021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Tudor! Iti multumesc pentru raspunsul prompt si concis. M-ai pus pe ganduri, asta iti pot marturisi.. De ce sa nu poti renunta la alcool gradual? Si de ce crezi ca ar trebui sa aratam sau sa mirosim a alcool daca el exista cu masura in viata noastra? Ai dreptate pe de alta parte, ce mi-a spus terapeuta mi s-a parut... cel putin ciudat. Dar poate ca asa se face terapie moderna.. spunand doar ceea ce vrea pacientul sa auda pentru un confort fals!
In fapt, planul meu era cam acesta: nu beau peste masura de mult, nu zilnic, cu anumite restrictii bine controlate (doar seara, singura, etc.). Am realizat ca am ceva traume personale din copilarie ce le car dupa mine ca niste pietre de moara, asa incat m-am convins ca un terapeut imi va vindeca aceste rani. Aveam nevoie de asta ca apoi, sa pot merge la pasul numarul doi: adictia mea! Aici sunt inca.. Nu stiu daca pot merge pe varianta aceasta brusca. Mi-as dori sa pot opri consumul, sa pun punct pur si simplu ca la sfarsitul unei propozitii. Dar cred ca nu sunt inca pregatita. Deocamdata pentru asta sunt eu acum pregatita: pentru adictie graduala. Insa apreciez puterea celor care reusesc sa opreasca brusc orice forma de adictie. E una ideala as zice!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

17 Apr 2017, 23:50

Stiu, nu va spune nimic aceste cifre. Mie insa da! A fost prima mea zi pe forum aici!
Inca de atunci, am fost ajutata cu sfaturi la nevoie, cu tot ce se putea omeneste posibil, iar eu.. m-am hranit pur si simplu cu toate povestile voastre de viata incredibile! A sosit clipa insa, cand simt ca trebuie sa pun punct prezentei mele aici, dragi prieteni. E timpul pentru... un alt timp... nu stiu exact care va fi el! Poate mai rau, poate mai bun, cine stie...? Cum imi va fi destinul! Cred ca el poate fi scris cu penita energiei noastre. Asadar prieteni, va multumesc din suflet pentru toate mesajele voastre din toti acesti ani! Am savurat, am respectat, am apreciat si am absorbit fiecare cuvant adresat mie, dar nu numai.. Ati fost cea mai frumoasa parte din mine din acea seara tarzie de aprilie si pana astazi! Nu voi uita nimic din ce mi-a fost drag la voi! Drum senin tuturor, dragii mei!

Te rog admin, sa inchizi contul "Ambasador". Iti multumesc!

😞🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Eu iti multumesc Dora. Cu siguranta ai avut si tu un rol important in drumul meu. O sa-ti simt lipsa.
Iti doresc sa ti se indeplineasca toate dorintele si sa-ti gasesti raspunsurile la " zbuciumurile" tale.

Eu sper sa ne mai citim din cana in cand, macar de sarbatori.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Dora, suflet frumos! Iti multumesc pentru abstinenta mea si iti doresc Cale senina!
O sa-mi fie dor de tine dar iti respect alegerea.
Te imbratisez cu mare drag!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de And_y »

Buna dimineata Ambasador,
Iti multumesc pentru sustinere, pentru mesajele tale si iti doresc numai bine!
Sunt sigur ca o sa mai intri aici pe forum sa citesti ce se mai scrie.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de admin »

Poveste redeschisa.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Bine ai revenit Dora!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Maria draga pentru urarea ta! Am citit ca esti bine si asta ma bucura nespus. Sfaturile tale pentru fiecare dintre cei care isi doresc cu ardoare abstinenta au parfum de blandete, concretete si curaj! Esti exemplul cel mai clar ca uneori avem nevoie doar de noi insine pentru a scapa de iadul alcoolismului. Ma inspiri, ca de fiecare data. Te imbratisez cu acelasi drag!
Vizitator123$5 draga mea, ai avut pentru mine sfaturi dintre cele mai bune, cele mai clare, cele mai constante! Mi-ai demonstrat ca fara consecventa, nu se poate in abstinenta. Ideea de a-mi redeschide topicul a venit la indemnul tau si iti multumesc pentru asta! .. Vorba Sperantei… simteam ca “bantui” pe la topicul vostru.. si nu prea era corect. Ma simt totusi datoare cu o explicatie suplimentara, mai ales ca nu am uitat nici de nedumerirea lui Catalin cu privire la dorinta de a-mi inchide topicul, la cerere. Ea nu a venit pe fond de suparare sau de frustrare. De neputinta, poate.. de rusine, sigur! De ce spun asta?? Aveam aproape trei ani de forum, timp in care mi-am exprimat toate starile posibile, cele mai intime si mai profunde ganduri, cele mai triste trairi si dorinte tototdata.. Am sperat, am crezut… si totusi abstinenta mea nu s-a intamplat! Asta m-a facut sa-mi recunosc neputinta, dar mai ales rusinea de a nu ma mai considera ok cat timp imi era imposibil sa inregistrez progrese. Asa incat, am preferat sa ma retrag ca un racusor demn ce sunt timp in care sa-mi gasesc o forma de a ma autodisciplina, o cale de a ma regasi mai bine, daca vrei.. Asa am simtit eu ca trebuie sa fac. Imi place sa cred ca redeschiderea topicului meu reprezinta o noua sansa in care nu am doar cele mai bune intentii din lume, ci si o maturitate aparte, o dezvoltare mentala mult mai profunda!
Trecand lunile, si apoi anii pe acest forum.. aproape ca am vazut cu ochii mintii cum sperantele mi s-au naruit precum castelele construite din nisip, sub valurile marii. Intre timp insa.., ceva lucruri noi am invatat. Cele mai importante sunt acestea: SA MA IUBESC si SA TRAIESC DOAR CLIPA. Trecutul mi-e aproape vindecat iar viitorul nu exista inca. Aceasta este noua mea filozofie, temelia pe care vreau sa-mi construiesc "Casa abstinentei", daca vrei. Iar CLIPA de azi imi spune ca m-am trezit purtand un gand plin de recunostinta si de multumire pentru o noua zi senina. Nu am putut renunta desigur la cafea (insa am putut renunta la zaharul din cafea), surad, sunt bine, ceea ce iti doresc si tie draga mea Vizitator123$5. Iti multumesc pentru tot, pentru urarile de bine, sfaturi si altruism!

O zi buna dragii mei prieteni!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Nalina »

Bine ai redeschis topicul, Dora.
Sa iti fie bine si liniste!
Fii mai blanda cu tine!
Gandeste prin comparatie daca vrei...fata de povestile multora de aici povestea ta e cu constientizare si cu asumare prea brute si cu efecte mult reduse. In ceea ce priveste alcoolul, tu esti propriul tau calau fara sa fi comis, insa, prea mari "crime" la adresa integritatii tale fizice sau psihice.

De cata vreme nu te-ai mai bucurat de paharul de vin, de seara? de cata vreme il bei cu vinovatie, cu frica, cu gandul la ce va fi a doua zi?
E un pahar de vin, nu sunt 3-5-10. Nu e cu sevraj a doua zi. Nu e cu netrezit pentru job. Nu e cu "ma vad copiii bauta". Nu e cu "dau pe gat toata sticla pentru a obtine efectul de euforie".

Eu mi te imaginez ca o tipa eleganta, careia ii place ca dupa ce a incheiat ziua si a culcat copiii sa se bucure in linistea gradinii de un pahar de vin. Cu gandurile la ziua care a trecut, la noaptea ce urmeaza, la persoanele dragi, la o carte sau o muzica buna.

Reciteam zilele trecute topicul lui Reni care spunea ca nu se atinge de alcool pentru a nu deveni dependenta.

In lumea de azi, orice poate cauza o dependenta. O persoana, mancarea, jobul, o pasiune, alcoolul, tigarile, drogurilr, cafeaua, cola etc. Totul pentru umplerea unui gol. Acolo e cheia. De ce simtim nevoia sa umplem golul? Cum il umplem, cu ce, cat de des e chestiune de "semantica". Dar defectul e acelasi. Eu cred ca tu nu il umpli cu paharul de vin din fiecare seara ci cu invinovatirea permanenta ca nu ai reusit sa te abtii azi, asa cum altii au reusit sa o faca.

Fii mai blanda cu tine!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Doamne ajuta Nalina! De obicei, cand raspund cu intarziere, unul dintre motive este acesta: pur si simplu raman fara cuvinte! Iarta-mi tacerea asadar, am savurat cu o placere tacita mesajul tau. Mi-a placut mult felul in care ai stiut sa ma incurajezi si iti promit ca voi incerca sa fiu mai blanda cu mine, sa nu ma mai judec atat de aspru.
Ce pot sa spun? In aproape doua saptamani am consumat de doua ori alcool. E un castig imens pentru mine. Eu asa il consider. De vigilenta nu duc lipsa.. cred ca nu, insa de vointa, cred ca da..! E adevarata descrierea ta, in mare parte. Mi-am asumat si am constientizat bautul meu aici ca fiind alarmant, nu cu sevraj, nu am ajuns inca pana acolo.. Nu inseamna ca nu pot ajunge. Reni a spus bine. Alcoolul duce la dependenta. Incet, dar sigur. Tu ai spus bine Nalina. Orice poate da dependenta, daca ne gandim bine. In ultima vreme incerc sa devin dependenta de carti si seriale seara.. cel putin nu imi afecteaza integritatea fizica si psihica. Exista dependente bune si dependente rele. Probabil ca toti cei care ne stim cu firi adictive, asta trebuie sa facem. Sa ne gasim o adictie non-toxica. Cum a facut Vizitator123$5, a gasit o placere in a scrie pe forum, asta a ajutat-o in permanenta. Facem orice sa ne fie bine, pana la urma.
Ai dreptate, probabil ca in mintea mea complic lucrurile extrem de mult. Ma fascineaza abstinenta celor care au reusit si ma supara neputinta mea. Eu de ce nu reusesc? Si atunci imi dau raspunsul singura. Pentru ca am intrat in cercul vicios al dependentei. Asta ma deranjeaza, de fapt. Ca m-am lasat cuprinsa de vartejul acesta euforic de care ma puteam lipsi foarte bine in viata. Inceputul primului pahar a declansat un tipar vazut in toata copilaria mea, iar daca as fi stiut ce stiu acum, cu siguranta nu as fi incercat nicicand gustul alcoolului. Ma bucur ca nu am inceput acest viciu foarte devreme, dar ma supara ca l-am lasat sa-mi stapaneasca emotiile, timpul, trairile si linistea! Nu am nevoie sau nu ar trebui sa am nevoie nici macar de un singur pahar cu vin, nici macar dupa o zi nebuna, in linistea curtii seara, sub clar de luna. Am vazut ce-mi poate face. Imi poate aduce dorinta de mai mult si mai mult.
Anul trecut am facut cateva sedinte de terapie prin hipnoza. Mi-au fost vindecatoare, chiar daca am realizat asta mult mai tarziu.. Mi-am aprofundat suferinta, am povestit despre copilaria mea si mai ales, am iertat. Tot ce mi s-a intamplat atunci m-a ancorat foarte mult in prezentul de astazi. Asa incat am hotarat sa il las sa curga cat mai lin cu putinta, cu cat mai mult blandete. Exact cum m-ai sfatuit. Iti multumesc Nalina, inca o data!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns