce te-a ajutat sa devii abstinent, incerci sa dai mai departe la cei care au nevoie si tot asa.
Si uite, daca tot vrei un "ajutor" sa stii ca ceea ce-ti construiesti in creier se indeplineste, spui ca nu vrei sa te lasi de baut sau nu poti, asta se va intimpla, spui ca ai burta mare si nu poti slabi, asa se va intimpla etc, vb in general si trebuie sa ne construim in creier stari si atitudini pozitive care la rindul lor vor deveni realitate.
Multa sanatate iti doresc!

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 29 Ian 2020, 22:15

El Sugativo, esti genial de sincer! As vrea macar doar sa inspiri putin din aerul abtinerii fie si pentru o singura zi banala! Te asigur ca va deveni speciala! Un tango intim si dragastos, memorabil! Eu chiar am trait astfel de zile, se poate intampla ORICUI! IN SPECIAL TIE, CELUI NECREDINCIOS. CHIAR SI MIE INSAMI, de ce nu?? Adevarul este ca ma aflu inca la consultul acela absolut necesar uneori, LA OFTALMOLOG! Eu chiar nu reusesc sa vad dincolo de dependenta! O vad inca drept moft, dar te asigur ca nu e deloc asa! Esta chiar ea, DEPENDENTA. Te rog, nu te juca cu ea. TE ROG! Si stii de ce??? Ea chiar va invinge total nedrept, mult prea timpuriu cateodata!..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 30 Ian 2020, 20:46

Da,sunt sincer.Asta-i tot ce mi-a ramas.Asta si...alcoolul.
Aerul abtinerii?Nu stiu ce-i asta...Stiu doar ce rau ma simt cand nu beau,si ce bine cand beau.
Ca va invinge dependenta in final?Who cares,anyway?Bei,mori,nu bei,mori.Macar cat traiesti,sa te simti bine,chiar cu pretul alcoolului.Ca vei muri mai repede decat daca n-ai fi baut,stii proverbul:<<mai bine o zi vultur ,decat o viata cioara!>>
Scuze pentru sinceritate.Poate fac mai mult rau decat bine celor cu care vin in contact.

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 30 Ian 2020, 21:26

V-ati uitat vreunul pe postul TV denumit TLC?Ati vazut acolo oameni dependenti de mancare?Care au ajuns la peste 300 de kilograme greutate?

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Ian 2020, 23:30

Nuuu, nu este adevarat El Sugativo ca faci vreunuia rau , scrie aici in continuare pt ca desigur noi te Intelegem, cel putin eu.Si din pacate ai mare dreptate dar eu nu vreau sa ma resemnez pt ca ce mi-ar ramine?Sa fiu trista sa beau si sa astept sa ce...?
Mentin sa te consider un om deosebit si tine si tu aproape!👍

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 31 Ian 2020, 00:25

El Sugativo, m-am uitat candva la acele emisiuni de care spuneai. Dar in toate, exista mereu o speranta! Cu totii chiar isi doreau sa slabeasca!! Mai mult decat atat, aveau "sansa" unei operatii de micsoare a stomacului, un fel de operatie care practic iti impune cantitati infime de alimente/zi. Nu stiu daca este cea mai fericita alegere, dar este cu siguranta cea mai disperata alegere! Cel putin, prin acest sacrificiu, acesti oameni chiar au ales viata! Isi doreau cu adevarat sa traiasca!!!
Te afli clar, la limita saturatiei de a-ti regasi zambetul. Intrebarea mea ar fi: ce te bucura in aceasta unica viata? De ce tot acest negativism interior?? Pana si pacatosii au drept la mantuire, ma gandesc!.. Pana si necredinciosii au parte de miracole! Cu siguranta! Pana si pesimistii au dreptul la speranta! De ce uiti mereu de ea?? Nu e drept!! Nu e nici fundamentat, nu este nicidecum scuzabil! Asta nu!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 31 Ian 2020, 20:58

Buna :)

Da, El Sugativo, io m am uitat pe tlc la emisiunea cu obezii de gradul 4. Multi dintre ei tineri si mereu m am intrebat cum e posibil ca niste oameni sa si traiasca tineretea in pat?!? Cei mai frumosi ani in pat, dependenti de unul altul care sa i stearga la cur :d scuze...un lant bolnavicios....aia stau la pat si cu ajutorul celor din jur care le aduc pe tava 10.000 de calorii/zi.
Singuri nu cred c ar mai putea umbla sa si procure hrana :(
Ei merg in paralel si la psiholog, asta ca sa dea roade cu dieta....

Înapoi la “POVESTEA MEA”