021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Ambasador » 12 Feb 2020, 07:31

Buna dimineata prieteni dragi! Joy, Catalin si toti ce stiu ca ma sustin, va multumesc! Am inceput o saptamana minunata, si cred ca e tot ceea ce pot spune deocamdata! Astazi chiar am motive sa fiu fericita si mandra de mine!

Joy, vom merge in vizita cand vei veni in "Galati" si vom merge cu siguranta acolo unde crezi tu ca va fi bine pentru mine! Dar stii totusi ce mi-as dori pana atunci? Ceva mai multa abtinere! Muuuult mai multa. Asa, pentru a ma simti confortabilla in balanta cu anii tai abstinenti! Zic si eu. 🤗😘

Catalin, te felicit din suflet pentru lunile fara alcool! Probabil ca la un moment dat le vei pierde si numarul, sau poate nu.. cine stie!? Ideea este ca te simt tolerant, deschis, fericit! Cum a fost toata aceasta perioada critica? Se spune ca cine reuseste 90 de zile consecvente de abtinere, poate pune bazele unei abstinente solide pentru viitor. E adevarat?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 12 Feb 2020, 23:17

Buna seara !
Felicitari "Dora" pentru perioada de abtinere de la alcool !
dealungul
Poate ca nu o sa iti placa ce urmeaza sa iti scriu .Iti impartasesc din ce am vazut de-a lungul anilor de cand particip la terapie de grup .
Esti bine pentru ca esti pe "norisorul roz" de inceput cand incetezi sa iti mai faci rau si sa faci rau . Majoritatea alcolicilor am trcut prin etapa asta. Apoi norul se risipeste si se revine la realitate .
"Se spune ca cine reuseste 90 de zile consecvente de abtinere, poate pune bazele unei abstinente solide pentru viitor. E adevarat?" Da este adevarat daca ai fost la 90 de meetinguri ( SEDINTE DE GRUP ) AA timp de 90 de zile timp in care acumulezi informatii care te pot ajuta sa treci peste pofte ,betii uscate , furtuni emotionale fara sa bei . Ai facut ceva din toate acestea.
Am cunoscut multe persoane care dupa perioada de abtinere au baut din nou pentru ca nu au pus nimic in loc, nu au mai venit la grup ,si-au pastrat acelasi mod de gandire care duce la acelasi rezultat . Fara sustinere si fara schimbare ...reluarea bautului este o chestiune de timp.

Toate cele bune iti doresc si sa ne citim de bine.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 13 Feb 2020, 02:43

Buna Dorutza si am venit sa-i raspund in primul rind lui Tudor si apoi tie!🤗

Asadar, cel mai comod pt mine ar fi fost sa tac si sa-mi vad de ale mele dar asa cum ma stii Tudor, nu pot!🤔🙄😂
Sub nici-o forma nu ma erijez in atotcunoscatoare sau desteapta ci spun ceea ce am invatat de pe Forum si de la tine .Fara a dori a te contrazice, spun si eu umila mea parere pt ca am foarte multe trasaturi comune cu Doruta si stiu cum as reactiona eu la cele spuse de tine(repet, nu vreau sa te contrazic si stii cit de mult te respect si te pretuiesc).
Deci sunt unii oameni in viata, voi vorbi ca sa nu supar pe nimeni despre persoana mea, cu care nu faci nimic "cu rau" ci sunt stimultati de laude si de bine, eu sunt una dintre aceste persoane.🤔😉Cu cit ma laudai tu mai mult in trecut cu atit faceam mai bine si daca as fi auzit cuvinte de descurajare probabil ca nu as fi fost astazi cea care sunt...Totodata, sunt persoane care nu rezoneaza cu AA, eu am fost acolo dupa doi ani de curiozitate si nu uita ca pt noi femeile este mult mai rusionos decit pt un barbat, gindim altfel .Sunt pareri personale si sper ca apreciezi sinceritatea , una dintre calitatile mele cu care ma mindresc...🤔Fiecare este liber sa aleaga ceea ce considera el(ea) ca i se potriveste, de ex tie ti se potriveste AA, altora nu dar sunt abstinenti.Mie de ex mi se potriveste AA si nu mi se potriveste AA...asadar sunt ok si cu si fara!🤗👍

Doruta tie ce sa-ti mai spun?😂😂Am spus deja si va pup cu drag pe amindoi!😘😘🤗🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 13 Feb 2020, 09:48

"Totodata, sunt persoane care nu rezoneaza cu AA ..."
Joy ... Si tu ai dreptate! 🙂 Tu macar ai venit de peste mări și țări la Alcoolicii anonimi din București . Asta arată câtă determinare ai . Mai ți minte ce ți se spunea ? Când faci mereu același lucru....
Te îmbrățișez si eu cu drag !

Imagine
Ultima oară modificat 13 Feb 2020, 17:59 de către tudor, modificat de 2 ori în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 13 Feb 2020, 13:11

Si mai vin Tudor, negresit, multumesc mult pt raspuns!😉😂😘🤗👍

Sterge te rog numele personal !🤔👍

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 15 Feb 2020, 05:38

Buna Tudor si iti multumesc pentru fiecare sfat primit! Ai dreptate sa fii sceptic in privinta mea. Sunt pe “norisorul roz” doar in zilele de abtinere. In aceasta saptamana, au fost patru la numar. Dar asta mi-a adus bucurie oricum. In sinea mea stiu ca fiecare secunda, minut, ora sau zi in care alcoolul lipseste cu desarvarsire, am doar de castigat. Stiu asta! Deocamdata ma aflu la jumatatea drumului, in care imi permit luxul de ma bucura doar de zilele de abtinere. Dar, LUCREZ LA ASTA.
In zilele de consum, a adevarat, ma aflu pe “nori negri spre cenusiu”, si cam asa ma simt si in sufletul meu atunci. Atunci vin la pachet o groaza de sentimente urate, precum o ploaie care imi inunda sufletul cu: vina, rusine, frustrare, neputinta, ciuda, tristete. Singura cale de iesire este usa diminetii, atunci cand stiu ca, odata deschisa, voi putea respira iar aer curat, ca gasi dincolo de ea, promisiunea unui nou inceput. A unei noi incercari, daca vrei!
S-ar putea sa nu fii de acord cu mine, nu stiu de ce simt asta.. Am senzatia ca preferi sa tai raul de la radacina imediat, sa il ingrop acum si aici. Sa “ii fac parastasul” si azi daca se poate. Dar nu e chiar asa. Nu te poti desparti de Dependenta peste noapte. Ea se hraneste din slabiciunile noastre, din neputinta noastra, lipsa motivatiei si mai ales, precum ai spus si tu, atunci cand nu o ai cu ce o inlocui, ea te paraziteaza pur si simplu.
Stiu ca am nevoie de sprijin, il cer constant, desi nu intotdeauna il obtin la nevoie… Stiu ca am nevoie sa schimb ceva! Caut solutii, zi de zi. Probabil firea mea mea prea complicata imi da de furca mai mult decat ar fi trebuit. Dar, LUCREZ LA ASTA!
In privinta AA, ai dreptate Joy. Iti multumesc pentru incurajari, ca de obicei! Ne leaga multe idei comune, situatii asemanatoare cu privire la discretia consumului nostru! Un AA chiar daca promoveaza discretia, in realitate nu e chiar atat de simplu. De ce? Pentru ca sunt femeie!? Pentru ca as putea intalni accidental pe cineva cunoscut mie acolo..!? Ai intuit perfect dorinta mea pentru intimitate si tocmai din acest motiv, nu pot face pasul catre AA, desi cu siguranta a ajutat, ajuta si va ajuta multe persoane, va face ce stie el mai bine: va salva vieti! Decizia mea prezenta insa este deocamdata aceasta: sa fiu cat se poate de discreta, avand credinta ca voi reusi cumva, pana la urma. Iar daca nu, voi cauta si altfel de ajutor, cu siguranta!
Imi aduc aminte ca intr-una din sedinte, ii explicam doamnei terapeut ca ma simt vinovata fata de sotul meu, fata de persoanele dragi mie carora nu le pot povesti despre consumul meu, despre dependenta mea, iar raspunsul ei m-a uimit complet: "Dar de ce trebuie sa afle cineva despre asta??? Poti fi bine si fara ca ei sa “trebuiasca” sa afle!" Am ramas fara cuvinte, recunosc. Ea de alfel crede ca nici macar nu trebuie mers pe adictie in terapia cu mine, cat mai ales pe rezolvarea dramelor mele interioare. Daca voi reusi sa le identific, sa le iert, sa le accept ca fiind parte din trecut, voi putea merge mai departe, ma voi vindeca si astfel consumul nu-si va mai gasi locul si rostul in viata mea. Cel putin aceasta este teoria ei deocamdata. Nu stiu daca va fi chiar asa, timpul o va spune..! Cred ca am dat peste un terapeut atipic.

Va urez “Cale senina prieteni!”, cum imi place mie sa-l citez pe Styx. 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 15 Feb 2020, 08:49

Bună dimineața, Dora!
Nu poți să te lași de alcool blând.
Rau se taie din rădăcină.
Am zâmbit când terapeuta ti-a zis ca cei apropiați ție nu trebuie să știe.
Toată lumea știe. Noi aflăm ultimii.
Se simte, se vede, se miroase, iese prin pori. Nu vede soțul tau ca arăți diferit si miroși a alcool. ?Chiar dacă si el este băutor. Tot se prinde. Poate ca nu ii pasa si atunci lucrurile stau mult mai rău. Poate are nevoie sa fi slabă și tocmai de aceea bei si ii faci jocul.
Oricum nimeni nu renunță la o adictie gradual. Chiar și la fumat. Mai vorbim .

Imagine
ImagineOLD Tudor

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 15 Feb 2020, 10:01

Buna dimineata Tudor! Iti multumesc pentru raspunsul prompt si concis. M-ai pus pe ganduri, asta iti pot marturisi.. De ce sa nu poti renunta la alcool gradual? Si de ce crezi ca ar trebui sa aratam sau sa mirosim a alcool daca el exista cu masura in viata noastra? Ai dreptate pe de alta parte, ce mi-a spus terapeuta mi s-a parut... cel putin ciudat. Dar poate ca asa se face terapie moderna.. spunand doar ceea ce vrea pacientul sa auda pentru un confort fals!
In fapt, planul meu era cam acesta: nu beau peste masura de mult, nu zilnic, cu anumite restrictii bine controlate (doar seara, singura, etc.). Am realizat ca am ceva traume personale din copilarie ce le car dupa mine ca niste pietre de moara, asa incat m-am convins ca un terapeut imi va vindeca aceste rani. Aveam nevoie de asta ca apoi, sa pot merge la pasul numarul doi: adictia mea! Aici sunt inca.. Nu stiu daca pot merge pe varianta aceasta brusca. Mi-as dori sa pot opri consumul, sa pun punct pur si simplu ca la sfarsitul unei propozitii. Dar cred ca nu sunt inca pregatita. Deocamdata pentru asta sunt eu acum pregatita: pentru adictie graduala. Insa apreciez puterea celor care reusesc sa opreasca brusc orice forma de adictie. E una ideala as zice!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Feb 2020, 15:10

Buna dimineata!😌👍
Cu tot respectul a ceea ce spune Tudor , Doruta sa stii de la mine ca se poate ca si fara ca toata lumea sa stie despre problema ta.Eu sunt una dintre acele persoane care am lucrat la abstinenta mea fara ca ceilalti sa stie, in afara de Dumnezeu si voi!Asta mi-ar mai fi trebuit mie... si pt noi femeile este mult mai rusinos deoarece sunt constienta ca lumea nu considera alcolismul o boala ci un viciu.🤔
Am scris asta nu pt ca sa-l contrazic pe Tudor, Doamne fereste ci ca sa-ti dau speranta ca se poate si fara ca ceilalti sa stie.🤗👍

PS Chiar daca supar pe cineva vreau sa spun ca in afara de cel care conducea grupul in orasul meu de bastina in acel memoent,ceilalti erau sumbri si neprietenosi si nu prea mi-a placut acolo.🙄
Si mai cred ca acel grup de la Bucuresti unde este Tudor este asa de placut datorita lui si muncii intense si asiudue pt ca AA sa fie si in Romania asa cum este in tara lui Bill...Este o opinie personala.

PS In ceea ce priveste terapeuta sustin in continuare ceea ce afirm mereu:cei mai buni terapeuti in adictii sunt fosti alcoolici si una este sa inveti din carti despre adictie si alta este sa fi fost acolo si tu si sa intelegi perfect pacientul...🤔👍
Toate cele bune tuturor!🙂👍

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 25 Feb 2020, 12:30

17 Apr 2017, 23:50

Stiu, nu va spune nimic aceste cifre. Mie insa da! A fost prima mea zi pe forum aici!
Inca de atunci, am fost ajutata cu sfaturi la nevoie, cu tot ce se putea omeneste posibil, iar eu.. m-am hranit pur si simplu cu toate povestile voastre de viata incredibile! A sosit clipa insa, cand simt ca trebuie sa pun punct prezentei mele aici, dragi prieteni. E timpul pentru... un alt timp... nu stiu exact care va fi el! Poate mai rau, poate mai bun, cine stie...? Cum imi va fi destinul! Cred ca el poate fi scris cu penita energiei noastre. Asadar prieteni, va multumesc din suflet pentru toate mesajele voastre din toti acesti ani! Am savurat, am respectat, am apreciat si am absorbit fiecare cuvant adresat mie, dar nu numai.. Ati fost cea mai frumoasa parte din mine din acea seara tarzie de aprilie si pana astazi! Nu voi uita nimic din ce mi-a fost drag la voi! Drum senin tuturor, dragii mei!

Te rog admin, sa inchizi contul "Ambasador". Iti multumesc!

😞🤗😘

Înapoi la “PREZENTATI-VA”