021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Eu îți multumesc, Ambasador!
Nu e o rectificare, e doar ce simt. ... apropo de trezitul dimineata, într-o zi din abstinenta mea de început, m-am trezit , am deschis geamul si am realizat cu satisfactie cat de frumos miroase aerul dimineata si ca nu mă mai deranja lumina soarelui de dimineată.
Îți multumesc pentru abstinenta mea!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Asa simt si eu domnul meu. Doar zambet de cand am mintea limpede. Nu poti sa nu iubesti Soarele cand stii cum arata azi, abstinenta.
Eu iti multumesc pentru aceasta binecuvantata recuperare! Si voua, tuturor.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Sa ne gandim putin si la dragoste, cum bine spui Iliuta. Nu doar la abstinenta.

Propun azi, mai putina incarcenare si mai mult romantism. Chiar asa!

Imagine
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Salutare Ambasador, Iliută prieten drag si dragă forum!
In asentiment cu voi prieteni:

„Nu contează ce se întâmplă, crezi în Iubire, o forță atât de puternică, atât de reală, atât de minunată, atât de vindecătoare, atât de frumoasă, atât de interesantă încât transformă totul în calea sa! Acolo unde există măreața Iubire, există întotdeauna miracole!”
-Marie Fay

Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Perfect de acord cu tine dragul meu Styx. Unde exista iubire, exista miracol, unde exista miracol, exista abstinenta! Iar romantismul da un gust atat de bun vietii de adict!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Da...Ilie e indragostit, ca tocmai s-a insurat.. Dar noi cei cu ani de casnicie in urma, e greu sa mai vorbim de fluturi in stomac si alte cele..ramane respectul reciproc, grija unuia fata de celalalt. Va imbratisez cu drag... Si mie mi-i dor de iubire...Dar abstinenta merge si fara.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Tudor. »

Salut dragi prieteni,
Un prieten de-al meu spunea ca "abstinenta e o poveste de dragoste". Eu i-am spus o poveste de viata. Trebuie sa recunosc ca prietenul meu e mai pe aproape. Am folosit acest argument in unele discuții cu alcoolici, care nu găseau o motivatie. Le spuneam sa pună ceva in loc. Eu nu le spun sa nu mai bea. Sa înlocuiască alcoolul cu o pasiune. Dacă nu își descoperă o pasiune sa se îndrăgostească de cineva. Asta îmi este la îndemâna sa le spun. Trebuie sa recunosc ca am întâlnit și cazuri când auzeam ceva de genul"dacă x m-ar iubi,m-as lasă de baut". Știu ca asta nu prea funcționează. Cu toate astea ma bucur pentru dragostea lor. Știu ca au găsit ceva. Sunt pe aproape.
Subiect frumos.
https://youtu.be/PK0uTzr7kKQ
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti citesc randurile precum o poezie in mintea mea.. Multumesc dragul meu Tudor. Frumusetea ma fascineaza... sub orice forma ar fi ea! Motivatiile imi sunt extrem de frumoase azi: IUBIREA, ROMANTISMUL, FLORILE, POEZIA, MUZICA, OAMENII. Mi-as dori ca ele sa ma insotesca la bine si la greu, ca un legamant pe viata daca vrei. Da, da.

Ma uit la cana mea cu ceai si intreb melancolic: CARE PAHAR?

https://www.youtube.com/watch?v=ghsOeBcoklU
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună dimineata Ambasador, Tudor, dragă forum!
Daagi prieteni, abstinenta este o poveste de dragoste, dragoste de viată frumoasă, trăită lucid, a trăi abstinenta în bucurie si bucuria în abstinentă, nu e doar o vorbă pentru mine. Am spus pe topicul meu vechi dar o să mai repet si aici pentru prietenii cei noi, eram în a treia lună de abstinență-abtinere-abstinență, când, într-o dimineață înainte să ies pe ușă să plec la serviciu, sotia mea m-a luat în brate, m-a strâns puternic la pieptul ei si mi-a spotit la ureche: „..., M-am îndrăgostit iarăși de tine!”... ce pot spune mai mult de atât?! eu m-am lăsat de băut pentru mine, dar iată că abstinența îți aduce multe alte beneficii... eu am fost norocos în privința aceasta.
Abstinență senină! Doamne ajută!
P.S. Ambasador chiar așa, bine gândit, ”care pahar?”... Azi nu beau!

Zi senină, dragă forum!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Va imbratisez cu drag baieti, scrieti asa frumos si sunteti asa sensibili.
Scrie răspuns