021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc pentru toate cuvintele tale incurajatoare Vizitator123$5! Esti o adevarata bucurie, definitia optimismului insasi, esti mai profunda decat poti fi perceputa real aici! Din pacate..! Dar exista si "din fericire"! Cineva, chiar te intelege! Cu adevarat! Vorbele tale scrise aici au valoare vesnica, perpetua.. Precum si a tuturor celor abstinenti veterani, in devenire, dar nu numai.. Stiu ca forumul, credinta si mai ales putinta chiar pot vindeca alcoolismul!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Inchisoarea mintii

Dintr-odata, lumea mea s-a colorat in negru-cenusiu. Priveam neajutorata gratiile din fata mea. Ma aflam intr-o camera obscura, rece si goala. Lacatul usii imi inchisese acolo toate sperantele, toate visele. Inchisoarea mintii, neputinta de a ma elibera de lantul alcoolismului, imi aducea disperare. Eram acolo doar eu si lacrimile mele.
Trebuia sa ma salvez! Dar cum?? Aveam nevoie de indrumare divina, de un imbold ca se poate, de o voce launtrica binefacatoare. Mi-am apropiat obrajii de gratiile scorojite de vreme si am lasat mintea sa mai calatoreasca putin... Catre cerul frumos al diminetii, catre bucuria unei zile senine, catre zambet, catre soare si luna, padure si mare, catre viata! Catre libertate!!
Stiam deja ce trebuie sa fac! Cunoscusem gustul amar si putred al alcoolului, il lasasem sa-mi otraveasca trupul si sufletul. Nu, nu. Nu doream sa mai simt asta. Toti porii pielii cerseau vindecare! Isi doreau sa respire cu nesat parfumul seninatatii. Dar dupa ce voi reusi sa fiu libera, voi sti oare sa fac ce se cuvine? Ei bine, da! As iubi viata mai mult, mi-as respecta semenii, mi-as gasi pasiuni frumoase precum: cititul, sportul, activitati psiho-sociale, educative.. Cate si mai cate..!! Mi-as darui si as darui bine. As zambi mai des, daa! M-as bucura de culori, de aer, de familie, de prieteni si mai ales, nu as mai alege alcoolul! Nu as mai gresi atat de grav incat sa-mi pierd sufletul si libertatea.
Ah, abia asteptam sa aud zgomotul zavorului tras, scartaitul usii deschise si pasii mei pe culoarul vietii! Aveam inima plina cu promisiuni! Abia asteptam sa fiu bine iar!
Ultima oară modificat 20 Oct 2019, 18:40 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

Draga Dora,
foarte frumos scrii.
Sunt sigura ca vei ajunge sa obtii acea libertate pe care ti-o doresti. Esti asa un om frumos, ai si cu ce sa inlocuiesti acele clipe care le dedici alcoolului, fiindca la tine sunt doar clipe. Este asa bine sa simt aceasta libertate care mi-o da neconsumul de alcool. Inainte eram preocupata de gandul cum beau, sa nu ma vada prea multa lume, sa nu merg la servici mahmura..si cate...si cate..
Te imbratisez cu drag Maria.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Va multumesc pentru incurajari Speranta, Catalin si Maria! Sunteti cu totii oameni minunati. Avem nevoie unii de altii. Altfel, nu ar mai exista acest forum. Cu bune si cu rele, la bine si la greu, mai devreme sau mai tarziu, intr-o forma sau alta, stiu ca putem reusi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Sa nu uit!
"In procesul de recuperare trebuie sa pui altceva in loc, sa inveti sa traiesti fara alcool, sa te bucuri natural si sa te calmezi la fel de natural fara sa apelezi la drog".
Iti multumesc Andy!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Imi amintesc odata de un interviu... Eram prezenta fizic, aveam un asa-zis intelect focusat. Eram acolo, asezata pe un scaun steril, cu coatele asezate pe o sticla impecabila, fara pic de ADN. Imi asteptam cuminte testele definitorii, cele ce aveau sa-mi dovedeasca ‘putinta mea intelectuala’ de care ma stiam atat de capabila! Desi am fost extrem de scrupuloasa si meticulosa in privinta testului nou asezat in fata mea, l-am picat lamentabil, inexplicabil, pur si simplu.. prosteste! Si totusi nu chiar. De emotie, cu o seara inainte am lasat alcoolul sa-mi intre in sange si sa mi-l otraveasca. Nimic mai toxic. Dimineata am vomitat pastrand in mine doar o singura farama de mandrie. Cea de OM. Eram totusi un suflet, aveam o inima in piept si mai ales, aveam atatea sperante! Si ce credeti? Testul l-am picat, bineinteles. Cumva de neinteles pentru responsabilul mental cu “distributia mea de capacitate maxima”. Nu a fost cu suparare insa. Oricum nu ar fi fost de mine. Sunt samanta pura de independenta si imi place sa cred ca asa voi si muri. O persoana demna, cu fix ceea ce ii va fi nevoie. Cer senin si multa iubire in inima. Mult prea multa. Desigur, si cu viciul acestui alcool destul de sporadic, adevarat.
Ce imi doream sa va transmit, de fapt?? Nu renuntati nicicand la viata! Oricat de neagra ar parea culoarea ei. Apelati la culorile ei atat de vii precum ale unui artist ce traieste prima secunda de inspiratie, prima secunda de respiratie! Pictati-va vitata mai ales in culori vii, calde si veti avea parte de reusite, cu siguranta! Veti avea parte de dragoste! Veti avea trairi! Nu risipiti niciodata nici macar o secunda, va rog!
Nimic nu e mai dezonorabil decat lasitatea insasi!
Ultima oară modificat 26 Oct 2019, 08:00 de către Ambasador, modificat de 3 ori în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de And_y »

Buna dimineata Ambasador,
I-mi aduci aminte de un examen picat cu brio, acum multi ani, desi eram pregatit am scris ceva
diferit de subiect iar seara de suparare m-am imbatat ca porcul si eram atat de abatut de parca
venise peste mine un cataclism.
Semnele alcolismului erau vizibile de atunci: acceptarea sau mai bine spus lipsa acceptarii.
Nimic nu e intamplator.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Dora,

" Spune-mi macar ce ai mai facut de cand nu ai mai scris? Cum au decurs zilele tale in abstinenta? "

Pai nu ma pot lauda cu nimic important, in schimb multe nimicuri si rulez in parametrii normali. In general sint ok, doar probleme inerente de viata. Sper sa fii si tu bine.
Nu am mai scris ca am un talent deosebit sa fac rau fara sa vreau, e mai safe sa citesc doar.

O zi frumoasa si sarbatori fericite!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Prea-bunarea dimineata dragii mei prieteni de pe forum!

Sobri, iti multumesc ca nu ai dat uitarii topicul meu, pentru grija ta mai ales! Ma bucur in primul rand pentru tine ca esti ok, ca esti abstinent si iti duc dorul, sa stii. Nu ai nici o vina, nu ai facut rau nimanui aici. Nu inteleg de ce gandesti asta.. Fiecare este responsabil de toate faptele sale, nimeni altcineva. Asadar, te rog sa ne mai scrii. Te citesc intotdeauna cu mare placere. Sunt de principiul acesta, chiar si rar, tot nu e rau. Cel putin sa stim cu totii ca esti bine, ca suntem bine sau mai putin bine, dupa caz. Dar sa stim macar. Noi, cei din comunitatea aceasta extrem de frumoasa!

Ma intrebai ce am mai facut de cand nu am mai scris.. Ei bine, am scris! Nu aici, evident. De fapt, au fost raspunsuri date unor cuvinte intelepte. Ele mi-au fost oferite si ambalate ca un frumos cadou de Craciun, iar cand l-am deschis, am gasit acolo o sumedenie de sfaturi, de sentimente si trairi profunde, de tot ceea ce inseamna mental si suflet deopotriva. A fost terapie pentru inima mea, iti garantez Sobri. Iar asta, m-a inspirat sa scriu. Sa reincep un vechi proiect la care doar schitasem parti din vis pana de curand.
In ce priveste consumul, el incepe de ceva timp sa nu mai bata pe la usa prioritatilor mele. Sigur, mai bate din cand in cand la usa dorintelor de la vecinul cel rau, dar a refuzat sa-i deschida deocamdata. Nu cumva sa-l primeasca cu colinda, atat i-ar trebui! Glumesc, stii doar. Vorbesc si scriu multe metafore, dar asta sunt eu. Ma stiti deja. Am totusi o credinta diferita azi: fiecare gram de alcool lipsa in organismul nostru, aduce plus de sanatate. Si asta e tot ce conteaza pentru mine. Aceasta idee imi este sustinuta deocamdata de doi stalpi puternici: terapie + scris. Voi reveni eu cu noutati in acest sens, probabil..

Te felicit Vizitator123$5 pentru credinta interioara, pentru constructia ta mentala.. reiese din toate postarile tale si acest sens esti un exemplu de urmat. Am spus asta de multe ori.
Sunt in asentimentul tau Catalin cu privire la ceea ce ai spus despre Alcohelp. Poate ca ar trebui sustinuti cu adevarat de mai multe entitati in masura sa faca acest lucru. Toata stima si toata lauda mea, asemenea.
As putea raspunde celor noi veniti aici, dar imi cunoasteti credinta deja. Nu pot ajuta inca pana cand nu ma pot ajuta pe mina insami! Poate in viitor..

A fost un an plin pentru bine. Din pacate Jurnalul meu de consum nu a fost verde, ci mai degraba rosu. Dar merg inainte, mai indrarjita si mai hotarata ca niciodata. In plus, am cateva exemple anul acesta ale unor femei puternice de aici pe forum care au aratat ca se poate trai in abstinenta. Felicitari Danutza si Speranta! Sunteti minunate!

Si pentru ca maine este deja Ajunul Craciunului, vreau sa va urez Sarbatori frumoase, cu liniste, armonie si seninatate! Sa va bucurati si sa fiti recunoscatori pentru tot ceea ce viata v-a oferit. Cu bune si cu rele. Toate isi au rostul lor pe lumea asta. Craciun fericit, dragii mei!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Sarbatori fericite! :)
Scrie răspuns